bugün

sadece almanya'da değil; finlandiya, isveç, izlanda gibi ülkelerde de alınıyor. hatta izlanda hükümeti, vatandaşlardan yıllık 80 dolar din vergisi alıyormuş, bu yüzden izlanda vatandaşlarından bazıları protesto etmek için sümer dinine geçmiş *

https://www.bbc.com/turkc...151208_izlanda_sumer_dini
Türkiye'ye getirilse herkesin dinden çıkacağı vergidir.

Orada mesela kayıtlara 'katolik' olduğunu geçiriyorsan senden kilise payı alıyorlar. Burada öyle bir şey olsa herkes 'ateistim' başvurusu yapar.

Kendine müslüman bir ülkede ancak böyle olur.
islamda zekat sadaka infak gibi ibadetler vardır mali olan,bunuda her kişi bütçesine göre hesap eder ibadetini yapar.laik ülkede bunlar adına vergiye bağlanamaz.
Fatih Altaylı: 'inanç vergisi' diye bir vergi koyulsun. 'Ben inançlı değilim' diyenler ya da camileri kullanmayanlar bu vergiyi ödemesin. Çünkü bazıları diyor ki, 'Almanya’da kilise vergisi var.' Doğru var. 'Hristiyanım' diyenler, kiliseye gidenler veriyor.
E biz müslümanız diye azınlığa baskı kurarsanız, böyle cevaplar almanız normaldir.

Dinimiz hoşgörü dinidir.
Ülkemizde yaşayan vergi veren, bizim güçlenmemize yardım eden bütün vatandaşlarımız istediği gibi yaşasın kardeşim.

Müslümanım diyende dininin hükümlerini yerine getirsin o zaman.

Müslümanım demekle müslüman olunmuyor.
Hahaha %99 Müslüman olan ülke bir gecede kafir olur hele dinciler var ya.
meseleyi detaylıca ele almış değilim ama bizim almanca hocamız vardı ve kendisi almandı. onunla bu meseleyi konuştuğumuzu anımsıyorum. sistem bana da anlamlı geliyor. gerçekten memleketin dini hizmetlerden faydalanmayan vatandaşların vergi yoluyla bunun finansmanına katılması adil görünmüyor. hatta şer'i anlamda bile kuşkular olabilir. ama hocamızın söylediğine göre almanya'daki sistem sadece kilisede dua etmekle ilişkili değil. çünkü dini hizmet sadece kilise ile sınırlı değil. adam orada bir kiliseye tabi olmazsa cenazesi de kaldırılmıyor. o yüzden krematoryumlar bu kadar yaygın. yani proper bir cenaze merasimi isterseniz bu vergiyi ödemelisiniz. ya da dini nikah konusunda da başka bir rejimli yaşıyorsunuz. yani o sistem gelirse ve ben havuzdan çıkmak istiyorum derseniz mesele sadece cami ile ya da papaz ile sınırlı kalmıyor. cenazelerinizle falan bir başınıza kalabiliyorsunuz. ya da diğer dini hizmetlerden mahrum oluyorsunuz. bence yine de öyle olmalı. o başka.

sistemi hocanın bize anlattığı şekliyle anlattım, o yüzden işin aslını birincil elden bilmiyorum. böyle bir şerh düşeyim.
güncel Önemli Başlıklar