bugün

ilginç bir kürsüdür... başkanı ise bir hayli sığdır. müslümanalra yönelik bir kürsüdür zannımca. gavurlar god yani tanrı diye hitap ederler.
filmden bir kuple

12 yasindaki cocuga ogretmeni soyluyor olay komunist rusya da geciyor.. bu arada turk filmi bu.

artik dimitriyle yatmayacaksin (dimitri sadece 12 yasinda)
zaten bir turlu yikamadik su evlilik isini.. evlilik disi cocuk doguranlara 600 lira veriyoruz.

(bkz: kopmak)
cüneyt arkın ve oya aydoğan'ın başrollerini oynadığı "güneş ne zaman doğacak" adlı 1977 yapımlı filmdeki bir karakterdir. filmde sosyalizm çok farklı bir şekilde yorumlanıyor. çoğu sahne çok komik. filmden bir şeyler öğrenmeden ziyade dönemin özellikleri nedeniyle gerçekten izlenmesi gereken bir türk filmidir.
8-10 yaşlarındaki bir veledin toplumsal çözümlemeler(!) yaptığı, partinin izniyle 12 yaşındaki kızların ilişkiye girdiği komik ve absürd ötesi cüneyt arkın filmidir.

ayrıca devrimci cüneyt arkın için;

(bkz: yıkılmayan adam)
1984 romanının türkçe uyarlamasından alıntı bir görüntünün facebookta dolanan ismidir.

sosyalizm değil; komünizm içerisindeki faşizm vurgulanmaktadır, kitabın yazarı george orwell in yalancısıyım.
böyle bir kürsü gerçekten var olmuş mudur bilmiyorum. amma velakin bana o kadar da absürd gelmemektedir bu tanrıtanımaz kürsü. nitekim sovyetler birliği zamanında, türk coğrafyasında, benzer isimde cemiyetlerin kurulmuş olduğu bir hakikattir.

elbette bu cemiyetlerin varlığından bihaber olunabilir. fakat bu aptalca bir üslupla bir konuyu alaya alma gafletini beraberinde getirmemelidir.
(bkz: tataristan allahsızlar cemiyeti)
facebookda olmasını beklemedigim kadar kült bir videodur. "güneş ne zaman doğacak" isimli dönemin antikomünist politikalara sahip türkiyeisinde gene antikomünist bakışa sahip olup siyasi yasak yiyebilmiş bir filmdir. oya aydoğan ve cüneyt arkının oynadıgı ve hatta yamulmuyorsam filmin bi yerinde aydemir akbaşında küçük bi rolde** oynadığı filmin parçasıdır. resmen çakma 1984'dür. badi'den sonra yeni bir sayfa açmıştır.

-öğrenci sayınızdaki artış miktarı azalmış
-efendim normal evlilikden çocugu olanlara 100 veriyoruz evlilik dışı cocugu olanlara 600 veriyoruz gene de yıkamadık şu çagdısı evlilik kurumunu

-ne zaman gelicek o günler ne zaman en son 8 yıl önce yakında demişti annem (bunu söyleyen çocuk da 12 yaşında) (ve bunun üzerine eşşek kadar öğretmen okul müdürü ve allahsızlıgı yayma kürsüsü başkanının önünde masasına çöküp başını elleri arasına alıp çaresizim pozuna geçiyor)

-dimitriyle artık yatmayacaksın diger arkadaşlarınla olsan da bi şey farketmez ulaşacagın zevk aynıdır hem parti iyiligimiz için böyle istiyor

--spoiler--
edit: filmin tamamını izleyince görebilirsiniz ki allahsızlığı yayma kürsüsü başkanı aslında hainmiş ajanmış. aslında allahlıymış. ve filmin geneline bakarsanız bayağı bayağı yavşak bir karaktermiş. keşke allahsız kalsaymış. daha karizmaydı o zamanlar.
--spoiler--
(bkz: bluevelve)
gelmiş geçmiş en orijinal tanımlama.
--spoiler--
"güneş ne zaman doğacak" adlı türk filminde (1970'lerin sonlarında çekilmiş, ülkücü yönü ağır basan ve film kalitesi düşük görünen bir filmdir; ama dönemin kutuplaşması içinde ülkücüler tarafından çok benimsendiği anlaşılıyor. maraş olaylarının başlangıç provokasyonları bu filmin program dışı olarak aniden gösterime sokulduğu bir sinemanın faili meçhul bombalanması bahane edilerek başlamış.) adı verilmeyen baskıcı komünist rejim ülkesinde yer aldırtılan bir pozisyon olup, orada bu mevki çok hürmet görmektedir. ancak pozisyonu dolduran kişi türk asıllı olup aslında müslüman olduğunu ve türklük özelliklerini özenle gizleyerek o pozisyona yükselmiştir. daha sonra cüneyt arkın'ın oynadığı dostunu da kurtarır ve beraberce türkiye'ye kaçarlar, fakat orada da yozlaşma yüzünden tamamen mutlu olamazlar.
--spoiler--
soğuk savaş döneminde kraldan çok kralcı takılan cin fikirlilerin çekmiş olduğu ne idüğü belirsiz filmin anti kahramanı.
filmdeki parti nasıl bi partiyse kimin kime vericeğinin kararını alıyor.ayrıca eğitmen
--spoiler--
diğerleriyle alabileceğin zevk aynıdır.
--spoiler--

diyor.nerden biliyorsun belki dimitrit bi başka vuruyo.
(bkz: boyu değil işlevi)
izlemek isteyenler için alternatif link: [http://www.youtube.com/watch?v=4ucjyL0fc6Q ]

Antisosyalizm mesajı verilmeye çalışıyor gibi geldi bana. filmin tamamını izlemedim, ama saçmalamışlar diye düşünüyorum. her şeyi yanlış anlayan insanımız, sosyalizmi de yanlış anlamıştır da demeden edemiyorum.
işin ilginci hakikaten vardı . resmen bir üniversite kürsüsü idi.
ülkemizde bu ismi almadan o işi gören kürsüler var.
komünizme kara çalmakta kimsenin eline su dökemeyeceği filmdir.
diyaloglar da şahanedir.

"öğrencilerin artış hızında azalma var." diyor eleman. sanarsın fizik profesörü. altı üstü allahsızlığı yayma kürsüsü başkanısın be adam.
güneş ne zaman doğacak filmini yapanların zeka seviyesini gösteren abukluk abidesi.
(bkz: baki tamer)
(bkz: maraş katliamı)
bu filmden gaza gelip maraş katliamı oldu falan deniyor ki uydurmanın tillahı.maraş katliamı bizzat devletin içindeki kliklerin emriyle olmuştur,filmden gaza gelip katliam mı olur aminyum.

filme gelirsek sosyalizmi o kadar sikko kötüler ki bu film,10 yıl sağlam dönseydi sinemalarda ciddi bir sosyalist taban oluşabilirdi türkiye'de.
kultursuz burjuva.
Benlik kadar büyük bir kibir, kibir kadar da kötü bir ahlak yoktur.

Cenabı hakkın en sevmediği ahlak kibirdir. " Kalbinde zerre kadar kibir olan kimse cennete giremez. "

(1) Müslim, iman 147; Ebu Davud, Edeb 29, (4091); Tirmizî, Birr 61, (1999) ibni mesud r.a.
Ben başkan felan tanımam.
https://youtu.be/FPXBiS_j7AY