bugün

allahın varlığını ispatlamaya gerek duymak kadar cahillik yoktur. bırakın isteyen inansın isteyen inanmasın. ölünce çıkacak her şey ortaya.

edit: başlık sahibi kaçmış. herkesin inancı kendine. inanan inanır, inanmayan inanmaz bu kadar basit bir şey.
(bkz: videoyla varlığını ispatlayan tanrı)
allaha inanmayan cahilleri düşünürken nasıl konsantre olup da kendi ibadetlerini ettiklerini anlamadıklarımın meraklarıdır.
varolan insanlardır.

nasıl 12 yaşındaki çocuğa tecavüz edebilecek beyinler yaşıyor, nasıl kardeşini sikimsonik bir siyasi amaç için öldürebilen insan yaşıyor, nasıl bu ülkenin evladı dağa çıkıp peşmerge olabiliyor, nasıl donumuzdaki dalgayı bile götürebilecek bir partiye bazı beyinler oy verebiliyorsa, allah'a da inanmayan insanlar illaki varolur, çoğalır, seni beni geçer.

sen takıl hayatını yaşa, uyma bu densizlere tü kaka.
(bkz: hem cahil hem Allah a inanmıyor)
mahşer meydanında şu tepkiyi vermeleri muhtemel olanlardır:
-haaaaaaa. anladım yav şimdi. bi hakkım daha var demişlerdi bana onu kullanmak istiyorum ben. ilgilenin benimle.
http://img714.imageshack....g714/3305/karpuz2copy.jpg

bu da mı feyk! daha neler olması gerekiyor inanmamız için?*
bir video ile bir fikrin değişeceğine inanabilen ve bunu kanıt diye öne süren insandan daha cahil bir şey göremiyorum ben. nerede okumak, nerede araştırmak.
allaha inanan müslüman ülke halkları gibi ilimde bilimde sanatta kültürde teknolojide ileri gidememiş cahillerdir.
yazıklar olsun dediğim cahillerdir.
ama videoda farklı bir yöntem izlemiş cahilin teki ona değineceğim..

videoyu izledim ve cühela dedim, nasıl da çabalıyor kendi kendine...
yazıklar olsun bunu olduğu gibi kabul edene. bu videoyu dayanak göstererek kendini avutana yazıklar olsun.

hz muhammed (sav) kabeye girip putları yıktırdı, hepsini hem de. bu insanlar bunları görmezler. gerizekalılar hala bir isme odaklanmış "el-ilah putun adıydı, işte asıl odur.. vs vs.. "

şimdi bir kere, düşün taşın bakalım ilah ne demek? yaratıcı demek, tanrı demek demi?

"tek, zıddı ve benzeri olmayan yaratıcı," bunun etimolojik olarak ilah olması veya elah olması neyi değiştirir?
hepimiz biliyoruz ki:

Allah zamandan ve mekandan münezzehtir
bundan ne anlarsınız?

anlamak istemeyen hiçbişey...
dünyanın her yerinde çokca vardır bunlardan, lakin,
allah'a inanmak, inanmamak başka;
bir din seçmek başka.

cahilliğe bir örnek verelim,
-uludağ sözlükte allaha inanmayan cahiller başlığını görür görmez, "inanmayan cahildir" temalı bir entry girmek cahilliktir mesela. (#9980847) nolu entrydeki videou izleyip bazı şeylere kayıtsız kalmak ve hala muhammed şakşaklığı yapmak bir çeşit cahilliktir mesela. bahsi geçen videodaki önemli bir insanın zeka pırıltılarını görememek de bir çahilliktir. yine aynı videonun ateist temalı bir video olması da. onu izlememek cahillik sayılmaz da, izlemeden başlığına bakıp kusmak kara cahilliktir.

okuyun, aydınlanın.

inandığınız şeyleri; tevratı, incili, kuranı okuyun. defalarca. sonra, din bilimcilerin fıkıh kitaplarını okuyun. kuranı anlayacağınız dilde defalarca okuyun, sıkılmadan. sabahlara kadar. iş-güç-okul demeden okuyun. biraz da tarih okuyun. ama en çok din tarihi. çok basit bunlar, üşenmeyin.

körü körüne birşey yapmayın yani. koyun olmadan okuyun.

(bkz: turan dursun)*.*
bilimin 1. kuralı:
-ispatın yokluğu, yokluğun ispatı değildir.

yani bilime göre, bilimsel olarak, allah'ı ispat edememek, allah'ın yokluğunu ispat etmek demek değildir canım kardeşlerim.

inanç denen şey ise başka birşeydir.
videoda kaynağı kuran ve hadisler diyip başka açıklama yapmayan, uydurma videomsudur. bir de videonun altındaki yorum yazma yerini kapatmışlardır ki madem öyle bir şey yayınladın açık da tut da yazsınlar yorumlarını. iki tane daha önceden bilmem ne müzesinde el açan putlar varmış, islamiyetten önce şunlar şunlar olmuş (bkz: hani kanıtın)
diyen saçma sapan işler müdürleridir.
allaha inanmayan cahiller , genelde allaha inanan cahillerin dalga geçme konusudur. Allaha inanan cahiller kendilerinden o kadar çok eminlerdir ki bu varlıktan kesinlikle ve kesinlikle o tanrı vardır ve sen salaksındır.

