bugün

bu eşsiz güzelliklerin, doğanın, tabiyatın, milyonlarca farklı insanın, okyanusların, hayvanların ve her bir hayvana insana ayrı rızık veren allah'ın herşeyi nasıl yarattığını görüpte inanmamaktır. nasıl olur da bunları fark etmeden yaşar insan? bilmez mi ki ''yerlerin ve göklerin yaratıcısı o dur''

--spoiler--
onların gözü kör, kulakları sağırdır
--spoiler--
köpekler renk körüdür renkleri göremezler dolayısı ile renkleri göremeyen birine rengi tarif etmek abesle iştigal olur. ama onların suçu değil köpek olmanın tabiatında var bu.
dipsiz bir kuyu o çırpınır siz çırpınırsınız. özellikle sordukları sorularla sizi sıkıştırdıklarını zanneden bir avuç insandır. sorgulamak yerine açıp kitabı okusa anlayacak belki bazı şeyleri. en iyisi hiç bulaşmamak.
olmadığı iddia edilen bir şeyin yokluğunun kanıtının istenmesi gülünçtür.
Araf suresinin bu kısmı aynen şöyledir : ' and olsun , cehennem için cinlerden ve insanlardan çok sayıda kişi
yarattık .( hazırladık ) . kalpleri vardır bununla kavrayıp –anlamazlar, gözleri vardır bununla görmezler , kulakları vardır bununla işitmezler . bunlar hayvan gibidir, hatta daha aşağılıktırlar. işte bunlar gafil olanlardır. ‘
vicdanı ve sevgiyi gösteremedikleri gibi bunun kanıtını da gösteremezler.
iman edenlerin, imanlarını daha sağlamlaştırır.
allah vardır veya yoktur ama olayın saçma tarafı şudur : uçan makarna canavarı da yok ama elimizde onun da olmadığına dair bir kanıtımız yok.
elhamdülüllah müslümanım ama allah vardır diyenlerinkinden çok da farklı olmayan bir durumdur. zaten mantık gereği bu gönül işi iman işidir ve bir kanıtı da olamaz. düşünsenize allah'ın varlığı ispatlansa bundan sonra gelecek insanlar neyle imtihan edilecek? öncekilerin suçu neydi? allah'ın varlığının kanıtını kendisi gösterecek zaten ama vakti gelince. yoksa sizin dediğiniz daha sınav bitmeden doğru cevabın önüne konması. hele bir sınavdan çık doğru cevabı öğreneceksin. ancak geri düzeltme şansın olmayacak. yok benim cevabım doğru asıl sen öğreneceksin diyorsan da sıkıntı değil, benim de kaybettiğim bir şey olmayacak.
eski yunan'da sorulmuş olabilecek "zeus'un olmadığını kanıtlayabilir misiniz" sorusunun, güncel yanıtı olduğu sanılan sözdür. hristiyanlığın kabulüyle birlikte, son derece demokratik bir biçimde, zeus diye bir tanrının var olmadığı sonucuna varılmıştır.
dinin toplumu çok rahatça yönetmek için kullanılan bir öğe olması yeterli kanıt olacaktır. **
allahın varlığı için kanıt aramak yersiz...tabiattaki muhteşem denge,renkler,dünya, güneş, ay kısacası en basitinden en karmaşığına herşey güzel allahımın varlığına delildir...ama elbetteki bunu idrak etmek bundan hazalmak bir gönül bir iman işidir..rabbim bunu da herkese nasip etmemiş...bunu hissedemeyenler allahtan hidayet istesinler..din konusunca gelince geleneksel uygulamalar,insanların din adına yaptığı yanlışlar,bazı kesimin dini bayrak yapması benide bu kurumdan uzaklaştırmıştır..dini zamanzaman insanların yorumu olarak görüyorum ama rabbimle arama kimse giremez..sıkıntılarımı yalnız ona arz ederim ve yaptıklarımdan ve yapmadıklarımdan beni yanlızca o yargılar...only got jude me
--spoiler--
rabbim bunu da herkese nasip etmemiş
--spoiler--

