bugün

aklım var dersin e hani göremiyoruz nerde aklın.
böyle böyle ateizmi tüm dünyaya yayacaksınız moruk. *

ha gayret.

ne gerek var evrime, big bang'e filan kafa yormaya.

şu adamlara bak yeter.
Senin salak olduğunu söyleyerek aklımın varlığını kanıtlayabilirim.
beni de göremiyorsun ama varım.
Evrimciler. Arap , rüzgar da görünmüyor ama evleri yerinden
Uçuruyor lan. Demek ki yaratıcı var. Evet.
En az ' aklin var onu görebiliyor musun ' diyenler kadar salak olanlardır. Allahin varlığini yokluğunu görememek veya görebilmek ile ispatlamaya çalışmayın. Dinlere göre yaratıcı kavramının mantiksizligini sorgulayin. size bi ömür yeter.
başlığın ilk entrysini abartısız 18 kez okudum lakin hala bunu hangi mantık ile yazdığını anlayamadım. yahu hadi akıl akıldan üstün olsun da şöyle bir dursun. ama yani bunu görmek hakikaten göz ister. materyalist bir göz ile tabiki bu aklı göremezsin kuzucuk! onu görecek göz ne bileyim.... ımm sanki bir zanaat istiyor gibi.yani bu da bir tecrübe gerektiriyor sanırım. biraz büyü de gel yaz buralarda demekten başka çare kalmıyor bana ne yazık ki .
O zaman aşk da yok, huzur da. Zira göremiyoruz.
görmediğim Allaha inanmam der. imamı Ali Efendimiz
Gelişmeleri takip edemeyenlerdendir. 21. Asırdayız. Daha zorlayıcı sorular bekliyorum çocuklar. Bunları buradaki herkes cevaplayabilir. Kendinizi az geliştirin. Hepiniz aynı cümleleri ezberleyip tekrar ediyorsunuz.
-Tanrı varsa neden göremiyorum
-Nisa 34'e göre Müslümanlar karılarını dövebilirmiş (!)
- Müslümanlar 4 karı alabilirmiş (sanki manavdan meyve sebze alıyor her şeyin bir usulü var)
-hırsızlık yaparsak elimiz ayığımız kesilir şeriat öcü pis (onun belli bir miktarı var her ekmek çalanın eli kesilmiyor ama gel anlat.)
- Allah benim cehenneme gideceğimi biliyorsa neden yarattı (sana akıl diye üstün bir özellik verdi kullan ve sorgula diye. Kendi şahidin olacaksın.)
Bunları Google amcaya sorsanız dahi cevaplar. Boş yapmasanız mı acaba?
islamiyet, hristiyanlık, musevilik, ateizm, deizm falan filan kalıplarından sıyrılarak düşünmesi gereken insandır. bir de bol bol okuma yapmasını, farklı toplumların yaratılışla ilgili felsefi düşüncelerine kulak vermesini tavsiye ediyorum.
Allah'tan başka birşey varmı ki?
Allah dediğimiz şey tanrı değil
Halâ birileri çıkmış; allah diye tanrıyı anlatmaya ıspatlamaya çalışıyor...
Akıllarınıda göremiyoruz.
Sanki görsek evet bu Allah diycez.
Mantıksız bir çıkarımdır.
Göremediğimiz değil olmadığı için yoktur Allah, ayrıca bu çıkarımın 5 duyu organıyla algılanamayan şey yoktur kuralından kaynaklandığını da belirteyim.
Ama biri yoktur çünkü göremiyoruz diyorsa büyük gaf yapıyordur, öncelik şekli şemali nasıl bir şey olduğu belli mi? ikincisi görsen tanıtacak mısın? Üçüncüsü, göremiyoruz derken sanki karşında duruyor da sen mi bulamıyorsun, yeri nerededir görmek için nereye bakmak gerek bu biliniyor mu? Nerde arıycaz nerde görmeliyiz?
Bu nedenle inanmıyorsa öznel yargım biraz şey olduğu yönündedir.
iyi geceler.
ölçulebilir bir şey değil. hadi diyelim mutlak bir yaratıcı var. bu neden arabın tanrısı allah olsun ki? gönderdiği kitapta sürekli lokal olaylar yer alıyor. yani evrensellikten uzak.
bunun bir tık üstü;

allah varsa beni çarpsın, bak çarpmadı demek ki yok.

allahım sabır ver.
Göremiyoruz o zaman yoktur demek yetersizdir. Ama yokluğunu ispat edemiyorsun demek ki vardır demek çok daha yetersizdir. Bir şeyin varlığını ancak o şeyin kendisiyle veya izleriyle ispatlarsın ,ki inançta ispata gerek yoktur, zaten yokluğun ispatlanması diye bir şey de yoktur. Ateistlerin tanrının yokluğunu ispatlamaları gereği de yoktur çünkü ortaya bir sav koyan onlar değildir.
varsa zaten yokluğundan bahsedilemez amk.
Sevgili anneniz şu yemeğin tadına bak dediğinde, gözünüzümü tencereye sokuyorsunuz tadını anlamak için. Allah ı görmek için beyin lazım beyin