bugün

başrollerinde hülya koçyiğit ve rahmi saltuk'un oynadığı bir şerif gören filmi..
adama hiç gülmeyii , adama hiç gülmeyi diye devam eden bir selda bağcan şarkısı..
ruhi su türküsüdür aynı zamanda..

almanya acı vatan
adama hiç gülmeyi
nedendir bilemedim
bazıları gelmeyi

üçü kız iki oğlan
kime bırakıp gittin
böyle güzel yuvayı
ateşe yakıp gittin

almanya'ya gitmişsin
orada evlenmişsin
tam yedi sene oldu
evine gelmemişsin

az çok para yollarsın
bu para neye yarar
beş çocukla ailen
hepisi seni arar
1. ve 2. kuşak almancıların yaşadıklarını başarılı bir şekilde anlatan film. almanya ya alışan gurbetçilerimizin, en azından almanca konuşmayı öğrenmelerinden mütevellit, durumları filmdeki kadar içler acısı değildir şimdilerde. fakat türkiye ye olan aitliklerini ve kültürlerini yavaş yavaş kaybetmeye başlamaları ve almanya ve alman halkı tarafından asla tam kabul görmemeleri, sosyal statülerini her geçen gün daha da kötüleştirmektedir. neyse filme dönelim. benim için filmin en etkileyici sahnesi türk çöpçünün alman belediye başkanına inceden verdiği ayar sahnesidir:

---spoiler---
yıllardır belediyede çöpçülük yapan türk(sanırım adı bayramdı),hiç izin kullanmamış, işe geç kalmayı bir yana bırakın erken gelen, yıllardır belediyenin en iyi çalışanı seçilen bir karakterdir. yine yılın çalışanı seçildiği için adına bir tören düzenlenmiştir, belediye başkanı filan hazır. bayram almanca da bilmemektedir. bir tercüman yardımıyla duyguları filan sorulur:

tercüman: emekliliğin yaklaşıyor bayram, emekli olunca ne yapacaksın?
bayram: memleketime dönüp ölücem!!
tercüman: belediye başkanının yanında çeviremem bunu, düzgün bişeyler söyle.
bayram: bu kadar çalışmaya can mı dayanır yahu, ölücem!!
---spoiler---
bir ruhi su türküsüdür:
"üçü kız iki oğlan
kime bırakıp gittin
böyle güzel yuvayı
ateşe yakıp gittin"

(bkz: 4 subat 2008 ludwigshafen yangini)
(bkz: mendilimde kan sesleri)
sporx.com un galatasaray ın 21 şubat 08 leverkusen maglubiyetine uygun gördüğü başlık.
ruhi su'nun el kapıları albümünde yer alan türküsü. bu türküde fevkalede sesi ile sümeyra çakır eşlik etmektedir ruhi su'ya.
erkan ocaklı türküsüdür.
orjinal sözleri:

almanya acı vatan
adama hiç gülmeyi
nedendur bilemedum
bazilari gelmeyi

üçü kız iki oğlan
kime bırakup gittun
böyle guzel yuvayi
yiktun kardaşim yiktun

ancak para yollarsun
o para neye yarar
beş çocuklan ailen
hepsi seni arar

gitmuşsun almanyaya
orada evlenmişsun
tam yedi sene oldi
köyüne dönmemişsun

tam yedi sene oldi
ne mektup var ne haber
yuvani beter ettun
sende olasın beter
hulya kocyigit'in almanya da yasayan gurbetci vatandaslarimizi cok iyi canlandirdigi hele ki odam kirectir benim turkusunun girdigi sahnede gozleri yasartan guzel filmdir.
(bkz: alaman çöpü eyi çöp)
1979 yapımı Şerif Gören imzalı, bu filmde müşfik kenter seslendirmede yer almıştır.
fabrika sahneleri göstere göstere fordizm eleştirisi yapmaktadır.