1. 12.
    Almanyada volkswagen (halk arabası) adı üzerinde halk arabasıyken türkiyede artık lüks.
    1 ... blindur mergen
  2. 11.
    Alman gazetelerini okursanız kıskançlık karalamanın had safhada olduğunu göreceksiniz dediğim durum.

Mecburiyetten arada övüyorlar çünkü yapılan işin büyüklüğü tartışılmaz.

Ama sadece haberde takınılan tavra bile baksanız kıskançlık ve kötü niyeti sezmemeniz mümkün değil.

Alman basınına Kendiniz bakın kendiniz karar verin kulaktan dolma bilgilerle ironi yapıyorum sanıp pirim kasmaya çalışarak komik duruma düşmeyin.

Gerçek anlamda böyle bir durum var.

21yy dayız internet ve Google translate çağındayız kendiniz takip edin Alman basınını

Evet istanbul havalimanının açılması sebebiyle Almanlar bizi kıskanıyor

ALMANLAR NEDEN KISKANIYOR?

THY’nin taşınmasıyla “Büyük Göç” gerçekleşince yeni havalimanı, dünya havacılığına doğu-batı ve güney-kuzey aksında kısa sürede etkili olmaya başlayacaktır. Çünkü Atatürk’te olduğu gibi kapasite sorununun arkasına saklanma gibi bir bahane olmayacaktır. Daha fazla havayolu istanbul’a uçmak isteyecektir, THY’de hem mevcut uçuş ağını yeni frekanslarla yoğunlaştırma, hem de yeni merkezlere uçma imkanına kavuşacaktır.

Türkiye’nin Çin gibi çeşitli ülkelerle uçuş izinleri sebebiyle ortaya çıkan tartışmaları da sona erecektir. Karşılıklı olarak havayolu trafiği daha artacaktır. Doğal olarak istanbul’daki THY’nin yeni evi Frankfurt gibi yakın coğrafyadaki merkez havalimanlarını da etkileyecektir. Bu kaçınılmaz ve Türkiye, jeopolitik avantajını iyi kullanmaya başlarsa, benzer avantajları deniz, kara ve demiryolu ulaşım modlarında da yakalayabilir.

Bir Alman televizyonundan, istanbul Havalimanı’nın açılışından önce röportaja gelen meslektaşlarım, üzgün ve meraklı bir şekilde, ‘Sizce istanbul Yeni Havalimanı Frankfurt Havalimanı’nı etkiler mi?’ sorusu etrafında dönüp durdular. Yıllardır açılamayan Berlin Havalimanı’na dikkat çektiler ve Frankfurt’un ne kadar yolcu kaybedebileceğini öğrenmeye çalıştılar.

Alman meslektaşlarımın yeni havalimanına gıptayla baktıklarına, kıskandıklarına bizatihi şahit oldum. inanamadım. Yetmedi kendilerine de söyledim; “Bu kadar kıskanç olmayın. Türkiye, şu an coğrafi avantajlarını kullanıyor. Yeni havalimanı sadece Frankfurt’u değil, bir süre sonra Dubai gibi 4-5 saatlik mesafedeki diğer merkezleri de etkileyecektir.” Sözleriyle teselli etmeye çalıştım. Ama üzgündüler.

Almanya havacılık açısından Türkiye’de gelişmelerden endişe etmekte haklılar. Çünkü bir zamanlar Türkiye pazarını baskılayan bir numaralı yabancı havayolu Lufthansa idi. Şu sıralar ise sefer sayılarını azaltarak, pazardaki konumunu asgariye indirmeye çalışıyor. Zira THY ile rekabette zorlanıyor.

istanbul’un kıtaları birbirine bağlayan konumu, THY’nın dünyada en çok noktaya uçan hava yolu olma kabiliyeti ve yeni havalimanının sunacağı yeni eşsiz imkanlar, Türkiye’nin jeopolitiğinde ve dış politikasında önemli etkiler yapacaktır. Bu kaçınılmaz. THY’nin yeni meydana taşınmasıyla da bu değişim daha net görmeye başlayacağız.
    1 -2 ... isminiunutanadam
  3. 10.
    ben de seziyorum, bir kıskançlık durumu var gibi ama.

du bakalım.
    1 ... tomoe the youkai
  4. 9.
    Ekonomik kriz geldiginde ucuncu Hava limaninin betonlarini kemirirsin artık. Adamlar 350 milyar euro butce fazlasi vermis kiskaniyorlar he canin he.
    ... alexdeberk
  5. 8.
    Sırf Almanlar olsa iyi, bütün dünya kıskanıyor.
    -1 ... faraway so close
  6. 7.
    almanya nın tek 1 tane havalimanı yok merkez kabul edilecek.

frankfurt da , köln de, berlin de, düsseldorf da uçak trafiğini fazlasıyla alıyor. sizde ise bir tek atatürk havalimanı vardı, bir de sabiha gökçen.

tek "havacılık" merkeziniz istanbul.

almanya yla "havalimanı" üzerinden yarışa girmek oldukça komik.
    2 ... uzakyolun yolcusu
  7. 6.
    He öyledir.
    Sizin götünüzün böyle kalkmış olmasını anlamıyorum. Almanlar dünyanın en iyi ekonomilerinden birine sahip. Bir kere bize geçiren geçirene.
    ... abyssos onsra
  8. 5.
    Belki Ukraynalılar, Yunan'lar, Balkan ülkeleri.

Ancak Almanlar degil.
    -1 ... alpertunna
  9. 4.
    kısadan açıklayayım. ab ülkesinde bir inşaat yapılıyor diyelim öyle bir çevre koruma varki orada inşaat olduğunu anlayamıyorsun bile, adam malzeme inecek diye yola adam koymuş trafiği yönlendirmesi bir kaza olmaması için.
    tabi başlıktaki örnekteki sebep tamamı ile bu şekilde anlatılamaz. almanlarda 'bazen' hatalı iş yapabiliyormuş demekki. ama görüldüğü gibide öz eleştirisinide yapmış.
    ... ra s al ghul
  10. 3.
    Bu doğru bir haber.

Ama kıskançlık konusu tartışmaya açık.

Yeterli ve iş görür havaalanları Türkiye' nın zaten çok çok üzerinde. Dünyanın en büyük şeyleri bizde olsun da, gerisini bok götürse de olur zihniyeti yok.
    2 ... bavyera belediyesi