bugün

bazı müslümanların geleceğe dönük olumlu bir eylem yapmadan önce söyledikleri bir temenni ifadesi olan "allah izin verirse" ifadesi aslında islam'ın doğasına çok yanlış ve ters bir ifadedir.

çünkü bu ifade, allah'ın dünyada yaşanmasını istediği eylemlere izin verirken istemediği eylemleri engellediği anlamına gelir ki bu islam'a göre yanlış olmak zorundadır. çünkü bu durum allah'In dünyadaki tüm kötülükleri keyfi olarak engellemediği gibi bir anlama çıkmaktadır.

dolayısıyla islam'a göre bir olayın gerçekleşmesi allah'In izin vermesiyle değil özgür iradenin uygun biçimde tecelli etmesiyle alakalıdır. allah karışmaz, karışamaz. karışırsa ortada bir sınav olmaz, özgür irade olmaz, islam kendi kendini yok etmiş olur. söylediklerim karmaşık geldiyse eğer bir de şu ifadeye bakın,

"allah'In izniyle evime döneceğim." eve döndüm çünkü allah izin verdi.
"allah'In izniyle sokakta gördüğüm ilk insana tecavüz edeceğim." tecavüz ettim çünkü allah izin verdi.
Yanlış tespit.

Herşey Allahın emri ve izni ile olur.

Sadece doğru ve yanlışı seçme konusunda Allah bize emreder.

"özgürce seç".

işte biz Allahın bize seç emri ile kendi irademizle özgürce seçeriz.

Sonrasında seçimimizi Allah fiili olarak ya gerçekleştirir yada gerçekleştirmez. Ama Allah bu dünyayı neden sonuçlar üzerine yarattığını bize söyler ama dilerse neden sonuç ilişkilerini de aşan şeyler yaratabilir.

Dipnot:birkaç gündür din adamı gibi oldum cevap yazmaktan.