1. 1.
  çiftlik bank örneğinde bir kere daha yaşanandır. bu kaçıncı? her zamanki numaralar:

  https://odatv.com/allahu-...lar-turkiye-14031825.html

  https://www.sozcu.com.tr/...kir-coskun/keriz-2287871/

  yandaşlar neden aynı kuyuya bin kere düşüyorlar ama bir türlü uyanamıyorlar? görebildiğim kadarıyla sebepler şunlar:

  1- eğitim seviyeleri düşük.
  2- her cahil gibi kendilerini çok akıllı sanıyorlar (bkz: yobaz ve zeka). sorun şu ki kendilerinde gördükleri ve akıl sandıkları şey köylü kurnazlığıdır o kadar. aynen zübük filminde ibrahim zübükzade vaatte bulundukça her seferinde kanan mal karakterler gibi.
  3- paragözler.
  4- komplo teorilerine, dünyanın hali için basit açıklamalara (yalanlara) kanmaya meyilliler.
  5- olan biteni anlamak için her şeyi kafalarındaki dini inanç kalıplarına uydurmaya çalışıyorlar. siyaset, ticaret, para işleri, toplum hayatı, özel hayatları fark etmiyor.
  6- dini inançları var ama din bilgileri sadece bazı kalıplardan ibaret. misal kuran'daki çok tartışmalı baş örtüsü ayetini pek bir önemserler ama şu ayeti hiç ama hiç umursamazlar:

  http://www.kuranmeali.org...urani_kerim_mealleri.aspx

  son madde ile ilgili olarak, diyanet'in ayette geçmeyen "şeytan" kelimesini parantez içinde sokuşturması da tam bir namussuzluk örneğidir. tabi ayette kasıt illa şeytan olacak ki insan kılığında şeytanların yaptıklarına kimse dikkat etmesin.
  5 -6 ... rumeli71
 2. 2.
  Kemalist
  lütfen.
  1 -6 ... ehli sunnet
 3. 3.
  yobaz hırsız
  lütfen.
  4 -2 ... rumeli71
 4. 3.
  tam 6 tane tefsir okudum hepsinde de şeytan diye tefsir edilmiş ne boş yapıyorsun.
  1 ... ehli sunnet
 5. 3.
  sebeplerinden biri "kalıplarla düşünmeye çalışmak" çabasının olduğu durumdur.

  işte bir örneğini az önce yaşadık: yobaza link veriyorum, ilgili ayet kelime kelime tercüme edilmiş, şeytan filan geçmiyor, "aldatıcıların" allah ile aldatmasından bahsediyor ama yobaz hala "bilmem kaç tane tefsir okudum, hepsinde şeytan deniyor" diye itiraz ediyor!
  1 ... rumeli71
 6. 4.
  genellemeler kötüdür. herkes kelimesi uygunsuzdur. biz kimseyi kerizlemedik.
  ... paganviodio
 7. 5.
  Beklenenin yapılmasıdır. Bir insan bunun gibi dinden bahsedip, alllah kitap laflarını dilinden düşürmüyorsa eğer zerre kadar güvenmem ona. Her geçen gün ne kadar haklı olduğum bir kez daha kanıtlanıyor.
  1 ... kardabi
 8. 6.
  yobazların kısa yoldan zengin olma merakındandır. helal rızıkla pek uğraşmazlar.
  1 ... teflon
 9. 7.
  Eksik iddia. Allah demeden de bazı yerlere yandaş olanlar kaldırılabiliyor. Burda kanmanın asıl nedeni rahat para kazanabilme hastalığı. Zira daha önce başka başka saadet zincirlerine de para kapatırmış olan sizin cahil, yobaz , kafası çalışmayan dediğiniz bu insanların asıl sorunu paradır. Peki bu örnekte hükümete yakın görünme ve Allahuekber sedaları ne içindir. Tabi ki güven kazanmak için . Ama kairos diye bi saçmalık da insanların parasını bayağı aldı bunları yapmadan.
  Peki o zaman halk cahil değil mi veya paragöz değil mi? Paragöz evet, cahil mi bilmiyorum. Allahla kandırabilir misiniz, evet. Kaldırıldı , kandırılıyor ve kaldırılacak.
  Peki insanlar paralarını buraya kaptırdıktan sonra biz şöyle mi diyecez: gerizekalı pis yandaşlara iyi olmuş, zaten cahillerdi. Yani ben cahil değilim ve akıllıyım ama insanların mağduriyeti karşısında onlara hakaret etmekten başka bir şey yapmıyorsam, ne işe yarar o ilim veya zeka. Bundan sonra insanlar ne yapmalı ki böyle mağduriyetler yaşanmasın diye düşünmek, insanların kaldırılmasından zevk almaktan daha haysiyetli bir tavır olur heralde. Selametle.
  1 ... irticai faaliyet yapan yobaz
 10. 8.
  bir ortadoğu klasiği.
  1 ... fanfan la tulipe