bugün

zor bir zanaattir. Kendinizi sadece yabancilarin ikinci sinif muamelelerinden degil, sizi kandirmaya, dini duygularinizi sömürmeye calisan cemaatcilerden ve milli duygularinizi sömürmeye calisan gruplardan da korumaniz gerekir. hemen buldugunuz dostlar sizi muhtemelen kandiracaktir o nedenle beklemeyi ve saglam arkadasliklar kurmayi ögrenmeniz gerekir, bu sabirli ve temkinli tutum sizi en az 6 ay yalnizliga ve bunalima sürükleyecektir.
sakalınız varsa, havaalanında polislerin size potansiyel terörist gözüyle bakmasına neden olan durum.
alman toplumuna entegre olabilen benim gibi kişiler için onur duyulan bir durumdur. türk kökenli bir alman vatandaşı olarak almanya'da bulunmak anavatanım türkiye ve yurdum almanya için büyük bir değer ifade ediyor.
türkiye de alman olmak gibi değildir heralde.
almanyada gurbetçi, türkiyede almancı olmaktır.
türkiyede kürt olmakla aynı seviyedir.
bazı bar ve gece klüplerine tipiniz ne kadar düzgün ve efendi olursa olsun alınmamaktır.
şebnem kısaparmak ne de güzel anlatmıştır şiirinde.

"...
arife günü yollara düştük, trendeki herkezde talihsiz bir heyecan var
bense giderek dahada sabırsızlanıyorum, geçmiyordu dakikalar
kimbilir kaçıncı kez saati soruyordumki anneme, öfkeli bir ses böldü heycanımı
homurdanarak elindeki gazeteyi uzattı yaşlı bir amca
bu kadarda olmaz, yazıktır, ayıptır, günahtır dedi, neye kızmıştı acaba
gözüm büyük puntolarla yazılmış habere takıldı, ev fiyatları artacak, almancılar yollarda
bi anda gözleri doldu babamın, yumruğunu sıktı, ağlamadı, sustu, almancı ha almancı dedi yavaşca
yüreği kan kustu, sızladı burnunun direği, cız etti içi ve bir anda, bir anda ateşe vermek istedi tüm geçmişi
almanyada yabancı; türkiyede almancı
bi anda yaşlar boşaldı gözünden, biz kimdik, kendi vatanımızda bile yabancımıydık yani?
ben almancı değilim amca, ben yabancı değilim; benimde ciğerim yanık, ezan sesine hasret yüreğim
benim hücrelerim türkü söyler, ağıt yakar gözlerim, sen görmesende kınalıdır ellerim
ve tenim, tenim memleket kokar alabildiğini, benide gozlaklar ağlatır, yakar memleket şiirleri
hüzün benide soldurur, ve bu dert, bu dert beni iflah etmez, öldürür
ben almancı değilim, ben almancı değilim amca, ben yabancın değilim
vatanıma varır varmaz, önce toprağı öpeceğim
ve yemin olsunki doğduğum topraklarda öleceğim,
doğduğum topraklarda..."
(bkz: alamancı)
zordur. düşünün efenim, bugün sınıfta türkçe konuştuyum diye sınıftan atıldım. bu herşeyi anlatıyordur sanırım.
türkiye'de kürt olmakla aynı değerdedir.
kütür kütür alaman karılarını düşündükçe iyi bişey olasıdır. yok size göre iyi bişey değilse toplumla entegre olun efendim napiim. siz orda canlı muamelat yaparken burdan millet rtl satta ağzı açık film izliyordu.
Türk kültürü ve germen kültürü arasında sıkışıp kalmaktır.kimlik kargaşası yaşayıp asimile olmakla yüz yüze olmaktır.ikinci ve üçüncü nesilde türklüğünü unutup yüzyıllarca senenin getirdiği türk kültürünün artık birşey ifade etmeyişidir.bozuk türkçeyle konuşmak hatta daha iyi iletişim kurmak için unutulan türkçe yerine almancayı tercih etmektir.milli değerleri kaybetmektir. (bkz: mesut özil)
vatan hasreti çektiği için aşırı milliyetçi olmaktır.
almanyada amele olmak istemek türkiyede doktor avukat vs. olmak istemek gibi bi fark kalmasına sebeb olabilen durumdur .
türkiyede fransız olmak gibi birşey gibi görünse de değildir. alman topraklarında yaşayan en büyük azınlık olan türkler ilk zamanlar el üstünde tutulsalar da, öyle görünüyor ki artık öyle değil.

almanyada türk olmak 2. sınıf vatandaş olmak gibi birşey. dün faşizmi ortaya çıkartanlar bugün de devam ettiriyor.
zordur .yalnızlık duygusu çok kuvvetlidir.
(bkz: orada yabancı burada almancı)
türkiye'de kürt olmaya benzemez.aynı ayrıcalıklar almanya'daki türklere verilse 2.vatan olurdu.hala güzel ülkem türkiye'yi beğenmiyenler var. daha ne yapalım.
türkiye'yi özlemektir.
türkiye özlemiyle yaşamaktır.
barış manço'dan gelsin.
(bkz: ben bilirim)
(bkz: türken raus)
çok zor bir iştir. ne türk ne de almandır. ikisinin arasında kalmış ama yinede ne olursa olsun türk olmaktan çekinmeyen insanlardır.
(bkz: ausländer)
bazen insanlar soruyor. almanyada yaşamak varken neden kesin dönüş yaptın diye? sadece gülüyorum.
türkiyedeki türklerden rahat olmaktır açık ve net. yok 2. sınıf vatandaş muamelesi yapıyorlar, yok vatanımızı özledik vs diye ayak yapmanın alemi yok, "dönesinize, veya neden dönmüyorsunuz ?" diye sorulduğunda verecek cevapları yok, ailem burda düzenim burda vs diye keklemeyin bizi edebiyat yapmaya gerek yok, burada sürünen biziz amk.

Edit: istendiği kadar eksilensin görünen köy kılavuz istemez.
türkiyede almancı olmaktan daha güzel bir duygudur. aile ferdlerinden biri almansa türkiyede birde gavur olmak vardır ki....
genelde bunada siz karar veremezsiniz türkyedeki türkler bunuda sizden iyi bilirler .