1. 1.
  bazı ileri zekalı(!) Akapeli arkadaşların ciddi ciddi yaptığı kıyaslamadır.
  https://youtu.be/E1ZlqZFz3KE
  Burada almanya'da yaşayan bir dayı 100 euro ile market alışverişi yapmış. Görüldüğü gibi say say bitmiyor aldıkları. Paket paket pizzalar, biralar, cipsler, kuruyemişler, sebzeler vs... biz türkiye'de 100 tl ile babayı alırız anca.
  5 -1 ... lasseisflechas
 2. 2.
  100 euro ile çok sey alınabilir doğrudur. Ancak maaşı da taş catlasın 1500 euro' dur. Burada asgari ücret 2200 lira sizde 200 liraya bir çok sey alabilirsiniz. Almanya' da bir parliament 7 küsür euro. Farkı anlamak önemli. Ayrıca ev kiraları 700 euro' dan başlıyor.
  Ha bu kadar övüyorlar ise türkiye 'ye geldiklerinde aç kurt gibi mağazalara saldırmasınlar. Almanya' da refah içinde yaşayan insanlara yakışmıyor şahsen. Bir rujun 10 renginden alıp götürmesinler madem. Kuaför işlerine koşturmasınlar. Buradan 1500 liraya postiş yaptırıp almanya' da satmaya götüren tanıdığım var . Kadın orada saçındaki postişi 1000 euro' ya satıyormuş.
  Sonra da gelip türkiye ' de harcıyor çılgınlar gibi.
  4 -12 ... uzak diyarlarda evli barkli
 3. 3.
  parazit gibi devlet yardımıyla geçinip almanya'yı kötüleyen dolandırıcı göçmenleri yakaladığım yerde dövmek istiyorum. inşaallah bana denk gelmezler.
  4 -1 ... uc boyutlu dusunen kare
 4. 4.
  Almanya da tüketim malları ucuzdur, buna otomobil dahil. Buna karşılık Türkiye de hizmet fiyatları ucuzdur.

  Yine almanya ev fiyatları çok çok pahalıdır. Orta sınıf birinin ev alması Türkiye de daha kolaydır.

  Burdan az çok Almanya da yaşamanın nasıl olduğunu çıkarabilirsiniz. Marketten istediğini istediğin kadar alırsın fakat mümkün olduğu kadar dışarıdan hizmet almayacak şekilde kendi işini görerek yani aslında bu da bir nevi köy yaşamı idame ettirmektir. Yani Avrupada sıradan bir maaşla istanbulu, hele izmirli gibi hiç yaşayamazsın.
  2 ... tea man
 5. 5.
  almanya'da aylık masrafı taş çatlasa 550-600 euro olmuş bir öğrenci olarak belirtebilirim ki, en azından almanya'da öğrenci olmak basit. elbette orada geçim sağlamadım, bu yüzden bilemeyeceğim detaylı olarak. fakat kiralar, tıpkı türkiye'de olduğu gibi yer yer değişmekte. örneğin, göttingen'da ev kiraları abartılan 700-800 euro gibi uçuk fiyatlardan değil, 350-400 eurodan başlıyordu. 100mb up/down kesintisiz interneti olan yurtta kaldım 1 yıl boyunca. 240 euro ödedim her ay. 7/24 sıcak su, tek kişilik odalar, yanında birilerinin kalabilme özgürlüğü, her hafta sonu aynı bina içerisinde bol bol parti, mutfakta aklınıza gelebilecek her şey ve daha nice güzel özelliğe sahipti. oda içerisinde sigara içmek serbest değildi fakat detektörün başını çıkarınca o da sorun olmuyordu. 20 euro gibi bir para ile, ayı gibi bedenimi full etle besleyebileceğim mutfak ihtiyacı görebiliyordum marketlerden. hayır, domuz etinden söz etmiyorum. ördek, tavuk, dana, koyun, balık etlerinden bahsediyorum. elbette ayı gibi olan bedenim bununla yetinmiyordu ve abur cubura da abanıyordum. 30 euro ile 3-4 poşet dolusu malzeme ile yurda döndüm hep. bunlar bana 1 hafta gidecek malzemelerdi. 30x4'ten 120, hadi keyfi ekstra aldığın şeyler için de 80 euro ekle (ki imkansız, anasının amı yani, 80 euro ne amk), 200 euro de. 240 + 200 euro aylık barınma ve yeme ihtiyacımdı. almanya, minimum olarak 720 euro belirlemişti ben gittiğimde. şu an da aynıdır kanımca.

  türkiye'ye gelelim. ben, 19 yaşından beri kendi evinde yaşamakta olan biriyim. basbayağı it gibi çalışıp ankara'dan ev aldım. buna rağmen, bana şu an ayda 1500 tl yetmiyor. bu, biraz da lüksüme düşkün olduğumdan kaynaklansa da, lüksten kastım haftada max 2 kere pizza siparişi. marketten yiyecek içecek alışverişi yaptığımda, 2 poşeti doldurmayacak malzemeye 60-70 lira veriyorum minimum olarak. bu, 1 hafta değil, max 3-4 gün yetecek malzeme oluyor. elbette sabah akşam makarna yiyerek masraf düşürebilirsiniz ama bu sefer de, "yaşıyorum" diyemezsiniz. bi' marco pascha'ya gidip 3-4 bira ve 1 nargile yapayım dediğimde, 150 lira götte patlıyor. almanya'da ise, 4 açaili enerji içeceği + 1 cidden kaliteli diyebileceğim nargileye 12 euro verip çıkıyordum. bira, enerji içeceğinden daha ucuz.

  daha fazla örnek de verebilirim ama birtakım gerçekleri asla göremeyecek çoğunuz, harcayacağım zamana değmez.
  2 ... erebyss
 6. 6.
  türkiye de alım gücü kaldı mı?
  ... nexus24