1. 1.
  almanyaya kucuk yasta gelmis olanlarinin cok buyuk cogunlugu acinacak vaziyettedir. tam bir kimlik bunalimi yasamaktadirlar. anadilde egitim gormedikleri icin turkceleri cok kotudur, almancayi da sonradan ogrendikleri icin yarim yamalak konusmaktadirlar. bu gencleri konusurken dinlemek, insani aglasam mi gulsem mi ikileminde birakir. ne bir turk anlar konustuklarini ne de bir alman. 18 19 yasina gelmis insanlarin hedeflerinin olmamasi cok uzucudur. genclere soruldugunda -bundan sonra ne yapmayi dusunuyorsun - diye, gelen cevabin -bilmem daha hic dusunmedim- olmasi icler acisidir. bu sekilde buyuyen genclerin de topluma yararli bireyler olmasini beklemek zordur. bundan dolayidir ki turklere almanya da neden onyargiyla yaklasildigini anlamak hic de zor degil. turk kulturune sahip olmayan insanlarin turk kulturunu tanitmasini bekleyemezsiniz.
  5 -2 ... lionheart
 2. 2.
  ismail yk boys anılar cankan bunlar yitip giden gençlerimiz ve peşinden nicelerini sürüklemede
  2 -2 ... amd
 3. 3.
  durup dururken bir restoranda yemek yiyen iki alman'a saldırıp dövebilecek kadar karaktersiz 15 hayvanı da içinde bulunduran kesim. bunlardan biri 17 yaşında bir kız, diğeri de kızın 26 yaşındaki abisi. adam sadece "hiç bir neden yoktu, anlam veremedim" diyor. hayatında kavga bile etmemiş. gözünün önünde kardeşini dövmüşler. "peki ne düşünüyorsun türklerle ilgili? " diyorum; hala dönüp bana "bazıları çok garip, ama bana bir zararları yok" diyor. acaba, diyorum - "biz olsak türk gördüğümüz zaman sinirlenmez miydik? hatta hatta o 15 hayvanı tek tek kıstırıp ölesiye dövmek istemez miydik? " içimden diyorum tabi; Marcus'un beni de bir çeşit hayvan sanmasından korkarak susuyorum.

  başka bir alman tarafından, oldukça net olarak, "bir kısmı futbolcu, geri kalanı da uyuşturucu bağımlısı" olarak tanımlanan gençler. ne türk ne de alman olabilen, iki kültür arasında sıkışıp kalmış, "almanya'da türk, türkiye'ye gelince de alman" oluveren, karaktersiz gençler. ne yazık ki, almanların gözündeki türk imajında çok çok etkin bir rolleri var. çoğumuzun kafasındaki kürt profilinden daha beter; artık siz hesaplayın.
  3 -2 ... thor
 4. 4.
  Türk kültüründen tamamiyle uzak olan;duruşu, konuşması, hareketleri itibariyle bizimle hiç alakası olmayan gençler topluluğudur.
  (bkz: benden uzak dur)
  (bkz: dikkat Almancı var)
  2 -1 ... umutluyum hala
 5. 5.
  özellikle eğitim alanında hepimizi üzen çok düşük performansları vardır. türkiye'de lise öğreniminin sınavla mezun olunan karşılığını oluşturan gymnasium okulunda okuyan türk gençlerinin oranı sadece %7. yabancı öğrenciler arasında en düşük oran.

  aynı oran ruslar için %25, polonyalılar için %19, yunanlar için %13.

  alman gençlerinin %40'ı gymnasium'a gidiyor.
  2 ... entel fare
 6. 6.
  göründügü kadar kötü degildir, eskiye nazaran avukatlarimiz, bankacilarimiz, kadin dogum uzmanlarimiz hatta politikacilarimiz bile vardir. Dahada iyi duruma gelecektir. Ama almanyada fasistlerde asla bitmeyeceginden, karsilikli saldirilar hep olacaktir.
  3 ... kale
 7. 7.
  genelde ismail yk dinlemelerini, kendileriyle kaderdaş olmalarına bağladığım gençlerimiz.
  2 ... konserve
 8. 8.
  (bkz: vatanda almanci burada yabanci)
  (bkz: bunlari yasamak inan ki cok aci)
  3 ... bayram hoshtempo
 9. 9.
  ya rapçi ya arabeskçi olan tayfa.
  4 -2 ... sarp
 10. 10.
  saç stilleriyle farkımız tarzımızın tam karşılığı olan genç kesim birbirinden tamamen farklı kültürlerin arasında kalmış ve bu nedenle bu şekli almışlardır.
  2 ... polifonikosuruk