bugün

Evet arkadaşlar. Allah doğmamış ve doğurmamıştır diyoruz. Ateistlikle alakam yoktur söyliyim. Şimdi allah'ı birisi yarattı ozaman dersek bu sürekli böyle gider ve bir sonuca ulaşamayız. Allah'ı birisi yarattı onuda birisi yarattı şeklinde zaten sonsuza kadar gider. Bu durumda da islamda da olduğu gibi tek tanrı inancı en mantıklı olandır. bu da allah nasıl oldu sorusunu çıkarır. Bu da allah yoktan var olmuştur gibi bir cevap ortaya çıkarmaz mı? Peki allah yoktan var olduysa. Gezegenler ve insanda yoktan var olamaz mı gibi bir sorun ortaya çıkartıyor gibi buda.
Benim fikrim bunu açıklamak mümkün değil. Çünkü bizim bildiğimiz yokluk kavramı yeterli değil bence. Yani karanlığı yok et desen aydınlık. Aydınlığı yok et dersen karanlık cevabını alırsınız ötesi yoktur.
Dini bilgisi olan yazarlar konuya açıklık getirebilir.
Yoktan var olmamıştır. onu insanın hayal gücü yaratmıştır. .
allahın (c.c.) varlığı kendi zatından dır. zatı ile kaimdir allah. allah halık tır. mahluk değildir ki sonradan yaratılmış olsun.

Allah’ın Zat-ı Akdesi her türlü mekân ve zamandan münezzehtir. Ne alem-i gayb ne de alem-i şehadetten hiçbir varlık yokken Allah vardı. Şuna dikkat edelim ki, alem-i misal, alem-i beka, cennet ve cehennem de alem-i gaipten sayılır. Onun için gaybu’l-gayb olan Allah’ı mutlak olarak alem-i gaybte tasavvur etmek de yanlıştır.

“Allah vardı, onunla birlikte hiçbir şey yoktu.” (Kenzu’l-ummal, h. No: 29850) mealindeki hadisten anlaşılacağı üzere, yer ve göklerin, cennet ve cehennemin de içinde bulunduğu yaratılmışlık dairesinde yer alan varlıktan hiç bir eser yokken Allah vardı. Ehl-i sünnetin bu konudaki akidesi de budur. Allah, gökler ve yerler yokken neredeyse yine oradadır. Orada, ne zaman ve ne de mekân vardır. Demek ki, Allah zaman ve mekândan münezzehtir.

Şunu da unutmayalım ki, Allah ilim ve kudret sıfatlarıyla her yerde hazır ve nazırdır; yoksa, kendi Zat-ı Akdesiyle hiçbir yerde değildir. Çünkü, Allah zaman ve mekândan münezzehtir. Çünkü, zaman ve mekân yok iken de o vardı. Onun Zat-ı Akdesini idrak edemediğimiz gibi, onun ezelde nerede olduğunu da idrak edemeyiz. Ezelde nerede idiyse şimdi de oradadır. Orası zaman ve mekânın olmadığı vucup dairesidir.

ayrıca bu konuda : “Allah’ın sanatını, eserlerin düşünün ve tefekkür edin; fakat Allah’ın Zatını düşünmeyin, çünkü onu hakkıyla kavrayıp takdir edemezsiniz.” (Mecmau’z-Zevaid, 1/81, Kenzu’l-Ummal, h. No: 5705-7)
Bu küçük insan beyninin algılayabilecegi bir durum değildir. insan beynin kapasitesi bellidir. Çok zorlarsa kafayı yer. Bende çok düşünürüm fakat kafayı yememek için bırakırım düşünmeyi. Ben deistim. Yani bir yaratıcı var fakat bu allah'ta olabilir, Goktengri'de olabilir. Yehova veya Buda'da olabilir. Hiç biri de olmayabilir. Mesela ben Allah olduğuna inanmıyorum. Bu uçsuz bucaksız garip trilyonlarca yıldızın olduğu evrenin yaratıcısı neden arap tanrısı olsun ki.
güncel Önemli Başlıklar