bugün

şüphesiz ki empati isteyen karşılaştırma. hele 50 yıldır almanya'ya entegre olamadan köyündeki yaşamı hala almanya'da devam ettirenleri görünce.
orada kims... neyse lan titanikmiş.
bunun bir de almanya'da kürt olup da her haltı yiyip sonra türk olduğunu beyan eden versiyonları var. bence köy hayatını devam ettiren barzoların çoğu zannımca kürt.

böyle de tespit sıçarım.
almanya'da türk olmak günümüzde alman olmaktır. kimse martaval okumasın. çoğu türk kendi arasında bile almanca konuşuyor. bir sürü türk kendini alman gibi hissettiğini söylüyor. almanlardan bir fark yok yani türklerin. ilk giden türkler gibi köyden indim şehire değil amk. türkçe bilmeyen çocuklar var. o derece entegre olmuşlar. örnekleri halihazırda mevcut zaten, mesut özil, emre can, sibel kekilli, fatih akın... gibi .

türkiyede suriyeli olmak da çimene sıçmaktır amk. bizim buradan giden türk işçiler çimene sıçmadı onu biliyoruz en azından.
almanya'ya çalışmaya gitmekle, ülkesindeki üç beş eşkiyadan götüm götüm kaçarak karısını kızını teröristlerin kucağına bırakmanın kıyaslanmasıdır. ne alakası var. birincisi ekmek parası, ikincisi şerefsizlik.
güncel Önemli Başlıklar