bugün

putperestlikten kaynaklanan ritüel.
(bkz: gezegenin putuna yönelerek ibadet etmek)
En başta düzen, nizam! Cuma namazına gidince senin gibi bi tanesi çıkar da "ben de bu yöne dönecem, pencereden dışarıyı seyredip namaz kılacam" demesin diye olabilir mesela.
Kim habibime ibadet ederse, bana ibadet etmis olur diyor,yaratici,kible temsili,bazı insanlar namaz kılarken kabe yi düşünür,cunki direk yaraticaya yapmak cesaret ister,mutevazilikten gelir
+anne bu ne?
-köpek
+neden?

gibi saçma bir sorudur.
Sana kabe'ye tapınman mı söylendi? Seccadeni rabb'ine doğru çevir mi dendi? Kıble olarak kabe işaret edilmiş di mi? Yaradan'la kabeyi kıyaslayacak zihin neyle besleniyor acaba!?
müminlerin her şeye olduğu gibi buna da "güvercin boku" seviyesinde savunmalar ve kılıflar uydurduğunu gösteren sorudur.
namaz ibadet değildir, tekrar edilen bir ritüeldir.
+Baba bak yeni bi kelime öğrendim, cümle içinde kullanınca beni adam sanıyolar

– kullan bakalım cümle içinde

+ namaz ibadet değildir, tekrar edilen bir ritüeldir.

– hanım biz bunu yaptık ama bu olmamış
bunun sebebi sembolizmdir.
özellikle birlikte dua eden yani namaz kılan insanların yüzlerinin aynı tarafa bakması onları bir aidiyet içerisine alır.
evdede tek başına namaz kılan insanın yönü eğer diğer namaz kılanlar ile aynı yöne doğru ise kendisini bir kimliğe ait hisseder.

kıble kuran da farz değildir. yani aslında istediğiniz herhangi bir tarafa bakarak dua edebilirsiniz. bununla birlikte mesela hareket eden bir araç içinde de namaz kılabilirsiniz.

bu konu ile ilgili gayet güzel bir çalışma şu adreste bulunabilir;

http://www.temizfikir.com/?p=246
sana kolaylık olsun diye yön tarif etmiş yetmez mi?
çünkü arapların petrolü her an bitebilir. kabe ise sınırsız bir kaynak.