bugün

Tanrının (islama göre allahın) evreni 6 günde yaratması olayıdır.

Araf suresi 54. Ayette bildirilen " 6 gunde yarattı ve inzivaya cekildi" sözü neyi anlatmaktadır merak konusudur.

Tanrının (allahın) ol demesiyle hersey olabiliyorken neden evreni yaratmak için 6 gün ugraşmıstır?

6 gün süre zarfında sadece "ol" mu demiştir yoksa kombo yaparak "ololololol" mu demiştir?

Tanrının birşey demesi mümkün müdür?

Tanrı konuşur mu?

Tanrının nasıl bir karar mekanizması vardır?

Tanrının inzivaya çekilmesi ne demektir?

Tanrı yorulur mu?

Dinlenme ihtiyacı duyar mı?

Tanrı bizden biri midir?

Yoksa bizler birer tanrı parçacığı mıyız?
Son günde dinlenmiş olduğundan 6 gündür.
Tanrı diye dinlemez mi ?
6 gün uğraşmış didinmiş sizin için..
insanın tanrıyı yaratması olayıdır. Birinci gün cinsellik, ikinci gün ticaret, üçüncü gün para, dördüncü gün kolonileşme, beşinci gün sömürü altıncı gün ise mutlak hakimiyeti simgeler.
kendisini yaratmayı unuttuğu için yalan olmuş hikayedir. ancak paradoks tapıcılarını kandırabilir.
6 evre olmasın? gün kavramı dünya için güneş sayesinde ortaya çıkan bir şey değil mi?

5 değil, 7 değil, neden 6? *
Şimdi birinin çıkıp; "siz onu anlayamazsınız orada büyük bir hikmet var ama yha" demesi beklenmektedir. Anlat dersin; "Anlatsam da inanmazsınız kalbiniz şey olmuş sizin ayyyy"
sözde zaman ve mekandan münezzeh olan allah'ın dünyayı altı günde yaratmasıdır.
ulan bu saçmalığı da mı göremiyorsunuz, bu kadar mı körsünüz, ey şakirtler?
şimdi bu 6 öyle boşuna verilmemiştir.
kuran kaç cüz? 30.
30/6=5 eder
halgi yıldayız? 2014.
getir ordaki 4 dü 5 in yanına
eder sana 45.
milliyetçi halk partisi 45 yaşında.
allah günah yazmasın yazarsa da tek haneli yazsın ama benim anlamadığım noktalardan biri de budur. ol dese anında olmaz mıydı ?

bize öyle dedilerdi çünkü de neyse.
düzgün bir çeviri okunduğunda ortalama bir salağın bile anlayabileceği güzel sözlerden oluşan ayetin kıçından anlaşılmaya çalışılması durumudur. halbuki beyin kullanılmalı.
ayetin çevirisi şöyledir;
araf 54 - Şüphesiz ki sizin Rabbiniz, gökleri ve yeri altı evrede oluşturan, sonra en büyük taht üzerinde egemenlik kuran, gündüzü, durmadan kovalayan gece ile bürüyen ve güneş, ay ve yıldızları emrine boyun eğmiş olarak yaratan Allah’tır. iyi biliniz ki oluşturma ve sistemler kurup yürütme sadece O’na özgüdür. Âlemlerin Rabbi olan Allah, ne cömerttir!
o bile bi gün dinlenmiş desem günaha girmiş olur muyum yahut çarpılır miyim. inşallah birşey olmaz bi an yazasim geldi yaw.
gün kavramı dünyadaki gibi değildir.. Bu nedenle 6 evre demek daha doğrudur ki zaten bu aşamaları günümüzde biliyoruz.. Ayette geçen arşa kurulma kavramı kelamla ilgili bi konudur ki mesele çokca tartışılmıştır.. Eğer ben bu konuda samimiyim öğrenmek istiyorum diyorsanız çeşitli alimler önerilir size.. Ama yok ben burda '' ya bu müslümanlar çok akılsız ya.. Bakın şu ayete , gerçektende çok saçma değil mi.. '' gibi diyaloglarla eğlenecem diyorsanız ayrı..

