6

1. 1.
    Almanya insanının kendi büyük filozoflarını okuyup okumadıkları merakıdır.

Biz mesela kendi yetiştirdiğimiz en kıymetli inssnların eserlerini okumaktan bile imtina ederiz. Atatürk' ün nutuk' unu bile okuyan gencimiz azdır.

Popüler olan ne varsa dizi tadında romanlar filsn okuruz genelde.

Peki almanlar da bizler kadar mal mı?
    #36169901 :)
  2. 2.
    yok lan hakim değil.
    gidin ona da el atın.
    almanya'da felsefe için miting falan yapın.
    #36169907 :)
  3. 3.
    adamlar seni köle yapmış, kendi dünyaya hakim sen felsefeden bahsediyorsun!
    git bak bakalım, almanya'da kanalizasyonları kim temizliyor!
    #36169929 :)
  4. 4.
    heidegger'i birçok sosyoloji ve felsefe öğrencisine sordum, hiçbiri adını bile duymamış. biraz anlattım ve nazizm'le flört ettiğinden bahsettim, nazileri desteklediyse bilinçli bir şekilde müfredattan silinmiştir dediler.
    #36169933 :)
  5. 5.
    Müfredat içinde hayır, nazizmin ortaya çıkışı ve etkinliği sürecine öyle ya da böyle etki etmiş filozoflar dışlanır gibidir. Geçen yaz tanıştığım alman bir felsefe öğretmeni ile bu konuyu uzun uzadıya konuştuk. Hatta heidegger'i sorduğumda sanki almaya'da imiş gibi hakkında konuşmaktan çekindiğini söyledi. Arkadaş çevresinde ve akademi camiasında heidegger'in düşünce anlamında çok yetkin olduğunu ve üzerine çalışma imkanı olmadığını söyledi. Fakat bu bir yasak değil elbette. Sadece aleyhinde kullanılmasından bir korku.

Öte yandan bireysel olarak çalışan çok insan var ama yine de bunlar aynı sebeplerden çok prestij sahibi olamıyorlar, ancak dünyaya açılanları.
    #36170089 :)