bugün

neden olsun ki?

bir varlık düşünün her şeyin sahibi doğmamış ve doğurmamış olan, korkusu endişeleri kaygıları olmayan bir varlık. bu varlığın neden iyi olma zorunluluğu olsun ki neden kötü olabileceği gerçeği bu denli korkunç gelir insanlara.nedeni açıktır, insan doğası gereği sevilmek ve ödüllendirilmek ister bu da çok sevdiği allahının onu seven iyi bir yaratıcı olmasından geçiyor, yani görmek istediği yaratıcıyı görüyor.

not:kendilerine inanmam, olduğunu varsayanların gözünden yazdım.
(bkz: inanmıyorum ama iyi değil)
(bkz: bambaşkaymışsın)

ben bu çelişkiyle uğraşmak yerine, başka bir şey soracağım: insanın iyi olma zorunluluğu var mıdır?

(bkz: insanların iyi olma zorunluluğu yoktur)
kötü kötü bir sıfattır. Allah ise kusursuzdur. Kötü ise bir kusurdur zaten bundan dolayı kötüdür. Allah bu yüzden kötü olamaz.

"Şüpseiz allah fenalığı azgınlığı ve kötülüğü yasaklar."

Cuma hutbelerinde hutbeyi dinlemenizi öneririm.
kesinlikle doğru bir önermedir. bebekliğinden beri ödül ceza sistemini hiç görmemiş, iyi de yapsa kötü de yapsa sadece ödül almış kişiler anlayamaz, iyilik derken kime göre neye göre olduğuna da ayrıca dikkat edilmelidir, kötüyü cezalandırmak bana onun iyi olduğunu gösterir ama bir başkası için ceza vermiş olması bir kötülüktür.
Zaten değildir. Hayatı neresinden tutarsanız tutun, eşitsizliğin, adaletsizliğin ve acının bolca olduğu bir şeydir. Ancak eğer iyi olma zorunlulğu yoksa ve hatta kötüyse nasıl insanlardan kendisine ibadet edilmesini istemiştir? insanlar buna inanarak nasıl ibadet ediyorlar? Aslında bana kalırsa insanların deizme kaymasının sebebi de budur. Allahın dünayaya karışmıyor oluşu değil, Allahın kötü oluşu ve ona ibadet etmek istemeyişleri. (bkz: deizm)
çünkü zaten iyidir.

--spoiler--
Ey insanoğlu! sana gelen her iyilik Allahtandır, sana ne kötülük dokunursa kendindendir.
(Nisa Suresi,Ayet 79)
--spoiler--

Allah zaten iyilik verir insanlara, başa gelen kötülük ve dertler insanların kendi yaptıklarındandır şeklindedir açıklaması.
--spoiler--
babalarımız bizler için tanrı modeliydi. eğer babalarımız bizi terkeddiyse tanrı nasıl biri? tanrının senden hoşlanmadığı olasılığını düşünmelisin. o seni hiç istemiyor. hatta büyük olasılıkla senden nefret ediyor. bu başına gelebilecek en kötü şey değil. ona ihtiyacımız yok! laneti ve affedilmeyi boşver. biz tanrının istenmeyen çocuklarıyız..
--spoiler--
allah iyi olma durumunu merkeze almasa, ahirette cennette olacakların kötülüklerden sakınıp kendisini uzak tutanlar olacağını niye belirtsin?
islam akaidine göre allah teala insanlara ait vasıfların hepsinden beridir, münezzehtir. fakat şeytanın ilhamına maruz kalan insanın elinin değmediği doğa harikalarının güzelliğinden, mesela ıssız bir adanın bize ifade ettiğinden yola çıkarsak, güzel olanı yaratan allah'ın bizlere gösterdiği yaratıcı sıfatının güzelliği, allah teala'nın her manadaki kemalinin ve mutlak iyiliğinin bir işareti olabilir ancak.

bitti vaaz, dağılabilirsiniz.

