bugün

bir seyi iki kere deneyip yapamayinca soylenen bir sans daha isteme sozu.
*
- meryem benimle çıkar mısın ? benimle çıkar mısın ? benimle çıkar mısın ?
+ evet evet evet..
Karagümrük yanıyor şarkısında geçen replik....
allahın hakkı kaç tanedir değil allahın hakkı nedir sorusuna verilen cevap: allahın hakkı üçtür.
3 allaha 1 bana şeklinde algılanması da mümkün aforizma..Kimin hakkı kaçtır sorununa cevap arayarak sanki boşa kürek çekiyoruz..
Aynı zamanda başarısızlığına kılıf arayanların teselli cümlesidir..
haketmediği birşey hakkında bunaltıcı düşüncelere kapılmamak için insanın kendisini rahatlatmak maksadıyla dile getirdiği laftır. hatta bence allahın hakkı 5tir. 5. denemede de başarısız olunuyorsa bi' bokluk vardır zaten. bu durumdaki teselli cümlesi için ise:
(bkz: hiç kıçımı yırtamam) * * *
üç hak az geliyorsa, katınılması gereken kampanya;

(bkz: allah in hakki dorde ciksin kampanyasi)
boş ol boş ol boş ol derken misal, üçüncü de harbiden midir, harbe giden midir, haybeden midir,,?

laf ola beri gele..
yoktur oyle sey. o osym'nin duzenledigi sinavlarda gecerli olan bir kaidedir. 3 yanlis yaparsiniz 1 dogrunuz gider. ama hayat oyle degildir. tek yanlis bile hayatinizdaki butun dogrulari goturebilir.
Saçma sapan bir özgüven eksikliği kalıbı. Allah bu konuda ne diyor acaba?
üçün birini alan gene kuldur. yoksa kul hiçbir şey almıyor mu? nedir bu kulun çektiği? ben kul mul olmuyorum arkadaş cık cık cık...
doğru olduğunu varsayarsak, tayyip erdoğan'ın yalnızca 1 kez hükümet kurma hakkı kaldığını müjdeleyen önermedir.
"... ancak şemsiye bir kez girer." şeklinde sürdürülüp sonlandırılacak cümle girizgahı.
bir olur, iki olur, üç olur suç olur akabinde.*
"allah'ın hakkı üçtür." diyip ramazan ayında 3 gün oruç tutan,

"allah'ın hakkı üçtür." diyip günde 3 vakit namaz kılan,

"allah'ın hakkı üçtür." diyip ayda 3 kez yıkanan çam yarması kazma yobazların dayanağı söz.
hak dinlere indirgersek doğru olan önermedir.

efendim, allah insanlar hristiyanlığı göndermiş, insanlar çarpıtmışlar. daha sonra museviliği göndermiş insanlar bambaşka bir kafanın etkisine girmiş. allah son kez demiş ki;

''tamam ulan allah'ın hakkı üçtür. bu size son bir şans veriyorum'' buyurmuştur. ve daha sonra hz. muhammed'i göndermiştir. ve hz. muhammed'i son peygamber ilan etmiştir.

tabi insanlık düzelir mi düzelmez...

şimdi dinin uptade edilme zamanı geldi de geçiyor bile. ama bu olmayacak. niye derseniz allah'ın hakkı üçtür de ondan.
90ların efsanevi neslinin akşam ezanına kadar yazları sokakta geçirdikleri günlerde birbirlerine hak aramak için söyledikleri söylemdir. o zamanın çocuklarının masumluğunu anlatan cümledir.