bugün

almanya da yaşayanlardan aldığım bilgilere göre basitmiş, liseden sonra direk geçilebiliyormuş sınavsız puansız sorgusuz sualsiz. master programları da yıllık 300 euro gibi rakamlarda türkiye den oraya gidip okuyacaklar için.

düşünüyorum düşünüyorum şu soruyu sormadan edemiyorum kendime ;

madem almanya da universite okumak bu kadar kolay da almanya da doğup büyüyen genç almancılar okuyup adam gibi meslek sahibi olmak yerine neden salak saçma işlerde çalışıyorlar ? tamirci, dönerci, büfeci, temizlici gibi işlerde neden çalışıyor ? orada yaşayan türklerin hepsi gerizekalı mı yoksa bilmediğimiz başka şeyler mi var ?
almanya'da millet kıcını illa universite okuyacam diye yırtmadıgı için okuması kolay universitelerdir. insanlar genellikle ticaret ve meslek liselerini tercih ettikleri icin almanya'da eğitim sistemini takan yoktur.
anadilde egitim alinabiliyor mu sorusunu akla getirir.
550 kişilik anfilerde profların egosunu çekmektir.
almancan zayıfsa okumak değil, okumamak olur.
Erasmus için bile dil sertifikası isteyen bir ülkede, gerçekleştirmek istediğim eylemdir.
iyi bir yurt dışı eğitim danışmanı ile oldukça kolaylaşan durumdur. almanya'da üniversite okumak için gerekli olan, herhangi bir lisans programına yerleşmiş olmak ya da önlisans mezunu olma şartlarını taşıyorsanız bir eğitim danışmanı ile bu hayalinizi gerçekleştirebilirsiniz.
mit ve harvard tarzı okulları üçle çarpın. tamamen kasıntı bir üniversite sistemine sahiptirler. bilal erdoğan bile harvard'dan mezun olabiliyor düşünün. bilal erdoğan, bırakın almanya'nın iyi üniversitelerini bitirmek fachhochschule'leri bile bitiremez.

alman üniversitlerinden mezun olmak her baba yiğidin harcı değil.

"peki neden alman üniversitlerinden mit ve harvard'da olduğu gibi dahiler yetişmiyor?" derseniz almanya'da üniversite okuyan insanın dahi olmaya bile zamanı yok.
yalnızca maddi açıdan yaklaşacak olursak, bloke hesap gerektirir. o hesap da sanırım şu an 8500-9000 euro civarı olması gerek. bu hesaptan paranın her ay 1/12'sini çekebilirsin. maddi açıdan bir garantör göstermen veya kendini kanıtlaman şart. yaklaşık 200000 tl almanya'da dört yıllık bir okulu klasik öğrenci hayatıyla yaşamak suretiyle okumak için yeterlidir.