edit ek vaaz: islam akaidine göre allah teala bütün bu yaratılanları bir hikmete binaen yarattığı için, bize göre mükemmellikten uzak görünen şeyler aslında allah'ın eksikliği olamaz. yaratılan bu dünya içindeki insanlarla, hayvanlarla, savaşlarla, dolandırıcılarla, sevinçlerle, üzüntülerle, sebzelerle ve mevyelerle, çalar saatlerle, domates turşuları ile allah katında "dünya" olarak bir hikmete binaen yaratılmıştır. bu hikmet de islam akaidine göre allah'ın ilahlık (rablik, yaratıcılık, affedicilik, ödüllendiricilik v.s.) sıfatlarının belirdiği bir alem olarak dünyanın, farklı boyuttaki ve farklı mahiyetteki sonsuz alemler arasında var olmasıdır.
tanrı için zorunluluk yoktur, onun bildiği şeyler vardır, tanrı her zaman doğruyu bildiği için zaten en iyi şeyleri yapmaktadır, dolayısıyla tanrı zorunluluk olmadan iyidir.
"allahı eleştiriyor puşt!" diyen, akabinde allahı savunmaya çalışan insanları göstermiştir gece gece.
"sonra da madem inanmıyorsun neden eleştiriyosun hüüüüü" diye devam ederler.tabi; eleştirdiğinden inanmama gibi ihtimali yoktur.
hayır sana göre de iyi değildir zaten, zorunluluk mu dedik paşam?
sence haşa...
sence mükemmeldir.ve sen mükemmel bir şeyi savunmaya çalışıyosun.
baya iddialı avukat yahu.
iyi kötü güzel çirkin gibi kavramların biz insanlar için yaratıldığını unutmamak lazım.

tamam süper bir beyin verdi ama kendisininde dediği gibi onu anlayacak kapasitede değil.

anlamaya çalışıp kayışı sıyıran biri sürü filozof bilim adamı tarihteki yerlerini aldı.
allah insanı donatarak en büyük iyiliği yapmıştır. kendisine iman etmeyenlere de çetin bir azap hazırladığına göre; top sizde. ister iyiye pas verin ister azaba.
yaman bir felsefi sorunsaldır, tartışma konusudur. şahsi görüşüm ise, insanların çoğunu cehenneme atacak olan allah'ın kesinlikle iyi olmadığıdır. iyi olsaydı, bu insanları hiç yaratmamayı tercih etmeliydi çünkü. hem yaratıp hem de cehennemde cayır cayır yakıp çeşit çeşit azaplara uğratmak nasıl bir mantalitedir? bir de, sonsuza kadar bu azaplara duçar olacak yüzmilyonları bir tasavvur edin. en yalın tabiriyle sadizm denir buna. allah sadist midir? sanmıyorum. sadist bir varlık allah olarak algılanabilir mi? bunu da sanmıyorum. yani bir şeyleri insanların çoğu yanlış biliyor ve bunlara körü körüne inanıyor. büyük ihtimalle dinlerle ve yaratıcı kavramıyla ilgili pek çok şey için de geçerli bu son dediğim.
bu arada büyük islam alimi ve ehli sünnet otoritesi imam gazali'ye göre cehennem azabı sonsuz değildir.

Ateş, benim yıkayan, yuyan, emziren annem,
Bir arınma kurnası olsa gerek cehennem.
(NECiP FAZIL KISAKÜREK)
dünya içerisindeki olaylarla ya da dünyaya ait algıyla allah'ın mahiyetini kavramak imkansızdır. "şu zamanda kötülükler diz boyu" diye söyleyip allah'ın kötü olduğu kanısına varmak saçma olur islam akaidine göre. allah iyidir. ancak bu iyilik mutlak bir iyilik olarak, bizim anladığımız manada iyiliğin ötesinde mutlak bir kemali de içeren iyiliktir. bizim boyutumuza göre bu kemalin ya da mutlak iyiliğin yansıması da öte dünyada bizim anladığımız anlamda bir iyilik olarak aksedecektir ki, bunun öte dünyada nasıl belireceğini yalnızca allah bilir. yani cehenneme girip azabı tamamlamak bile aslında bir kimse için cennete yol olacağı için bunun bizim faydamıza olmadığını söyleyemeyiz; "boynuzsuz koçun hakkı dahi boynuzlu koçtan alınacak" (hadis- şerif)

