1. 1.
  islama göre allah evrenin dışındaki arşta bulunur. Yani en az 150 milyar ışık yılı uzaklıktadır. Evrenin genişliği hakkında farklı kaynaklar farklı bilgiler veriyor. Kimi 90 milyar ışık yılı, kimi 100 ve kimi 150 diyor. Arş ve evren arasındaki mesafeyi anlamanız için şu resmi atayım şuraya
  allah evrenin içinde mi

  Yani bir varlık evrenden çıkmak için ışık hızı(300.000km/saniye) ile en az 150.000.000.000(yüz elli milyar) yol katetmelidir.
  Burası tamam. Evrenin dışına çıkmak işin bu şartlar gerekli anladık.
  Mearic suresi 4. Ayet:
  "Melekler ve ruh o'na(allah) bir günde çıkarlar. O bir günün süresi, elli bin yıldır" diyor.
  islama göre melekler Nurdan yaratılmadırlar. Yani ışıktan.
  Ruh da nurdandır. Allah insanlara kendi nurundan öflemiştir islama göre. Yani ikisi de ışıktandır. Işığın hızını yukarıda belirttik. Işık hızı ile 50 bin yılda yani 50 bin ışık yılı sürmüş allah'a varmaları. Ama biz biliyoruz ki sadece evrenin genişliği 150.000.000.000 ışık yılı. 50.000 nerde, 150.000.000.000 nerde. Hata olmasın Bizim bir günümüz onların 50.000 yılı. Bizim zamanımıza göre oranlasakta evrenden çıkmak için yetersiz bir mesafe. Allah bu hesaba göre evrenin içinde kalıyor. Ama allah zaman ve mekandan münezzeh değil mi? Nasıl evrenin içinde olur?
  15 -3 ... kenz i mahfi
 2. 2.
  Takdir ettiğim bir başlık ve içerik olmuş. Hep böyle farklı içerikler göremiyoruz.

  Allah'ın peygamberi aldığı yerde yüksek bir yerdi sanırım. Halbuki her şeye gücü yettiği için peygamberi direk bulunduğu noktada da yanına alabilirdi evde kimse yokken ama peygamber ıssız bir yere gidince orada yanına aldı.

  Neden acaba? Diye düşünmüyor değil insan.
  4 -2 ... keyf kahyasi
 3. 3.
  "Onlar senden o tehdit edildikleri azabı, çarçabuk getirmeni isterler. Telaşa kapılmasınlar, Allah vâdinden asla dönmez. Bilin ki Rabbinizin ölçüsüyle bir gün sizin hesabınıza göre bin yıl gibidir." (Hac, 22/47)

  Bu ayet ise 1000 yıl demekte.
  -1 ... kenz i mahfi
 4. 4.
  dışındadır çünkü evrende zaman vardır
  yine onun kudretinin delilerinden dir

  hiç bir araç ile ona ulaşamayız isterse güneşe 1 dk varan uzay mekiği olsun ...
  2 -2 ... polatwrong
 5. 5.
  yanlış soru cümlesi.

  allah diye bir şey yoktur.
  2 -5 ... kivilive
 6. 6.
  bir mekanın içinde olmak tanrıyı kısıtlar. zamanı ve mekanı tanrı yarattığına göre, tanrı onlardan bağımsız olmalıdır. eğer tanrı evrenin içinde ise, zamana ve mekana tabii demektir ve bu da o yarattığın içinde kısıtlanıyor demektir. allah'ın bir tahtı olduğu ve sekiz meleğin taşıdığı bu tahtta oturduğu söylenir mesela. bu ayet diye biliyorum. tanrı evrenin içinde tahtının üstünde nasıl gezer? başka bir evrende başka fizik kuralları ile mi yaşıyordur bunu? beynim yoruldu. sonuç olarak tanrı yarattıklarına hapsolamaz. nerede yani mars'ın oralarda filan mı?

  edit: hakka suresi 17. ayette 8 meleğin taşıdığı tahttan bahsedilir. lakin bu arşta, tanrı katındadır.
  2 -2 ... yikanmak istemeyen cocuk
 7. 7.
  Allah zamandan ve mekandan münezzehtir. evet.
  1 ... kazangap
 8. 8.
  Meleklerin nurdan yaratılması, nurun ışık olması gibi hatalı bilgilerle varılan yanlış sonuç. "melekler nurdan yaratılmıştır, nur ışıktır, ışık evrenden çıkamaz, öyleyle Allah evrenin içindedir" şeklinde bir akıl yürütme olamaz.

  çünkü meleklerin neyden yaratıldığı bilmiyoruz. dolayısıyla ışık olup olmadıklarını bilmiyoruz. dolayısıyla hızlarını da bilmiyoruz. tüm bu boşluklar hurafe bilgilerle ve tahminlerle doldurarak sağlıklı bir sonuca varılamaz.
  -3 ... lunarliftoff
 9. 9.
  allah evrenin içinde mi
  1 ... ocus
 10. 10.
  Melekler gaybda dedikodu yaparken cinler kendilerini dinlemesin diye meteor fırlattığına göre çok da uzakta olamaz. bir taş atımı mesafededir herhalde. Attıkları ateş topları hep dünyaya düşüyor ne de olsa.
  1 ... enkidu1986