bugün

Hem bu dünyada hem de diğer dünyada çekecek çok çilen var.
Hiçbir şey.
''Fikrine saygı duyuyorum'' demekten başka ne diyebilirsiniz?
napalım ölelim mi ? inanç konusunun sebeplerini bilmeden sorgulamak mantıksız olur.

hem benim ocakta yemeğim var.

hihihi.
ben agnostik olarak onlara şöyle derdim "eminim ki bu başlıkta yazan ampır savlardan, çok daha mantıklı sebepler bulursun kağıt üzerinde ispat etmek istesen. zaten bütün mesele burada kağıt üstünde var veya yok diyebiliyoruz. burada da öyle. ama gerçek hayatta tanrının cemalini mi gördük ki, aha da şu tanrıdır diyeceğiz. bu sebeple cerndeki deneylerden gelecek bilgilere bakar bu işler. dolayısıyla halk nezdindeki yetilerimiz var veya yok demek için yeterli değil. " size gelince fakat kendi din kitaplarınız olan ve binlerce yıl önce belirli kişiler tarafından kutsallık atfedilenn kuran,tevrat,zebur,incil,tevrat gibi kitapları bir yaratıcı,tanrı vb göndermemiştir. çünkü her biri kendi coğrafyalarına özgü bilgiler içermektedir. evrensellikleri yoktur. bunlardan hangisine sorsanız kendisi dışında din yoktur. var diyen islam da diğerleri tahrif edilmiştir klişesine sığınıyor. 2000 sene önce muhammed ile saf tutmuşlar gibi kitaplarının hala tahrif edilmediğine inanıyorlar. adamlar her biri bu kutsal saydıkları kitaplarla kendi bölgelerinde siyaset yaptılar. bir anayasa halini aldı. sümerler,babiller'de de kendi anayasaları gibi tanıdıkları bir sürü din var. ve bir sürü tapınak var tarihi bilgilerde. halk 50-60 senede bir bu din artık bizi teselli etmiyor, rehabilite olmuyoruz yani,sükunet bulmuyoruz diye habire isyan çıkarmışlar.o zaman ki halk kendilerince yanlış yaptığında buna tesafüden denk gelen olaylara da kesin bilmem ne tanrısı kızdı diye metafizik saplantılarla anlam yüklemişler. kesin çükümle oynadım diye yıldırım düştü, kesin kocamı aldattım diye cenabetlikten sel götürdü abdest aldırdı, kesin adam öldürdüm diye ailesinin yüreğindeki yangın yanardağdan fırladı. sonra eski türk inançları var şamanlık ve tengricilik, öte coğrafyalarda hinduizm,budizm.... günümüzde ise sümer babil efsaneleri gibi şu şeyler var mesela dolu için, "kuş foli koma foli dolu yağayi doli " durumları olduğu gibi en son korona dönemine geldik. 2000 sene sonra dahi bir şeyler sallıyor millet. korona içinde bir sürü kesin şundan dolayı başımıza böyle bir şey geldi muhabbeti hala devam ediyor. neyse cem yılmaz'ın dediği gibi "isterseniz krem peynire tapın." en azından var diyebiliyorsunuz. dolayısıyla allah yok diyenlere burada diyeceğinizden çok daha fazlasını öğrendik be brolar burada okunmayacağını bildiğimizden yazmıyoruz. gidin araştırın, en azından kendinizi daha mantıklı şeylerle savunun. sözde var olan allahın, yaratma sanatına takılıp kalmışsınız 2000 senedir. kusursuz mumtazammış. nasıl sanattır ki içinde çift kafalı doğan bebekler,damağı yarık bebekler,dudak yarığı olan bebekler oluyor. yahu bugün hastası olduğunuz mavi göz bile aslında göz kusuru. kültürel evrim sayesinde doğal seçilime etkisi oluyor. siz hala bilmem neyi insan üretmedne olmuyorsa, bu dünya nasıl yaratmadan olura sığınmayın. eğer ki siz allahın,tanrının ya da adına ne diyorsanız yoktan sebepsiz yere var olabildiğine nasıl inanabiliyorsanız demek ki öyleyse bu evrende yoktan sebepsiz yere var olabilire itiraz etmemeniz gerekir ? bu big banglere, evrim teorisine itirazınız niye öyleyse ?
apateizme geç bro, uğraşma böyle şeylerle derim.
E be kodumun oğlu Allah yoksa sen niçin karşımdasın?
doğada hiçbir şey tesadüfi değildir ve olmamıştır.

