1. 1.
  allah'ın varlığı konusunda şüpheye düşmüş bir insanın zihninde oluşan sorunsaldır.

  allah nerede? göreniniz var mı? ben görmedim. sanırsam allah'ı gören yok. var olabilir bilemiyorum ama ben karşılaşmadım. hayatımıza da bir etkisi yok; ne bir yardım, ne bir iyilik hiçbir şey yok. birde karşılığında bizden ona dua etmememizi istiyor sanırsam. kendisi var ise ve de bize beyin denilen kıymayı vermiş ise elbetteki bunu kullanabilen insanın ona inanmasını da beklemedi. zira ben inanmıyorum. varsa da var, ölünce göreceğiz. o zaman, ''sen de bana neden bu beyni verdin'' diye sorarım kendisine. ama sanırsam bu kadar egoist olması bizim onunla konuşmamıza engel olacak gibi gözüküyor ama neyse. inananlara da lafım yok, inansınlar. belki onlara baskılar altında hayat sürmek daha eğlenceli geliyordur. belki gizli mazoşistlerdir. dinin mazoşizmle ne alakası var demeyin bana şimdi. sabah'ın köründe istemeden kalkmak, istemeden kendimizi aç bırakmak, hac denilen kutsal mekanda tur atmak vs.

  inanç denilen olgu insanın doğasında var. kimileri kurda, kimileri köpeğe, kimileri ineğe, kimileri ota boka inanmış geçmişte. ama zihinsel olarak çağ atladıkça bunların saçma olduğu kanısına varmışlar. inançsız yaşamak kendilerine ağır geleceğinden başka arayışlar içine girmişler ve allah'ı yaratmışlar. iyi hoş yaratsınlar. doğanın kanunudur deyip saygı gösteririz olur biter. ama sizin de bildiğiniz gibi allah inancı fetişizm boyutuna ulaştı. gerçek bu. acı ama gerçek. size acı gelmemesi normal ama bana acı geliyor.
  9 -5 ... total dictionary converter
 2. 2.
  (bkz: içinde içinde hepsi içinde)
  8 ... efsane yazar
 3. 3.
  1:bir sobanın aklı olsa ne düşünürdü ? acaba bizi bu hale getiren şekil veren sahibimizde bizim gibi kömür ve odunla beslenip dumanmı çıkartıyor derdi neden insanları görecek gözleri yok aynı şekilde insanlarında allahı görecek gözleri yok
  2:1:herkez allahı görseydi herkez allaha inanırdı ozaman bunun adı sınav olurmuydu
  3:akılda görünmez ama vardır
  4:allah heryerdedir.(insana şakak kemiğinden bile yakındır)
  -2 ... bizankaragucluyuz
 4. 4.
  hristiyan geleneklerinde isanın ölmediğine, sadece göğe yükseldiğine ve kıyamet gününde de gökten ineceğine inanılarak tanrının da gökte olduğuna inanılır. hatta müslümanlıkta da dua ederken eller göğe kalkarak yalvarıldığı için allahın gökte olduğu gibi bi inanış vardır. ki tabi kimse bunu bilemez, zaten mantıklı bi açıklaması da yoktur. *
  ... eldenar tasartir
 5. 5.
  Mekana tayin edilemez. Yerdedir, göktedir denilemez. Denilirse bi' iman tazelemesi hatta imanını kaybettiği için tekrar imana dönmesi gerekir.
  2 ... can burc
 6. 6.
  Allah olgusunu anlamamış insan söylemidir. Allah olgusu diyorum çünkü, inanmayan kişinin gözünden bakıyorum olaya ama bunun inanmamakla bir ilgisi yoktur. Bu insanların inançlarına saygı duymamaktır.
  (bkz: istersen krem peynire tap)
  sen inanırsın ya da inanmazsın, kimse sen inanmıyorsun diye inancından vazgeçmek zorunda değildir. Bunu anlamak istemeyen, her şeye matematiksel olarak baktığından kendini çok zeki ve çok üstün zanneden insanın, inançlı insanlara ders vermeye çalışıp kendini küçük düşürmesidir.
  -1 ... yazar terbiyecisi
 7. 7.
  - buldun mu ?
  + bulamadım.
  - dolabaın arkasına da baktın mı ?
  + baktım orada da yok..
  *
  5 ... vidne voska
 8. 8.
  içinde bir yerlerde...
  2 ... obeyaz
 9. 9.
  Her yerde.
  1 ... dildilpakistan
 10. 10.
  - Ben size şah damarınızdan bile yakınım.
  Hatırlatmakta fayda var.
  4 ... ikizler kizi