islam akaidine göre allah teala bütün bu yaratılanları bir hikmete binaen yarattığı için, bize göre mükemmellikten uzak görünen şeyler aslında allah'ın eksikliği olamaz. yaratılan bu dünya içindeki insanlarla, hayvanlarla, savaşlarla, dolandırıcılarla, sevinçlerle, üzüntülerle, sebzelerle ve mevyelerle, çalar saatlerle, domates turşuları ile allah katında "dünya" olarak bir hikmete binaen yaratılmıştır. bu hikmet de islam akaidine göre allah'ın ilahlık (rablik, yaratıcılık, affedicilik, ödüllendiricilik v.s.) sıfatlarının belirdiği bir alem olarak dünyanın, farklı boyuttaki ve farklı mahiyetteki sonsuz alemler arasında var olmasıdır.

böyle der islam alimleri, oradan biliyorum.
bazen bunu anlatmak için bir ömür uğraşırsınız bazen de sadece haksızlığa uğramanız yeter.
ben şunu düşündüm allah ın varlığı
tartışılamaz bizi bi güç yarattı ve
dünyadayız... kur an da yazıldığı
üzere yüce allahta sınrsz bi güç var
herşeyi yapabilir ama iyilik yapanlar
onun varlığını inananlar ibadetini
yapanlar şükredenler cennete gidecek
ve adeleti seven allah yanlış
yapanların cezasını verecek zaten...
dünyayı bile bi sürü güzellik ve hak
hukuk sağlandığına göre bizide
sorusuz sualsiz cehenneme atmaz
benim düşüncem bu kur an da yazana
göre allah annemize göre falan daha
bağışlayan...
ontoloji ile varlık felsefesi ayrı ondan oluyor bu. tanrının iyi veya kötü olması merhametine gölge düşürür fakat varlığı veya yokluğu hakkında hüküm vermek için bu yeterli değildir.
ayrıca kurana bakarsanız zaten allah bildiğin katliamcı bir tanrı, resmen din benim oluncaya, herkes bana tapıncaya kadar inananlarını öldürmeye ve ölmeye sevk etmiş.

ENFAL-39 için 40 meâl bulundu. Diyanet işleri (8/ENFÂL-39: Baskı ve şiddet kalmayıncaya ve din tamamen Allah’ın oluncaya kadar onlarla savaşın. Eğer (küfürden) vazgeçerlerse, şüphesiz ki Allah onların yaptıklarını hakkıyla görendir.
Ayet cımbızlayan arkadaş damlamış hemen tebrikler bizi dinden döndürdün, aydınlandık, gerçeği gördük falan filan her neyse bunu da buraya bırakayım da cımbızlayan arkadaşın okumasına vesile olurum belki;

Mumtehine-8 -Allah sizi, din hakkında sizinle savaşmayan ve sizi yurtlarınızdan çıkarmayan kimselere iyilik etmekten, onlara adaletli davranmaktan men etmez. Çünkü Allah adalet yapanları sever.

Her şey zıttıyla vardır sen iyilik diye bir kavramdan bahsedebilmen için kötülük denen şeyide bilmen lazım ve Allah kötülüğü yaratmaz potansiyelini yaratır, kötülüğü yapan nefsine yenik düşmüş iradesi zayıf insanlardır.
Yolcu yüzünden yola küsmeyin hadi eyvallah.
Allah ın, hayrı ve şerri yaratması onun kötü olduğuna delil değildir. Bu yaratma imtihan için vesiledir.
" Şirk zulumdur" ayetine de baktığımız zaman, her şirkin altında rant vardır, sömrü vardır; mutlu bir azınlığın kitleleri sömürmesi vardır.
Bundan ötürü, yeryüzünde bozgunculuğu ve tekelleşmeyi önleyip adil bir gelir dağılımını sağlayabilece tek yol islamdır. Beşeri sistemler hep kurucularına hizmet ederler. Hak sistem ise Ebu cehil ile bilal ı habeş i eşitler.

Kısaca iyiliği ve kötülüğü yaratan Allah tır. Lakin uygulayıcısı insandır.
güncel Önemli Başlıklar