bugün

bu gibi konuları bende çok keskin ve tehlikeli hatlarla sorguluyorum. konu hep bizi niye yarratı ki ozaman'a gidiyor. sonra klasik cevaplar duyuyorum : kendine kulluk edelim diye yarattı. aslında sorular mantıklı ancak cevap verecekler zayıf. gerçek şu ki böyle bi kudret boşuna mantıksız bir sebepten yapmamıştır bukadar şeyi.
şöyle düşün;
ben bir yazılımcıyım. yapacağım sitenin sonunda nasıl olacağını biliyorum. zira akıllı insanlar bile yaptıkları hareketlerin eninde sonunda neyi doğuracağını bilirler ( dikkat doğuştan zeki demiyorum aklını kullanabilen diyorum ) her neyse konuya döneyim. siteyi yapmaya başlarken html ile adım atıyorum.sonra CSSler JAVAlar devreye giriyor. süslendikce süsleniyor elimdeki iş, ne kadar doğru çalışırsam okadar güzel iş ortaya cıkarıyorum. sonunda okadar iyi çalışıp güzel bi site yapıyorum ki microsoft beni işe alıyor. ama ben yine normal bi site yapıp belli bi çizgide kalabilirdim. ama çok çalıştım daha iyisini aldım. peki hiç çalışmadan bi site yapmaya kalksaydım ne olurdu? birçok kod hatası doğardı ve o site batardı. peki bu benim bir site yapacağım gerçeğini değiştirdi mi? hayır... sadece iyi, çok iyi, çok çok iyi yada kötü- vasat çizgimi etkiledi.
Bir üstteki yazarın anlamadığı derin mantığı açıklamak için tekrar bir entry girmek zorunda kalmanın gerginliğini geri plana atarak;
Yazılan entry'i anlamadan direk konuyu diklenmek adetini benimseyen yazarımız bilmelidir ki; Burada site yaptığı kastedilen kişi insandır.insanda bunu bir çıkar amacıyla yapar.Burada çıkar kelimesi negatif değil pozitif olarak algılanmalıdır. Edindiği makam yaratıcının cennetini tasvir etmek amacıyla betimlenmiştir. Az okuyanlar iyi kullanılan dili zor anlarlar. Okuyacak kitabı olmayana sevgiyle kitap hediye edilir.
Ben Allah olsam ben de böyle küçük şımarıklıklar yapardım. Bu yüzden bu tip sorulara takılmıyorum.
ilk olarak el ilah şu an dünya üzerinde kainatı yarattığı iddaa edilen binlerce tanrıdan sadece biridir, ikincisi ise iyi yada kötü bir seçim varsa ve bunu bu tanrı bildiğini iddaa ediyorsa orada özgür bir seçimden bahsedilemez. yukarıda çok şirin bir örnek verilmiş özgün iradem ile microsoft'a girdim falan e peki seri katiller, çocuk tecavüzcüleri onlar ne olacak ?