bugün

melekler tarafından dile getirilen itiraz cümlelerinden anlaşılan durumdur.

cenabu rabbül alemiyn, ilk insan olan ademi yarattığında, insan düşmanı melekler hep bir ağızdan, "sen şimdi böyle tuhaf bir yaratığı niye yarattın ki, ne gerek vardı ki. He illa istiyorsun ki dünyada kan atılsın değil mi?" şeklinde eleştiri getirmelerinden anlaşılan durumdur. Ya sen bu işi bilmiyorsun, madem bilmiyorsun yaratma manasına gelir.

böyle düşünen melekleri o hakaretler saçan ağzından dilinden tutup cehenneme atacaksınbak bir daha konuşabiliyorlar mı namertler. ama cenabu allah o büyük affediciliğiyle bu nankörlerin hatalarını hemen oracıkta affetmiş, kendilerini cebrail, mikail, israfil ve azrail suretinde dünyada görevlendirerek büyüklüğünü kanıtlamıştır. ondan sonra da neden hep felaketler müslümanları buluyor da, vay efendim mikailin bize garezi mi var. var arkadaş var, herifler ezik, herifler insandan nefret ediyor. ha sen bu yazıyı okudun anladın, eksi verdin de g.tün tavana değmedi çok af edersin, sevap da kazanmadın. sadece kendini avutuyorsun. sanki sen eksi verince allah sana sevap mı yazdı, hayır, tam aksine, benim bu kulum ne kadar beyinsiz diye düşünerek belki de cehenneme gideceksin. akıllı olun gençler. dostunuzu düşmanınızı tanıyın. tek dost allah, gerisi tamamı düşman.
+ bak şimdi süper bir şey yaratacam.
- valla mı?
+ vallahi.
- o son koyduğun beyaz şey ne?
+ şeker.
- ver azcık yiyeyim de ağzım tatlansın.
+ al fazla yeme özel bu.
- tuz bu ama. şeker yerine tuz koymuşsun.
+ yapma be, tüh yanlışlıkla insan yarattık.

(bkz: ahirette göte girecek entryler)
bu uyarıları yapmak bana bir şey kazandırmıyor. tam aksine, bu uyarıları yaptığım için görevli meleklerin bana karşı kıllık yapma ihtimali daha da artıyor. ben buna rağmen bu riski göze alıyorum; günüm gelmediği halde azrailin bana kıllık yapma ihtimalini göze alıyorum, yolda giderken mikailin bana kıllık yapıp üstüme çığ düşürme riskini göze alıyorum; cebrailin sırf bana kıllık olsun diye birisini ayartıp "sen seçilmiş kişisin, allah sana barış gücünü öldürmeni emretti" demesi riskini göze alıyorum; tam da ibadet etmeye karar vermişken israfilin o ibadet de elimde patlasın diye çaat diye kıyamet gününü duyurması riskini de göze alıyorum.

ben tüm bu tehlikeleri göze alırken şurada bana artı verme riskini göze alamıyorsunuz, söylediklerimi kabul etme riskini göze alamıyorsunuz, bana tahammül etmeyi göze alamıyorsunuz. olmaz böyle, bu olmaz, bu haksızlık.
hiç şüphesiz görünce yok böyle bir dünya dediğim (dünyanın şeklini düşünün) anti sanatkar. azis..