Iyimser bi bakışla umuyorum ki , yazarlar yorum yapmadan araştırma yapacaklardır..
Bence fiyat performans ürünü diyebiliriz evren için. Ha daha iyisi olamaz mıydı olurdu ama sonuçta bu daha ilk model. Paralel evren teorisinde gördüğümüz gibi sonraki evrenler yeni bir mimariyle üretilen intel i11...
O 6 gün bizim bildiğimiz 24 saatlik günlerden değildir. Okuduğum bir kitapta geçiyordu, aklımda kaldığı kadar açıklamaya çalışıcam.

Einstein'in teorisini -zamanın göreceli olduğunu, mekana, seyahat eden kişinin süratine ve o andaki yerçekimi kuvvetine bağlı olarak akışının değiştiğini- hepimiz biliriz. 6 günlük süreyi, 6 devre olarak da düşünürsek olay daha anlaşılır olacak. Çünkü zamanın göreceliği dikkate alındığında, "gün" sadece bugünkü koşullarıyla, Dünya üzerinde algılanan 24 saatlik bir zaman dilimini ifade etmektedir. Ancak evrenin bir başka yerinde, bir başka zamanda ve koşulda, "gün" çok daha uzun sürelik bir zamana karşılık gelir.
Evrenin oluşumu hakkındaki en çok kabul gören teori olan Big Bang'i başlangıç olarak kabul edersek evrenin ilk dönemlerinde, zaman bugün alışık olduğumuzdan çok çok daha hızlı akmıştır. Bunun nedeni şudur: Big Bang anında evren çok küçük bir noktaya sıkıştırılmıştı. Einstein'a göre zaman ve mekan bir madalyonun iki yüzü gibi ayrılmaz bir bütündü. Kuantum fiziğini düşünürsek, küçük parçacık hızlı hareket eder, yani zaman da çok hızlı akar. Bu büyük patlama anından bu yana evrenin genişlemesi ve evrenin hacminin gerilmesi, evrenin sınırlarını milyarlarca ışık yılı uzağa taşıdı. Evren genişledikçe zaman da yavaşladı. Nitekim Big Bang'den bu yana uzayın geriliyor olmasının evren saatinin üzerinde çok önemli sonuçları oldu. Şu an yaşadığımız dünyada bizim için milyon dakikada olan bir şey evrensel saate göre bir dakika gibi bir zamana denk gelir.
Ayrıca dünyanın yaratıldığı 6 günün bizim algımızdaki gün kavramından farklı olduğunu söylemiştik zaten. Bir diğer fark da, mekan genişledikçe zamanın kısalması. Büyüyen madde için zamanın yavaş aktığını bildiğimiz için bu çok makul bir bilgi. Yani evren her iki katına çıktığında, zaman da yarısına iniyor.
Zamanın başladığı andan itibaren bakıldığında, yaratılışın 1. günü (1. devre) 24 saat sürmüştür. Ancak bu süre, bizim zamanı Dünya'da algıladığımız şekliyle 8 milyar yıla eşittir.
ikinci devre 4 milyar yıl,
Üçüncü devre 2 milyar yıl... Şeklinde 6 devreden oluşur. Topladığımız zaman 15 milyar 750 milyon yılda yaratılan bir evrenle karşılaşırız. Bu rakam günümüzde yapılan deneylerle de büyük bir paralellik içerisindedir.
vay amk. sözlük komple ateist, putperest pezevenkler koskoca evren lan...

ideal süredir...
1 saniyede yapmak varken gerçekten ilginçtir. Fakat Daha da ilginci, bu 6 günün sonunda yorulup inzivaya çekilme isteğinde bulunmasıdır.

