bugün

yılda 1-2 kere bayramda, tatilde gelirler. milka, kinder, alpella ürünleriyle dolu bi çanta abur cubur getirirler. bide o almanca-türkçe aksanlarıyla "bizim almınyada bunlar daha guzel oluyor" derler, yiyesiniz gelir.aksanlarına hayran olduğum sevimli insanlardır kendileri.*
Almanyadan gelen akrabalarin disinda, amerikadan gelen akrabalar da vardir. Wonka sekerlemeleri getirirler. Bir de ingiltereden gelenler var. Herkesin türkce konustugu bir ortamda agizlarini yaya yaya ve bagirarak ingilizce konusurlar.
(bkz: lets go)
türkiyeye gelince egoları tavan yapan, taaa ordan buraya uçakla geleceğine arabayla gelen gösteriş meraklısı insanlardır. geçengün gördüm bir almancı, elinde koskocaman canon fotoğraf makinesi görende film çekiyo sanır. dağ taş bayır fotoğraf çekiyor, dedim babama kim bu havalı korna, meğersem adam almanyada tuvalet temizleyicisiymiş.
candır onlar . havalıdırlar, güzel hediyeler getirirler, ttatlı aksanları ve sürekli kullandıkları garip kelimeleri vardır.
eurolar birikti enişteler. gelin artık. çatır çatır yiyin şöyle.
" bizim haymda her türlü lüks vardı diye püfür püfür üfleyen danalardır.
Moruq biz orada çok zor şartlar altında yaşıyoruz yaa.
Almanya eski Almanya değil ki yaa.

Hepsi yalan amk. Baya iyi şartlarda yaşıyoruz. Alım gücü yüksek, çalışan birisi iseniz istediğinizi yer içersiniz. Sosyal hakları tartışmaya gerek bile yok.

Ve Almanya Türkler için eski Almanya değil, daha güzeli.
1 Euro 8 lira olmuş hala ağlıyorlar amk.
Ee yok mu biri evlilik falan gel seni almanyada evlendirelim klasik muhabbetin döndüğü ortam.

Birde ogullari var ise teyzeler sana iyi davranır.*
Benimkiler gelmedi de yalnız Sivas ağzına kadar dolmuş
Geçenlerde Araba park etmeye yer bulamadım.
ezan sesine hasret kaldık yeğenimm.
Türkiye çok güzel almanya çok kötü derler. euro bitince ise arkalarına bile bakmadan defolup giderler beğenmedikleri yere.

Zira buranın güzel olmasının tek sebebi 1 euro’nun 8’tl etmesidir. Yoksa hiç birinde vatan hasreti olmaz. Hasreti bırak türkiye’ye gelmezlerdi bile.

Velhasılkelam içlerindeki vatan hasretin tek sebebi ceplerindeki paranın çarpı sekiz olmasından kaynaklıdır.
Şöyle bir akrabam olmadı ya alman çikolatası getirse 2 3 tane nike adidas ayakkabı getirse ne bileyim ucuza akıllı telefon falan hediye getirseler çok makbule geçerdi ama sülale de gurbetçi kimse yok. Benim gurbetçi olduğuma bakmayın yurtdışında dolanıyorum ben.
Euro'nun yükselmesine sevinen sözde vatanseverlerdir.
Noldu pezevenkler işinize gelmedi değil mi?
yaşlılar da sıkıntı yok havadan sudan konuşurdu büyükler sadece hep bir para birim çevirme bu kaç mark oo çok pahalı almanya da kaç para felan. ama gençler odalarından çıkmaz. zoraki çıkar ve yalandan selam verir ve sizden kendilerini üstün görürdü. hiç sevmezdim bu akrabaları ziyareti bu yüzden. saç traşları giyimleri felan abartılı yarı almanca yarı bozuk türkçeleri ile birşey konuşur çocukları bizle muhattap bile olmaz hemen odalarına kaçarlardı.

zaten zorla götürülüyorsun ziyarete akrabalar gelmiş ayıp olmasın diye ve uğradığın muamele çok kötü. anneleri bak akraba oynayın kaynaşın nayn mam nayn üff püfff.

gurbetçi akrabalarımdan sadece dedelerini, ebelerini tanıyorum. gerisini yolda görsem tanımam. zaten kimse kimseye gidip gelmiyor. zaten memleketede gelmiyorlar direk tatil beldelerine gidiyorlar. ha çocukken elime çikolata verirlerdi. hiç umrumda olmazdı çünkü samimi gelmiyordu davranışları.
Turkiye nin kiskandigi guruh. Nedeni ise orda adamlar haklarini aliyor, adam gibi yasiyor, maddi yonden doyumlu. Burda onlari elestirenlere calisma izni versinler almanya da gram dusunmezler basar giderler. Itiraf edelim almanci turkleri kiskaniyoruz.
orada düzenleri vardır hepsinin yoksa hepsi gelmek ister.

tabi lan deli misin elbette ikna oldum.
valiz açmak hiç bu kadar keyifli olmamıştı..
sırf hava atmak için onca yolu üşenmeden gelen akrabalardır. adamlardaki motivasyona hayranım ben olsam 10 senede 1 kere falan gelirim türkiye'ye açık ve net.