bugün

Hz ali ye namaz kılarken şeytan vesvese verir. Ya allah yoksa? Ya bütün yaptıkların boşa giderse diye.
Hz ali ise şöyle söyler. Eğer allah yoksa ki bence var. Ben bu yaptıklarım dan dolayı cezalandırılmam. Ama varsa sen cezalandırılırsın.
Tam bu şekilde olmayabilir. Okuduğum yerden aklımda kaldığı kadarıyla yazdım.
bunca adaletsizlik ve acının olduğu dünyada allah ın olmama lüksü olabilir mi ? ya da cezayı kesecek , adaleti sağlayacak , olandan olmayana verecek bir güç yoksa , bunca haksızlık ve acı niye var. umarım anlatıldığı gibi bir düzen ve yaratıcı vardır.
insanları sadece iyi-kötü diye ayıran ve kötülük yapmış insanlara ceza veren bir tanrı olmalıdır.

fakat bulduğu bir aşı ile milyonların hayatını kurtarmış ama sırf müslüman değil diye onu sonsuz yakacak olan bir dinin tanrısı kötüdür ve olmamalıdır..
Kötü insanlara karşı cehennemin olduğunu hatırlamak bile bazen huzur veriyor. Tabi bu bizim içinde geçerli cennet garanti tarzı bir durum yok. Ama bence allah ın olması bu dünyada insana huzur veren en önemli şeylerden.
Olmasi iyi.

olsun ki ilahi adalet diye bir sey olsun. Olsun ki bu kadar kotuluk insanlarin yanina kalmasin.
cevabı hiç kuşkusuz olmaması olan sorudur.
olmak ya da olmamak işte bütün mesele bu.
Allah'in olmasi cok guzel eger olmasaydi dunya boktan bi yer olurdu herkez birbirini oldurur hayvanlara zulum tecavuz hirsizlik zina her bok olurdu neyseki Allahtan korkan bi kisim var ki bu kisim sayesinde cok asirida deil neyse tam anlatamadim ama Allah olmasaydi dunya olmazdi. iyi gunler .