bugün

Almanya'da 2.49€, Türkiye'de 25,90₺:
görsel
görsel
Ama "yol yabdı" değil mi?
(yolunu .........)
yuroyu beş liradan hesaplarsak yaklaşık 12.5 lira yapıyor. bunlar almanların oyunları. milletimize pahalı yaşadıklarına dair telkinlerde bulunup isyan çıkarmak istiyorlar.

büyük oyunu görün! tuzağa düşmeyin! sabredin 2023'e kadar. sonra gökten yarak yağacak ve hepimiz mutlu mesut yaşayacağız! kahrolsun israil!
Yurt dışında yaşayanlar, tanıdığı olanlar olaya açıklık getirecektir. Ancak size piyasalarda olan bir durumdan bahsedeyim. Örneğin bir şarj cihazı alacaksınız. Fiyatı 30 TL. Bunlar yurt dışından dövizle geldiği için kurların değişmesinden dolayı doların arttığı zaman satıcılar da zam yapıyor. Gelen zamla birlikte 35 TL olabilecek bir şarj cihazı 40 TL'ye satılıyor. Çünkü piyasalar hareketli olduğu için devamlı güncelleme yapılmıyor. ileride olabilecek bir fiyat belirleniyor ve uzun süre bu devam ediyor. Bu arada ürün ve fiyat temsilidir.

Aynı durum yurt içinde üretilen ürünler için de geçerli. Gelebilecek maliyetlerin de daha üstünde bir fiyat belirleniyor ve halk buna alışıyor ve uzun süre bu devam ediyor.
(bkz: Avusturyada biranın 0 80€ olması)
Şimdi allah var hiç bu fiyata çay görmedim ama arada gerçekten çok fahiş fiyat farkı buna rağmen var. Kesinlikle yalan değil. Kitap fiyatları falan o kadar ucuz ki sırf bundan dolayı, daha almancam b1 seviyesinde iken koca koca kitapları okumaya çalışırken almancamı neredeyse anadil seviyesine taşımıştım. Eğer 2-3 liralık fark olsa kendimi kasmazdım. 2 yıldır almancanın yüzüne bakmamama rağmen hala fena değildir almancam. Olayın vehametini biraz idrak edebilirsiniz sanırım.
bağcılardan dışarı çıkmamış arkadaşların "dün alamanyada markette idim" şeklinde yalanladıkları fiyattır.

https://indigodergisi.com...aykur-almanya-cay-fiyati/
görsel
Almanca bilen Birisi hayrına alman marketlerine bakıversindir. Edeka da bulamadım. Zira Habere konu olan marketin ismi verilmemiştir.

--spoiler--

Çaykur’un ürettiği Rize turist çayı Türkiye'de 21.90 liraya satılıyor. Aynı Rize Turist çayı ihraç edildiği Almanya'da ise 2.49 eurodan pazarlanıyor. 2.49 euro Türk lirasıyla yaklaşık 10 lira demek. Türkiye'deki çay fiyati ile Almanya arasındaki çay fiyatının neden farklı olduğuna kurumdan henüz bir açıklama gelmiş değil.

http://www.internethaber....-bu-dogru-mu-1832142h.htm

--spoiler--
Bizi kıskanıyorlar, bilerek ucuz satıp ekonomimize balta vurmaya çalışıyorlar.
yıl 2017 olmuş hala kaynak paylaşmayıp görsel paylaşacak insanlara sözlüklerde yer veriliyor..

arkadaşım bbu tür insanların konuşma ve seçme seçilme haları bu tür olaylardan sonra alınsınlar. ben muhalifin dahi ahlaklısına hasretim.. koy şuraya adam gibi kaynak inanayım.

dogru olsa bile paint terk resim paylaşıp siyasi çıkar kasmak allahım nasıl bir beyinsizlik..

eger ironiyse özür diliyorum degilse allah bin türlü belanızı versin..
birader iyi hos da bu euroyla,kurla, ekonomiyle alakali bir sey degil ki?

ragbet yok, alacak insan sayisi belli.
tuketim sartlari belli.
bir nevi zevk ve tercihlerle alakali.

tabii ki elestiricez ama mantikli nolur amk.