onların suçu ne?
adı üstünde inanç meselesidir. allahın varlığına yada yokluğuna gösterebileceğimiz somut, teknik bir kanıt olsaydı inanç mevzusu olmazdı. inanana inanmayana saygı.
dünyadaki insanların durumuna bakarak, eğer allah olsaydı insanlar böyle olmazdı diyen şahsın kendinde hiç bir suç görememesi ve insan iradesi diye bir şeyin varlığından haberdar olmamasıdır. imtihan devam ediyor, herhangi bir insanlık hatasında allah ın ctrl-break yapıp kulu ihtar etmesi imtihana ters durumdur.
yokluğun ispatına gerek olmadığından gayet normal bir durum.
Eksilemeden önce hepsini okuyun.
Aslında Allahın varlığına dair de kanıt yoktur. işaretler vardır evet ama bütün ateistleri dize getirecek kesin bir kanıt yoktur.
Neden?
inanç işi bilim değildir. Adı üstünde yahu iman yani inanmak. Eğer kesin bir kanıt olsa inanmak çok basit bir şey olurdu. Hiçbir duygu hissetmeyen ya da zeka yönünden hiçbir varlık göstemeyenler bile inanırdı. Ama bu şekilde sadece kalbi olanlar inanabiliyor ve bunu sadece beyni olanlar anlayabiliyor. iman ayağa düşmüyor böylece, değerinden bir şey kaybetmiyor.
Kanıt bilmek içindir. iman için şart yoktur.
olmayan bir şeyin kanıtı da olmaz. asıl var diyenlerin kanıt göstermesi lazım lakin kuran'dan falan kanıt değil sağlam bir kanıt.

adama "inanmıyorum" diyorsun sana kuran'dan referans gösteriyor yahu gülmekten yarılıyorum.
yokluğa gerekmez kanıt,cahile verilmez yanıt.
müddei iddiasini ispatla mukelleftir.

Allah adinda bir yaraticinin oldugunu ilk iddia eden kişi muhammed, tüm muslumanlar da hala ayni iddiayi savunuyor.

allah yoktur diyenler ise bu iddiayi kabul etmiyor sadece, allah yok diyenler durduk yere ortaya bir iddia atmiyor, ortaya atilan bir iddiayi kabullenmiyor.

yani bu tipki birinin durduk yere sana 'sen hirsizsin' demesi gibi, burada sen mi hirsiz olmadığını ispatlamak zorunda kalmalisin yoksa o mu senin hirsiz olduğunu ispatlamak zorunda kalmali ?

biraz mantik lutfen, kafatasinizin içindeki et parçasını biraz kullanmayi deneyin.
Agnostisizm ile sonuçlanacak sorunsaldır.
yahu saçmalığa bak ya. ben gidiyorum saygın, ömrünü bilime adamış abilerin yanına. diyorum ki abey, ben geçen mağarada melek gördüm ve bana bilmem evrenin kaç ışık yılı ötesinde bir boynuzlu at var ve bu sizin tanrınız dedi. bizi o var etti.
o okumaktan gözleri bozulmuş prof abi gözlüğünü çıkartıp, peki kanıtın ne diye soruyor.
ben de durur muyum yapıştırırım cevabı.
peki senin olmadığına dair kanıtın ne?
sonra o kitap görmüş prof abi bütün yardoçları toplayıp kitapla beni dövüp dışarıya atıyorlar.

sizin durumunuz aha da bu.
Yokluğun kanıtı olmayacağından dolayıdır. Varlığına dair kanıt gösterilmelidir, çünkü iddia allahın var olması..
Tenezzül etmiyor olabilirlermi acaba. !
Bir hadiste!
Siz onları uyarsanızda uyarsanızda onlar inanmazlar " demektedir. Allah ın varlığına ve birliğine kurtlar, kuşlar,ve tüm nebatat ve hatta tüm canlılar bunu ezelden bilirken,
Hey sen kim oluyorsunda inkar ediyorsun? Derler adama. Ama yok bana anlat inanmak istiyorum dersen şurda sana yardımcı olmayacak insan yoktur kardeşim. Gel Bu düşüncenden vazgeç. Vazgeç ki geç olmadan birlikte cenneti hak edelim inşallah. !