bugün

pratikte olmayan, bu nedenle bela, musibet kılığına bürünerek kendini hissettiren sopadır.
vuruldugu zaman anyayı konyayı gorecegımız sopadır. goren olmamıstır.
darbesini aldıgınızda dünya carkınızın tersine döneceği,ulan noluyo imdat kurtaran yokmu diye feryadınızı fizandan duyduracak adil darbe.
fermuar dergisinde bir çizgi kahraman.
yoktur.
büyük ihtimalle şeytanı şutlarken kullandığı edevat.
(bkz: allah ın sopasını ebay da açık arttırmaya çıkarmak)
cihan ceylan'ın başarılı karakteri (şimdi de var mı bilmem).
as: allaah şansa bak. reha muhtar'la zekeriya beyaz yanyana.
rm: hocam ben kaçıp kendimi kurtariim, sen onu oyala...
zb: sakın kıpırdama, kaçanları daha pis dövüyo..
kutsi ye göre olmayan şey. bu yüzden gökten inemiyormuş hatta.
yok diyorlar ama..

(bkz: ben bilmem kutsi bilir)
fermuar dergisinde sopa şikayet hattı mevcut olup, kızdığınız bir olaya tepkinizi iletin.

--spoiler--
sopaulan@gmail.com
--spoiler--
bush'a karşı gönül bağı olan sopadır.

geçen hafta bush'un kızının düğününde gelinin akrabasıyım diyerek düğün salonuna bush'u dövmeye girmesi yarmıştır insanı.
sopaullah da denir.
artık var olması gereken sopadır.
"allahin sopasi yok ki gozune soksun" sozunde bahsi gecen sopadir.
varligi da yoklugu da ispatlanmamistir, beklemededir.
celiskilidir, muallaktir, muammadir.
bazi rivayetler var ki kor talihin gozune girmekte, butun sorunlari bir anda cozmektedir.
olan bazı olaylar sonrasında, olsaydı keşke dediğimiz sopadır.
allahın adaleti mutlaka işleyeceği yeri ve zamanı bilir ancak biz insanlara göre bazen geç kalır, anında görmek isteriz ilahi adalet hemen yerini bulsun isteriz ,işte böyle zamanlarda keşke bir sopan olsaydı yarebbim diye iç geçiririz.

en basit örneği 4 yaşında bir çocuğa tecavüz eden mobilyacı , sopan olsaydı da şöyle döve döve adam etseydin bizde seyrine dalsaydık, ya da sopaya uygun bi yer ayarlasaydın adam üstünde bilemiyorum, olsaydı keşke diye düşünmeden edemiyor insan bazen.
(bkz: tanrının eli)
allahın sopası yok dense de, kendisini allahın sopası zanneden milyonlarca şeriatçi var. sopa az kalır, odun mübarek.
son günlerde aziz yıldırıma trabzonspor olarak tezahür etmiştir.