1. 1.
  sultanahmet meydanında dikilitaş la birlikte aynı sırada bulunur. sultanahmet camiinin karşısındadır. bu çeşme alman imparatoru 2. wilhelm tarafından 19 kasım 1898 de osmanlı sultanı 2. abdülhamid i ziyareti hatırasına yaptırılmış bir meydan çeşmesidir. mimarı m. spitta dır. çeşmenin parçaları bir rivayete göre almanya da hazırlanmış daha sonra istanbula getirilerek burada birleştirilmiştir. 27 ocak 1901 de törenle açılan çeşme biçim ve bezeme yönünden osmanlı çeşme mimarlığından oldukça farklıdır. çok değerli bir malzeme ile neo-bizans üslubunda yapılmıştır.
  1 ... beyazyelkenli
 2. 2.
  http://www.azizistanbul.com/eskifoto06/almcesme.jpg
  1 ... kara hilal
 3. 3.
  yapıldığı dönemde alman ordusunun taktığı miğferin ayni şekline sahip olan çeşme.
  ... imhotep
 4. 4.
  vaka-i vakvakiyede kullanılan bir vakvak ağacının kesildiği yere
  yapılmıştır.
  ... veritaserum
 5. 5.
  geçtiğimiz yıllarda ramazan aylarında sularında şerbet akardı, içine artık toz mu atarlardı, yoksa ek bir bidonla mı takviye ederlerdi bilmiyorum ama, herkes kapışırdı o sarımsı suyu, sonra kalmazdı felan ama artık bakıyorum yok öyle.
  ... martilarisevenadam
 6. 6.
  Hipodromun girişindeki oktagonal, kubbeli çeşme Alman imparatoru II. Wilhelm;in Sultana ve istanbul;a hediyesidir. Almanya;da yapılıp 1898;de istanbul;daki yerine monte edilmiştir. Neo-Bizanten üslubunda inşa edilen çeşme, içerden altın mozaikle süslüdür. Güzel bir eser olmakla beraber, çevredeki diğer eski abidelerle tam uyum içerisinde değildir.
  -1 ... hayvan adam
 7. 7.
  istanbul 'da Sultanahmet Meydanı 'nda Sultan I. Ahmed Türbesi 'nin karşısında yer alan tarihi çeşme. Alman imparatoru II. Wilhelm 'in sultana ve istanbul 'a hediyesidir. Almanya da yapılıp 1901 'de istanbul 'daki yerine monte edilmiştir. Neo-Bizanten üslübunda bir çeşmedir; içerden altın mozaikle süslüdür.

  Alman Çeşmesi, Türkiye 'ye üç kez gelen imparatorun 1898 'de istanbul 'a ikinci kez gelişinin anısına ithaf edilmiştir. ilk gelişinde (1889 Osmanlı ordusuna Alman tüfeklerinin satışını sağlayan II. Wilhelm, ikinci istanbul ziyaretinde istanbul-Bağdat Demiryolunun Alman firmalarına verilmesi vaadini almıştı. Bu ziyaretin anısına Alman hükümeti tarafından yaptırılan çeşme, imparatorun bir deseninden yola çıkarak düzenlenmiştir.

  Çeşmenin planlarını Kaiser 'in özel danışmanı Mimar Spitta çizmiş, yapımını Mimar Schoele üstlenmiştir. Ayrıca Alman mimar Carlitzik 'le italyan Mimar Joseph Antony de bu projede çalışmışlardır. Alman hükümeti önce hipodrom alanını düzenlemiş, meydanın ağaçlandırılması yapıldıktan sonra Almanya 'da hazırlanan çeşme buradaki temeller üzerine oturtulmuştur. Mermerleri ile değerli taşları Almanya 'da işlenmiş ve parçalar halinde gemi ile istanbul 'a getirilmiştir.

  Yapımına 1899 'da başlanan çeşmenin 1 Eylül 1900 'de, Sultan II. Abdülhamid 'in 25. cülüs törenine yetiştirilmesi planlanmıştı. Ancak çeşmenin inşası bu tarihe yetişmeyince. II. Wilhelm 'in doğum günü olan 27 Ocak 1901 'de görkemli bir tören ile çeşmenin açılışı gerçekleşmiştir.

  Alman çeşmesi, ne heykelli Avrupa çeşmelerine ne de Osmanlı meydan çeşmelerine benzer. Yüksek bir taban üzerine oturtulmuş, sekizgen planlı bir yapıdır. Su haznesinin üzerinde sekiz sütunun taşıdığı bir kubbe yer alır. Sütunları birbirine bağlayan kemerlerin üzerindeki pandiflerde birer madalyon bulunur. Dördünün içinde yeşil zemine II. Abdülhamid tuğrası, diğer dördünün içinde Prusya mavisi üzerine II. Wilhelm 'in simgesi olan W harfi altında II sayısı konulmuştur.

  Koyu yeşil renkte kolonların taşıdığı görkemli bir kubbe ile örtülü çeşmenin tunç kitabesinde Almanca olarak '' Alman Kaiser 'i Wilhelm II 1898 yılı sonbaharında Osmanlıların hükümdarı haşmetlü Abdülhamid II nezdinde ziyaretinin şükran hatırası olarak bu çeşmeyi yaptırdı '' yazmaktadır.

  Çeşmede bir de Osmanlıca kitabe vardır.
  ... alfie
 8. 8.
  Hani su bergama'daki Zeus sunagi varya, iste onu komple goturdukleri icin almanlar'in sus payi olarak verdikleri çesmedir aslinda. Simdilerde ramazanda serbetmi ne akitiyorlar musluklarindan.
  ... maussollos
 9. 9.
  malesef ki çeşmesinden über über mavi gözleriyle, örgülü saçlarıyla almanlar akmamaktadır. tarih değeri olan bir camiidir sadece.
  ayrıca benzer bir örnek için:
  (bkz: çorba çeşmesi)
  1 -1 ... gulhan seven adam
 10. 10.
  turgay güler'in ''sır küpü'' adlı kitabında, sayfa 142'de geçen ''alman çeşmesi'', önemli bir noktaya dikkat çekmektedir. http://almanyanotlar.blog...2013/05/sir-kupunden.html
  ... abdurrahman boztas