bugün

Endişeyle takip ediyoruz.
almanlar bu konuda cok dikkatli davranirlar.
cogu (%70´indne fazlasi)* bu durumu olumlu karsilayip; bu farkliliklarin ülke icin büyük zenginlik oldugunu savunurlar. buna da en iyi örnek olarak yemek kültürünü gösterirler ve güzel dostluklar gelistirirler. fakat; her göcün zorluklar getirdigini de bilirler ve bunun politik bir sorun oldugunu ve dikkatli olunmasi gerektigini savunurlar.

Hatta bir baska kültüre olan meraklarini, o ülkeden birisiyle tanisip; o kültürü yasamak icin illaki kültürün yasandigi ülkeye gitmeden kendi ülkeleri icerisinde yasarlar ve o ülkeye gittiklerinde örf ve adetlerini de önceden bildiklerinden dolayi fazla bocalamazlar.

Yillardir göcmenlerle yasamaya alismis olan almanlarin kendilerinin de kültürleri vardir ve göcmenler de alman kültüründen nasiplerini alirlar.

Ic ice yasanir; yerli yabanci, yabanci yabanci evlilikler olur ve cocuklari da bu multi kültürel mirastan paylarini alirlar.

Burada cakisan örf ve adetler de mevcuttur. Aklini kullananlar bu örf ve adetlerin evrensel düzeyde olanlarini alirlar ve catisma yaratabilecek olanlari da filtrelerler. Bunu yapmayanlar da toplum tarafindan dislanirlar.

Almanya´nin bugün bu konumda olmasinda göcmen faktörünün oldukca fazla katkisi bulunmaktadir.

Not: Yukaridaki düsüncelerim kendi yasamis olduklarim dahilinde cevremde bulunan almanlarla olan iliskilerimden cikardigim izlenimlerime dayanmaktadir. asagida da Friedrich-Ebert-Stiftung ´un yapmis oldugu analizde de hemen hemen ayni seyler daha ayrintili bir sekilde anlatilmaktadir.

*Kaynak: https://www.fes.de/themen...en-ueber-migration-denken
bizi kıskanıyorlar ya ondandır. malum bizde de durum böyle.
Hitler’i mezarında ters döndüren gerçek. Yaşasaydı hepsinden sabun yapardı ghjk.
normaldir. sonuç olarak işçi göçlerinin fazla olduğu bir ülke. yakında mülteciler yüzünden bizde de durum farksız olacak.
Nüfusu yaşlı olan her ülkeyi bekleyen tehdittir.
Çoğu üst düzey ülkenin yaptığı gibi alt kesimlerdeki işlerin yabancılarla sağlanmasıdır. Zaten birkaç nesil sonrakileri de kendilerine uygun şekilde asimile edebiliyorlar.
Doğrudur fakat göçmen çocukları büyük oranda asimile yada kendi kültüründen kopuk almancı çocukları türkçe bilmiyor daha kötüsü almanca bile bilmiyor anadolu lisesi almancam onlardan daha iyi. Sonuç almanlar ne yapar eder alman bu işten karlı çıkar.
görsel
görsel
görsel

avrupada ki amerikan işgali devam ettikçe sadece almanya
değil bütün avrupa zaman içinde yokolacaktır .
Yakında bizde arab olacaz.
Aile başı 2.3 çocuk yapmak yerine kediye köpeğe bakanların afganlara, somalilere kalması olayı.

Avrupada son yıllarda ortaya çıkan beyin göçü ihtiyacının da kıta dışından kaynaklı bu göç olduğu yönünde tezler var.

Bu arada bu %25 göçmen nüfusun en az üçte biri almanya dışındaki almanlardır (polonyadaki silezya almanları, romanyadaki banat almanları, estonya ve çevresindeki baltık almanları ve rusyadaki volga almanları)
Auslander.