tanrı hakkında bir çok şey söyleyebilirsin adaletini, emirlerini, yasaklarını sorgulayabilirsin ve bunları yapman için de hiçbir kutsal kitaba inanmak ya da bir dine mensup olmak zorunda değilsin ama onun var olmadığını söyleyemezsin. bu nerden bakarsan bak ahmaklıktır.
Siz yaşamanıza bakın varsa da yoksa da bir yararı ya da zararı yok bize şu an.
Hazcılıkla yani hedonizmle allahın varlığını bir tutana selam olsun. Olum o senin ego dediğin şeydir, endorfin salgılıyor vücudun ondan haz alıyorsun. yoksa ben sana bir ilaç vereyim o hormonu baskılasın bakalım allahın izni ile mi haz alıyorsun yoksa hormonal bir durum mu?. Saçma önermeler sunuluyor başlıkta. Ben hala allaha inanan biri olarak hep sormuşumdur; sonsuz olduğunu düşündüğümüz kainatta, bir çok gezegen keşfettik, bunlardan sadece bizim gezegende bize benzeyen türden yaşam var ya da bizim algıladığımız şekilde. Ben şunu soruyorum: allah hep ittiyatlı davranmamızı öneriyor, israf etmeyin falan diyor, peki bu gezegenler neden böyle bomboş?, neden mesela bu kudrete sahip varlık bizim gibi bir tür de o gezegenlerden birine hayat vermemiş?, bu ne israftır?. Ha denge dersen, vallahi ben dengenn olduğunu bilmiyorum ama marsın çok soğuk ve venüsün de etrafındaki kalın karbondioksitten ötürü çok sıcak olduğunu biliyorum.Görünürde bunların bizim gezegenimize de bir etkisi yok, yani olsalar da olur olmasalar da. Sistemdeki tek işe yarar güneş o da gezegen deil yıldız. Çok karıştırıyor bunlar benim kafamı.
bana ne lan!
Haklısın.
Canım alevi kardeşim benim ateizm ayağı yapma bana, ben de Atatürkçü ateist ayağı yapan bir aleviyim, benim yanımda Sünni islam mensuplarını devşirecek düşüncelerini söyleme, ben zaten bunları biliyorum derim yanee. Bu arada Allah yok cidden. Bu da bir gerçek. Ama bunu daha çok bizim mezhepçi çocuklar söylüyor her yerde Sünni kızlarını devşirip yatağa atmak için. Hahaayt.
Tabilş Biliyoz amk mal mı sandın beni.
olsun rte var.
- Hiç mi yok?
peki. bildiğin en büyük zalim suçsuz kalacak.
(bkz: yoo var!).
Çok basit. Gidince görürsün. Hiçlikten çıktık diyor zaten daha ne diyeceksin ki buna?
Dağları kim yarattı.
kendi kendine var olanları sırala?
bulamadın mı?
saygı duyar ve bekleriz
(bkz: koyun ve bacak)
+ Allah yok!
- Allahından kork!
(bkz: herkesin kendi düşüncesi)
Bazı dengesizler, her ateist'i, deist'i veya farklı bir ilah'a sahip din mensubunu karşılarında Allah'ın yokluğunu ispat etmek zorundaymış gibi düşünmesinden dolayı çok şey söyleyebilir. Ama bu kişi islam inancına sahip kişiye Allah'ın aslında olduğunu düşündüğü şeyden daha farklı olduğunu ispat ederse göt gibi kalacaktır. Hava mava hikaye.
güncel Önemli Başlıklar