1. 1.
  eger allah esma ul husna da anlatildigi gibi ise, ibadetimize boylesine muktedir, boylesine ben herseyim diyen bir varligin ne ihtiyaci oldugunu sorgulayan sorudur.

  neden bu zavalli-acz-fakr icindeki insanlari acilara bogar, neden onlarin ibadet etmesini ister, yoksa bilmedigimiz bir eksigi var da onu da ibadetle mi kapatmaktadir gibi baska sorgulamalari da akla getiren sorudur.
  2 -8 ... mental half life
 2. 2.
  şeytanın kulu kandırmak için kullandığı bir cümledir. ibadetini yapan kulun kafasında birden bu belirirse şeytan kulagına fısıldamıştır. uzak durulması yoldan sapmamak için iyidir.
  ... johan
 3. 3.
  ihtiyacı olmadığını söylüyor. eğer ihtiyacı yoksa ve bize verdiği yaşamımız karşılığında tek varlığımız olan yaşamımızı kontrol ederek borcumuzu ödememizi bekliyorsa o da bi garip. madem onun istediği gibi yaşayacaktık niye bize can vardi ki gibi sorular da türetilebilir bunun devamında. *
  1 -1 ... suda seken yassi parlak tas
 4. 4.
  tanrı'ya(ya da allah) borcumuz olduğu için ona ibadet etmemiz gerektiği düşüncesi, yıldırım demirören'in beşiktaş'ı borçlandırıp, bu borç sebebiyle insanları korkutarak sonsuza dek başkan kalma isteğini makul bulmakla eşdeğerdir. tanrı yıldırım demirören gibi bir şeydir midir yoksa? bak şimdi hakkaten gözüm korktu.
  1 -1 ... tralliani
 5. 5.
  lise de din sınavında karşıma çıkan soru. soru tam olarak şöyleydi:

  bir öğrenci öğretmenine "öğretmenim tanrının bizim ibadetimze ihtiyacı yok neden ibadet ediyoruz?" sorusunu soruyor. öğretmen siz olsaydınız ne derdiniz?

  arkadaşın cevabı: "tanrı gibi süpersonik bir varlığın tabiki ibadetimize ihtiyacı yoktur. o bizle dalga geçiyor."
  2 ... durdurmak yok yolluya devam
 6. 6.
  (bkz: #4433476)
  1 ... uye lol
 7. 7.
  aklı olan müslüman, hadi inanan diyelim genel anlamda olsun, inanan ki$inin ibadete ihtiyacı vardır ve inanmayan birinin bu soruya cevap bulması elbetteki zordur.

  yaratıcı herkese akıl vermi$tir kullanması için. cennet vaad etmi$tir inanan kullarına, ve ona ula$mak isteyenlere de ibadet etmeleri gerektiğini buyurmu$tur. gayet basit, eğer istiyorsan sonsuz alemde güzel bir yer, $u fani dünyada ibadet görevini yerine getireceksin.
  1 -1 ... whereismywings
 8. 8.
  narsist. zeus'a falan hava atıyordur muhtemelen.

  "baksana lan. adamlar işi gücü bıraktı, bana ibadet ediyor. ehee.. uuwww. saat 5 olmuş, birazdan damlarlar camiye. tanrı olmak da zor iş anam. o kadar müslümanın duasına yanıt ver falan. şeytan diyor; bırak git tüm evreni. şeytan mı? hö.. neyse. öpt, kib, byes."
  -2 ... ayaz
 9. 9.
  (bkz: allah in ibadeti sart kosmasi/#4550277)
  ... tevehhum
 10. 10.
  Allah'ın bizim ibademize ihtiyacı yok ama , öbür dünyada bizim o ibadetlere ihtiyacımız olacak diye cevaplanabilecek soru . Yaradana olan sevgini , saygını göstermek için ibadeti yaparsın . Bir nevi Allah 'ın kula verdiği can için , kulun ona olan borcunu ödemesi durumudur.
  --spoiler--
  Ayetin başında, ibadetin illeti, yani "Niçin ibadet ediyoruz?" sorusunun cevabı şöyle verilmiş oluyor:
  "O sizin Rabbiniz olduğu için."
  KULLUK, kulun görevidir. insan, kendisini bir damla sudan bugünkü mükemmel hale getiren, gözünü görecek, kulağını işitecek, ağzını konuşacak... şekilde terbiye eden Rabbine şükürle, ibadetle mükelleftir.
  Ayetin devamında bu fıtri görevi yerine getirenlerin mükâfatı, "takva mertebesine nail olmak" şeklinde belirlenir.
  --spoiler--
  2 ... pesimistyla