1. 1.
    bu gibi konuları bende çok keskin ve tehlikeli hatlarla sorguluyorum. konu hep bizi niye yarratı ki ozaman'a gidiyor. sonra klasik cevaplar duyuyorum : kendine kulluk edelim diye yarattı. aslında sorular mantıklı ancak cevap verecekler zayıf. gerçek şu ki böyle bi kudret boşuna mantıksız bir sebepten yapmamıştır bukadar şeyi.
    şöyle düşün;
    ben bir yazılımcıyım. yapacağım sitenin sonunda nasıl olacağını biliyorum. zira akıllı insanlar bile yaptıkları hareketlerin eninde sonunda neyi doğuracağını bilirler ( dikkat doğuştan zeki demiyorum aklını kullanabilen diyorum ) her neyse konuya döneyim. siteyi yapmaya başlarken html ile adım atıyorum.sonra CSSler JAVAlar devreye giriyor. süslendikce süsleniyor elimdeki iş, ne kadar doğru çalışırsam okadar güzel iş ortaya cıkarıyorum. sonunda okadar iyi çalışıp güzel bi site yapıyorum ki microsoft beni işe alıyor. ama ben yine normal bi site yapıp belli bi çizgide kalabilirdim. ama çok çalıştım daha iyisini aldım. peki hiç çalışmadan bi site yapmaya kalksaydım ne olurdu? birçok kod hatası doğardı ve o site batardı. peki bu benim bir site yapacağım gerçeğini değiştirdi mi? hayır... sadece iyi, çok iyi, çok çok iyi yada kötü- vasat çizgimi etkiledi.
    4 -2 ... upaydin
  2. 2.
    Öncelikle soruya verdiğin cevap kendi dinine göre caiz değildir.

Allah için emsal göstermeyin. Çünkü Allah bilir, siz ise bilmezsiniz. (Nahl 74)

Kıyaslamana gelince, ortada derin bir mantık hatası var.
    Birincisi yazılımcı o siteyi güzelleştirebilmek için titiz ve yoğun çalışmaya ihtiyaç duyar. Fakat allah gibi sınırsız gücü ile tasvir edilen bir varlık görkemli şeyler yaratmak için ne gayba ne de başka bir şeye ihtiyaç duymamalıdır.
    ikincisi yazılımcının yaptığı iş belirli bir amaca yöneliktir. Kendini kanıtlamak için olur, para kazanmak için olur, olur da olur. Fakat Allah'ın insanlığı yaratmakta herhangi bir çıkarı söz konusu değildir. Çıkar amaçlı yapsa bu zaten islam'ın tasvir ettiği tanrı ile tamamen çelişir.
    1 -5 ... buz alevi brand
  3. 3.
    özünde bu sorunun cevabı şöyle verilir :

insan perspektifinden. ibadet etmek , rabbini tanımak ve insanı kamil olmak için yaratıldın .

haşa allah adına konuşamam çünkü onun ilmindeki sebepleri bizim algılayabileceğimizden çok geniştir.

ancak anlayabildiğimiz haliyle durum şudur. mimarlığa çok büyük yeteneği olan birini düşünün. hatta mükemmel bir mimari yetenek olsun bu kişi. bu insan bir bina yapacak olsa öncesinde bunu ilminde hayal eder, planlar . sonra iradesi devreye girer ve binayı yapar. mükemmel bir bina yapabileceğini biliyordu bu kişi ama bunu hayata geçirerek görmek istedi. bu yetenek batında kalmadı, zahire geçti.

ben gizli bir hazine idim, bilinmek istedim buyuruluyor. yani allah hem kulları tarafından bilinmek istedi hem de ilmindeki sonsuz bilgileri zahire çıkarıp görmek istedi.
    -4 ... sevgikelebegi
  4. 4.
    Bir üstteki yazarın anlamadığı derin mantığı açıklamak için tekrar bir entry girmek zorunda kalmanın gerginliğini geri plana atarak;
    Yazılan entry'i anlamadan direk konuyu diklenmek adetini benimseyen yazarımız bilmelidir ki; Burada site yaptığı kastedilen kişi insandır.insanda bunu bir çıkar amacıyla yapar.Burada çıkar kelimesi negatif değil pozitif olarak algılanmalıdır. Edindiği makam yaratıcının cennetini tasvir etmek amacıyla betimlenmiştir. Az okuyanlar iyi kullanılan dili zor anlarlar. Okuyacak kitabı olmayana sevgiyle kitap hediye edilir.
    2 ... upaydin
  5. 5.
    Girdiğim entrynin neresinden diklendiğim sonucunu çıkardığını merak ettiğim şahsın kendince verdiği cevap. Muhtemelen "gerginliğinden" ötürü öyle sanmıştır.

