1. 1.
    Amca oğlu olurlar.
    7 ... beyaz baretli mehmet aga
  2. 2.
    avrupa dilleri birbirine çok benzer. Çünkü hepsinin kökeni latince.
    4 -4 ... iiiblacktoothiii
  3. 3.
    bir iddia'dır. türkçe farsça ve arapça'ya benzer. türkçe'yi oluşturan kelimelerin neredeyse tamamı oralardan alınmıştır. türkçe bu iki dilin yan sanayisi olan vasıfsız bir dildir.
    3 -14 ... kivilive
  4. 4.
    Avrupa dillerinin hepsinin kökeni Latince değildir. yalnızca fransızca, italyanca, ispanyolca ve romence latin kökenlidir. almanca, ingilizce, isveççe, norveççe ve danimarkaca gibi dillerse cermenik, yani alman kökenli dillerdir.

türkçeye en çok benzeyen dil de muhtemelen moğolcadır.
    6 ... karaelf
  5. 5.
    vater-father
    neun-nine
    sieben-seven
    mein- my
    mutter- mother
    ich- i
    kontrolle- control
    gut- good.
    6 -2 ... ataturkcu 20
  6. 6.
    benzerlik gösterdiği yanlar bir o kadar çokken, almancanın sahip olduğu istisnalarla ayrıştıkları yanlar da çoktur.
    4 ... manki
  7. 7.
    Hadi onlar ikisi de Avrupa dili. Ayrıca lisede okurken almanca hocamıza bu benzerliğin nedenini sorduğumuzda ingilizce almancadan gelen bir dil demişti.

Beni asıl düşüncelere gark eden farsçanın ingilizceye benzemesi. Ne alaka lan! Bir iki örnek;

Mader - mother
    Peder - father
    Birader - brother
    Hane - home.

Türkçeye benzeyen diller konusunda bir bilgim yok. Ama gagavuz türkçesi Türkiye türkçesinin neredeyse aynısı.
    7 ... kapi kolu piyadesi
  8. 8.
    ikisinin de germen dil grubundan olmasındandır.
    2 ... akrofobik taklaci guvercin
  9. 9.
    Lise 2 Almanca hocamın dediğine göre ingilizce, almancanın yan sanayi diliymiş.
    3 -2 ... schwarz und weisse
  10. 10.
    Türki dilleri arasında benim bildiğim en çok doğu Türkistan ağzı Anadolu türkçesi ile benzer, gagavuz ağzı hakkında bilgim yok.
    Türki dilleri dışında en çok benzeyen Japonca ve Korece. Benzerlikten kastım gramer.
    Kelime açısından ortaklık ve benzerlik tabii ki önce Farsça sonra Arapça iledir.
    ... jalehan