bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
  1. 1.
    zor bir zanaattir. Kendinizi sadece yabancilarin ikinci sinif muamelelerinden degil, sizi kandirmaya, dini duygularinizi sömürmeye calisan cemaatcilerden ve milli duygularinizi sömürmeye calisan gruplardan da korumaniz gerekir. hemen buldugunuz dostlar sizi muhtemelen kandiracaktir o nedenle beklemeyi ve saglam arkadasliklar kurmayi ögrenmeniz gerekir, bu sabirli ve temkinli tutum sizi en az 6 ay yalnizliga ve bunalima sürükleyecektir.
    5 -2 ... jazzmatass
  2. 2.
    sakalınız varsa, havaalanında polislerin size potansiyel terörist gözüyle bakmasına neden olan durum.
    1 -1 ... ben hep 17 yasindayim
  3. 3.
    alman toplumuna entegre olabilen benim gibi kişiler için onur duyulan bir durumdur. türk kökenli bir alman vatandaşı olarak almanya'da bulunmak anavatanım türkiye ve yurdum almanya için büyük bir değer ifade ediyor.
    2 -2 ... theicy
  4. 4.
    türkiye de alman olmak gibi değildir heralde.
    -1 ... kosankarga
  5. 5.
    almanyada gurbetçi, türkiyede almancı olmaktır.
    9 -1 ... arthas menethil
  6. 6.
    türkiyede kürt olmakla aynı seviyedir.
    2 -5 ... demlikahve
  7. 7.
    bazı bar ve gece klüplerine tipiniz ne kadar düzgün ve efendi olursa olsun alınmamaktır.
    ... doctrine
  8. 8.
    şebnem kısaparmak ne de güzel anlatmıştır şiirinde.

"...
    arife günü yollara düştük, trendeki herkezde talihsiz bir heyecan var
    bense giderek dahada sabırsızlanıyorum, geçmiyordu dakikalar
    kimbilir kaçıncı kez saati soruyordumki anneme, öfkeli bir ses böldü heycanımı
    homurdanarak elindeki gazeteyi uzattı yaşlı bir amca
    bu kadarda olmaz, yazıktır, ayıptır, günahtır dedi, neye kızmıştı acaba
    gözüm büyük puntolarla yazılmış habere takıldı, ev fiyatları artacak, almancılar yollarda
    bi anda gözleri doldu babamın, yumruğunu sıktı, ağlamadı, sustu, almancı ha almancı dedi yavaşca
    yüreği kan kustu, sızladı burnunun direği, cız etti içi ve bir anda, bir anda ateşe vermek istedi tüm geçmişi
    almanyada yabancı; türkiyede almancı
    bi anda yaşlar boşaldı gözünden, biz kimdik, kendi vatanımızda bile yabancımıydık yani?
    ben almancı değilim amca, ben yabancı değilim; benimde ciğerim yanık, ezan sesine hasret yüreğim
    benim hücrelerim türkü söyler, ağıt yakar gözlerim, sen görmesende kınalıdır ellerim
    ve tenim, tenim memleket kokar alabildiğini, benide gozlaklar ağlatır, yakar memleket şiirleri
    hüzün benide soldurur, ve bu dert, bu dert beni iflah etmez, öldürür
    ben almancı değilim, ben almancı değilim amca, ben yabancın değilim
    vatanıma varır varmaz, önce toprağı öpeceğim
    ve yemin olsunki doğduğum topraklarda öleceğim,
    doğduğum topraklarda..."
    2 -2 ... durden
  9. 9.
    (bkz: alamancı)
    ... moniker
  10. 10.
    zordur. düşünün efenim, bugün sınıfta türkçe konuştuyum diye sınıftan atıldım. bu herşeyi anlatıyordur sanırım.
    1 ... hayrettinyapma