Edit: tanrı ol deyince oluyor ya, o süreye 6 gün diyor galiba kendisi.
bildiğimiz 6 gün olmayandır. 6 gün öyle bir 6 gündür ki adı konamaz. hz.cupi
insan beynine hakaret gibidir. Kimi yiyorsunuz lan siz?
dinler tanrının madde yarattığını iddia eder, sanal bir gerçeklik değil.

madde ise evrensel yasalara tabiidir, örneğin hidrojen oluşmadan helyum oluşamaz, yıldızların evrimi olmasa da hiç bir ağır metal oluşamazdı, bunlar için gerekli olan süre asla altı gün değildir, yıldızların ağır metalleri oluştırması için geçen süreyi es geçseniz dahi dünya bile 4.5 milyar yaşındadır.

yani diyeceğim o ki, (bkz: olsa dükkan senin)
“Melekler ve Ruh (Cebrail), ona, süresi elli bin yıl olan bir günde çıkabilmektedir.” (Mearic Suresi, 4)

“Gökten yere her işi O evirip düzene koyar. Sonra (işler,) sizin saymakta olduğunuz bin yıl süreli bir günde yine O’na yükselir.” (Secde Suresi, 5)

Dedi ki: “Yıl sayısı olarak yeryüzünde ne kadar kaldınız?” Dediler ki: “Bir gün ya da bir günün birazı kadar kaldık, sayanlara sor.” Dedi ki: “Yalnızca az (bir zaman) kaldınız, gerçekten bir bilseydiniz,” (Müminun Suresi, 112-114)
kimisinin birbirini tutmayan 50.000 yıl, bin yıl gibi birşeylerle izah etmeye çalıştığı saçmalıktır.

a matematik özürlü evladım, 6'yı ister 50.000 yılla, ister bin yılla çarp, durumu yine kurtarmıyor.

ha tabi o zaman "efendim bunlar çokluğu gösteren sayılardır. olduğu gibi şey etmeyip, sembolik şey etmek lazım" diyecekler. yahu allah illa sayı vermek zorunda mıydı? diyelim ki verdi, neden gerçek sayıları vermek yerine "sembolik" sayılar verdi? üstelik bu sayıların "sembolik" olduğunu neye dayanarak iddia edersin?

kimisi de 6 gün derken 6 aşamanın kastedildiğini söyleyecektir. yahu arapça gibi zengin bir dilde "aşama" sözcüğünün karşılığı yok muydu da "yevm - gün" sözcüğünü kullanmış? üstelik "aşama" iddianı neye dayanarak ortaya atarsın?

bunların "cevab"larını bildiğim için şimdiden "cevab"larına cevap vereyim de saçmalama zahmetine girmesinler diye bunları yazdım ama fayda etmeyecek. göreceksiniz, sanki ben bu "cevab"lara cevap vermemişim gibi, itirazlarımı dikkate almadan, aynen bunları yazacaklar.

ciğerini bilirim bunların ciğerini...
sizin ben olmayan kuş beyninizi skeyim. zamanın izafiliğinin açık açık yazdığı kitapta, allahın zamandan ayrı olduğu açık olan ifadelerde kuş beyninizle bu sonucu mu çıkardınız. sizdeki zeka gerçekten kısıtlı olmalı çünkü başka türlü bu kuş beyinli sonuç çıkamaz.

dipnot:küfür içeriyor üzgünüm.
Hak ile 6 günde yaratması durumu. Dilese 1 saniyede de yaratırdı. Hak ile yapar allah her işi. Ateistler anlamaz.
Tevrat'ın yaradılış kısmının ilk bölümünde der ki:

Tanrı dünyayı 6 günde yarattı. 7. Gününde de dinlendi.

O laftan sonra tevrat okumayı kestim.
müminlerin sıkışınca sövmeyi de bir "cevab" saydıkları gerçeği göz ardı edilerek şey edilmemesi gereken saçmalıktır.

bak bak bak laflara bak, "izafi"! ha bunu yazdın ya, oldu...

geçeceksin bu mavalları gülüm.