bugün

Daha insanlık olarak son yüzyılda iki üç parçacık bulduk diye allah yok mu diyorsun? Sana uzayı 6. Yyda anlatan kitabı reddetmek aptallıktır.
Size gidin illa imana gelin demiyorum ama islama pislik atmayın. Zararlı çıkarsınız.
Etkileyemedği tezi Sonuna kadar doğru.
Elbette Uzayzamanı kendinden menkul bir uzam olarak ele alırsak.

Oysa ki; yaratma tasavvurunda bu uzam kendi başına bir süreç değildir. Yaratılış tasavvuruna göre tanrı olmuş ve olacak herşeyi var edendir.

Aslında Evrenin var oluş sürecinin açıklanma dönemi bizatihi bir fantastik kurgudur. Zira ilk anın ardından geçen süre ve sürece ilişkin bilgilerimiz halen sınırlı.

Özetle. Tanrı; uzayzamana bağıl bir madde değildir. Bunun içinde de değildir. Onun bir etkisinin varoluştan bile önce planlanmış olması da mümkündür; bir etkinin vereceği tepkimenin yaratılması da. Yani biz ben yani yaratma tasavvuruna inanan ben; bilimsel realitenin de madde ile alakalı olup etki-tepki prensibine göre yaratıldığına inanabilirim.
Zaten; tam tersi tez ile anlaşamadığım konu onların bilimsel sürecin bağımsızlığına inanıp benim bizatihi o tekilliğinde yaratılışla mümkün olduğuna inanmamdır.

Yoruldum...
ilk patlamanın ardından saniyenin milyarda biri kadae geçen sürede ki bu halen kesin olarak hesaplanamıyor; bilinen ve bilinmeyen tüm evren var olmaya başlıyor. Bilimsel olarak bu kadar hızlı hareket edebilen bir madde halen bulunamadı.

Yaratılışı ret edenler nedense ürkerler bu konudan. Zira o patlamının ardından zaman uzamının tepkilerini ölçemezler. Bilinmezdir.
güncel Önemli Başlıklar