Ben tanrıya inanan biriyim ama dinlerle alakam yoktur. Bu tür tanrı meselelerinde yazdıklarımın geneli geri kafalı müslüman yazarlar tarafından beğenilmeyince uyuz oluyorum. Çünki yazdıkların biraz kulağa mantıklı geldimi sen gıcıksındır.
bunu söyleyenin karşısına inanmayan bir ilahiyat profesörü çıksa nasıl apışıp kalacağını izlemek pek bir keyifli olurdu sanıyorum.
O kadar acinasilardir ki, inanmadiklari Allah(c.c) onlara bile rizik verir.
Pete kurban olayım dini konularda ilkokul seviyesinde entry girme..
Baksana
Bir tane link atayım.
Sende cevap yazsana.

https://eksisozluk.com/entry/143029275
Maşallah maşallah.
Dm.den yazabilirsin ama buradan yazarsan insanlara ilminin zekatını verip sevap kazanırsın.
allaha inanan cahildir.

allahın var olduğunu nereden biliyorsun?
kuranda yazıyor.
peki kuran insanların nasıl yaratıldığını söylüyor?
topraktan.
insanların nasıl çoğaldığını söylüyor?
adem ve havvadan.
bilim bize ne söylüyor?
bütün canlılar tek bir ortak atadan evrim geçirerek zaman içerisinde bugünkü hallerini almışlardır.
bilim bize neyi ispatlıyor?
insanların maymundan geldiğini.
bu ne demek oluyor?
kuran yalan söylüyor.
peki kuran yalan söylüyorsa allah var mıdır?
tabii ki yoktur!
ilkokul seviyesindeki entrye kreş seviyesi ile cevap verilmiş.
Burada herkes manyak.
3. gözle bir tespit yapayım:

"""meal okumamıştır muhtemelen, hadis usulünü de bilmez bu, fikih da bilmez, kelam bilmez, tefsir hiç bilmez. tasavvuf desen""" diye saydıkların bir nevi 2. basamak denilebilecek şeyler.

1. basamak bu saydığın insanlar için hristiyanlık dünyasında ve batıda aydınlanma döneminden başlayarak son 100-150 sene içinde artmış olan " (bkz: high criticism)" denen... bir nevi her şeyi sıkı dokuyup sık eleyerek, eşeleyip sorgulamaktır.

bu insanlar 1. basamaktaki sorularının cevabını almadıkça, tatmin olmadıkça o 2. basamak şeylere girişmezler haklı olarak. yani o inanmadıkları din, öncelikle 1. basamaktaki sorulara cevap vermek, cevap bulmak zorundadır.

batıdaki durumun da sebebi budur... buradakinin de. bunun önüne de geçemez geçemiyor kimse.

hele de son 2000 internet, televizyon vs derken iyice koptu gitti.

sonuç:
"ama emin olduğu bir şey vardır o da allah'ın yokluğu, sorarım bunlar cahil değildir de nedir?"

1. basamak sorularına cevap alamamış insanlardır. cahil adam da sorgulamaz, ama şöyle ama böyle.
Pete
Ben seni bekliyorum sen benden sonra gelenlere cevap veriyorsun
Bak bu adil bir davranış değil.

Adalet islamın en temel meselesi oysaki.
‘Mucize yok’ diyorlar ya insan deli oluyor. Senin varlığın en büyük mucize değil mi?
Daha neyin peşindesin?
--spoiler--
bu arada allah’a inanmamak tercih meselesi… cahillikle alakası yok.
--spoiler--
Yeterince bilimsel bilgiye sahip insanlar için Allah'a inanmamak bir tercih meselesi değil bir zorunluluktur. Dolayısıyla yalnızca cahil insanlar inanır.

--spoiler--
kur'an toprak derken orada metafor kullanmıştır,
--spoiler--
Kesin öyledir.

Yani buradan şunu anlıyoruz. Sen Caner taslamancısın. Evrimi inkar edemeyeceğini bilecek kadar akıllı ama mevcut düzenin de evrimi kabul edemeyeceği kadar yanlış olduğunu düşünenlerden. 1400 yıldır herkes adem ve havvadan geldiğini sanırken peygamberin bile bilmediği evrim sırrını kurana uydurma çabanız takdire şayan.
insan akıl nimeti verildiği zaman insan oldu ve insan harici canlılarda akıl olmadığı söylemlerin tamamen gerçek dışı. Modern insanlar olmadan önce yaşamış bir çok ara insan türü vardı. Ve bunların hepsi zekaya sahiplerdi. Ayrıca yapılan testlerde maymunların 80 IQ ya kadar çıkabildikleri görülüyor. Yani 400 gram beyinleri ile 1400 gram beyni olan 80 iqlu gerizekalı insanlar seviyesine çıkabildiğini gösteriyor. Bunun haricinde diğer hayvanlarda da düşünme, akıl yürütme, zeka kullanımı söz konusu. Bütün hayvanlar kendi beyinlerinin izin verdiği ölçüde bir zekaya sahipler. insanların bu özelliği diğer hayvanlardan insanı üstün yapmaz.
Sen istediğin kadar ademi evrimle yaratmaya çalış insanlar adem ve havvadan geldi dediğin anda;
bilim 1 - 0 din.
eğer bu konuda hiç kitap okumamış araştırmamışsa cahildir.

cahil

sıfat
1.eğitim ve öğrenim görmemiş (kimse).

2.belli bir konuda yeterli bilgisi olmayan (kimse).