Yalın ve anlaşılır dil kullanmadığını öncelikle belirteyim, ki yazdıklarımdan diklendiğimi anlayıp benim anlama yeteneğime laf vurman oldukça ironik. Yapmaya çalıştığın kıyaslamayı üstteki diğer yazar çok daha az kelime kullanarak mimar örneği ile yalın bir şekilde açıklamış. Senin Verdiğin örnekten ise iki sonuç çıkıyor,

ilk sonuç yazılımcı tanrı, kurduğu site yarattıkları, siteyi kurarken iyi ya da kötü işçilikleri inanan ve inanmayan kulları, ortaya çıkacak sonucu bilmesi gaybdır. Bu durumda insanlar suçlanamaz ve gaybın niye yaratıldığı yine mantıklı bir şekilde açıklanmamış olur.

Diğer sonuç ise Microsoft tanrı, yazılımcı yine insanoğlu, kurduğu site yaptığı amelleridir. Microsoftun işe alması ya da almaması da yazılımcının yapacağı işe bağlıdır. Bu durumda ise Microsoft yazılımcının ne yapacağından haberdar olmadığı için islam'ın gayb tanımı ile uyuşmaz.

Kitaplarını mümkünse en az bir kez daha oku.
    -1 ... buz alevi brand
  6. 6.
    çünkü biz bilmiyoruz ve yaşayarak görmek istiyoruz.
    bu istek ancak biz adaletsizlere komik gelir.
    allah mutlak adil olduğundan isteğimizi makul bulup bizim için hayat denilen bu düzeneği hazırlamıştır.

bu düzenekten ne halis kullar çıktığına mahşer günü vakıf olduğumuzda, aramızdan kimse böyle saçma sorular soramayacak.
    2 ... cilveloy nanayda
  7. 7.
    Her şeyin sonucunu bilmek ama bizim seçimlerimizin ödüle etki etmesi. Gene de sonuçta neyi seçeceğimizi dahi bilmesi.

Tanrının sonsuz kudreti ile çelişmez fakat sınavın adaleti ile çelişir.

Sonsuz ve adaletsiz bir varlık bütünü ile kendi ile çelişir

Eğer bizim seçimlerimizin sonucunu bilmiyor ise bu sefer tanrının sonsuz kudereyi kavramı direkt çelişir.
    -1 ... uzay muhtari
  8. 8.
    Ben Allah olsam ben de böyle küçük şımarıklıklar yapardım. Bu yüzden bu tip sorulara takılmıyorum.
    1 -2 ... temirata
  9. 9.
    ilk olarak el ilah şu an dünya üzerinde kainatı yarattığı iddaa edilen binlerce tanrıdan sadece biridir, ikincisi ise iyi yada kötü bir seçim varsa ve bunu bu tanrı bildiğini iddaa ediyorsa orada özgür bir seçimden bahsedilemez. yukarıda çok şirin bir örnek verilmiş özgün iradem ile microsoft'a girdim falan e peki seri katiller, çocuk tecavüzcüleri onlar ne olacak ?
    2 ... leylaklar soldu sen gidende
  10. 10.
    bir süreç olmasaydı, bilinebilecek bir sonuç da olmazdı. sonucu biliyorsanız ama sonuca kadar giden süreci çıkarırsanız, o nokta sonuç olmaktan çıkar. bir filmin önemli olan sonucu deyip son beş dakikasından başlayıp izlemek gibi bir şey olur. hatta izlemek de değil, filmin direk son 5 dakikasının çekilmesi diyelim...

ha insanlar doğrudan neden cennette yaratılmadı, neden bu kusurlu eksik dünyada çile çekiyoruz deniyorsa, aslında insanlar önce cennetteydiler. adem ve eşi cennette yaratıldı. ama hem bilinç sahibi olup hem de cenneti cehenneme çevrmeden yaşamak bazı tercihleri yapmamaya, bazı kurallara uymaya bağlı. o ilk denemede adem ve eşi örnekliğinde bunun olmayacağı gösterildi. o yüzden cenneti cehenneme çevirmeyecek insanların ayrışması için bir eleme süreci gerekiyor.
    -1 ... benden ote benden ziyade