1. 1.
  ilkokulda öğrencilere söylenen yalan.

  bir tek çanakkale' yi kazanıyoruz neyin kafası bu?
  6 ... lavabotuar
 2. 2.
  ikinci dünya savaşı sıralarında, iyi ki sovyetlerin haberi yoktu.

  1. dünya savaşı'nda almanlardan önce yenildiğimiz için çürük bir iddia.
  1 ... duk erangir
 3. 3.
  ilkokulda -muhtemelen psikoloji açısından- öğretilen bir klişe. gelgelelim işin detayı biraz daha başkadır. almanya'nın çıkması elbette destekten yoksun kalan osmanlı imp. için işi iyice zora sokan bir durum olacaktı, ama mondros mütarekesi'ni imzaladığında zaten osmanlı devleti ırak ve suriye cephelerinde sürekli geri çekilme durumundaydı (iki cephede de anadolu'nun biraz güneyine kadar gerilemişti). ayrıca selanik cephesinde bulgaristan ve ittifak devletlerinin diğer kuvvetlerinin çökmesi itilaf kuvvetlerini istanbul üzerine karadan ilerleyebilecek noktaya getirmişti. ilaveten, almanya ateşkesi osmanlı devleti'nden daha sonra imzalamıştır.
  ... usualsuspects
 4. 4.
  (bkz: türk tarihinin en büyük yalanı)
  ... sicak kola
 5. 5.
  bu cümleyi tarih kitabına koyan zat, türk eğitimine en büyük kötülüğü yapmış kişilerden biridir. böyle yalanlar yüzünden millet tarih dersinde anlatılan her şeyi yalan sanmaya, yalancının hası konumundaki ruh hastalarının dediklerine inanmaya başladı.
  1 -1 ... rumeli71
 6. 6.
  şaka gibi.
  ... fat cartman
 7. 7.
  kobane düşerse türkiye düşer diyen kürtün aklına gelen tespittir.
  1 ... kartalbey
 8. 8.
  Ultra cahil beyanı.
  ... mutluyum
 9. 9.
  Bunu söyleyen arap akademisyenler de vardır.
  ... sizofrenkezban
 10. 10.
  Mustafa Kemal'in Filistin cephesinde ingilizler karşısında tatbik ettiği ricat hareketini örtbas etmek için söylenen tarihî gerçeklerden uzak ifade.

  Mustafa Kemal ve ismet inönü Filistin cephesinde ingilizler karşısında sürekli geri çekilince Ortadoğu'daki petrol bölgeleri de çoğunlukla ingilizlerin eline geçmiş oldu. Bu iki komutandan biri Reis-i cumhur, öbürü ise baş nazır oldu istanbul'u işgal eden ingilizler, Lozan muahedesi ingiltere'de tasdik edildikten sonra harb etmeden istanbul'u terk etmişlerdir.
  -1 ... saippuakivikauppias