bugün

istiklal marşımızın yazarı, vatan şairi mehmet akif ersoy tarafından söylenen söz.

"cumhuriyet olmasaydı, ben istiklal marşını ne için yazacaktım? hürriyet, özgürlük, milliyetçilik, devrimcilik, müslümanlık...hepsi türkiye'de...
bunu bize sağlayana müteşekkirim. allah benim ömrümden alıp mustafa kemal'e versin..."

ümmetçiler belki çok kızacak ama yalanlayacak kadar yüzsüz olacaklarını zannetmiyorum...
çok yerinde ve doğru söylenmiş bir sözdür.

fakat uç kemalistlerin, mehmet akif' e o kadar salladıktan sonra onun bu sözü ile bak nasıl da nasılmış gibi bir ilkokul zırvasıyla yeniden boy göstermeleri daha bir komik geliyor ya neyse.
mehmet akif in bütün bir millete, özellikle mustafa kemal i islam düşmanı gibi görenlere uyarısıdır. kulak verilmesi gerekir.
(bkz: allah benim ömrümden alıp mehmet akif e versin)
bunun yerine, allah insanlara mustafa kemal i anlayabilecek biraz akıl versin diye dua etmek daha mantıklıdır.
bu cümleyi kurduğu dönemde mustafa kemal le araları açıktı -sebebi mustafa kemal in cumhuriyette diretmesi- ve mehmet akif bu nedenle türkiye de yaşamıyordu. ama yine de mehmet akif kendi görüşlerini bir kenara koyup ( elbette bu görüşlerden vazgeçmeden ) gerçekçi yaklaşımıyla mustafa kemal in ülkeyi işgalden kurtardığını görmüştür.
cümlenin aslı da '' allah benim ömrümden alıp o adama versin'' dir.
yazarın uydurduğu sözdür. cumhuriyet olmasaydı, ben istiklal marşını ne için yazacaktım? diyecek bir insan değildir mehmet akif. zira kendisi allah bana bir daha istiklal marşı yazdırmasın demiş ayrıca bu istiklal marşını cumhuriyet için değil aziz milletin gavuru yurttan atmada gösterdiği muzafferiyet için yazdığını belirtmiştir. bari bilmiyorsunuz istiklal marşını okuyup başlık açın.

Ulusun, korkma! Nasıl böyle bir imânı boğar,
'Medeniyet!' dediğin tek dişi kalmış canavar?

Arkadaş, yurduma alçakları uğratma sakın;
Siper et gövdeni, dursun bu hayâsızca akın.
Doğacaktır sana va'dettiği günler Hakk'ın,
Kim bilir, belki yarın, belki yarından da yakın.

Rûhumun senden ilahî, şudur ancak emeli:
Değmesin ma' bedimin göğsüne nâ-mahrem eli!
Bu ezanlar-ki şehâdetleri dinin temeli-
Ebedî yurdumun üstünde benim inlemeli.

Hakkıdır, hür yaşamış, bayrağımın hürriyet,
Hakkıdır, Hakk'a tapan milletimin istiklâl!

örnekleri de açıklayıcı bir şekilde belirttiğime göre yüzünüz azıcık kızarır da mehmet akif gibi yüce bir şahsiyet hakkında yalan yanlış bilgilerle yorum yapmazsınız.
"allah senin ömrünü alsın,yerine aş ekmek versin" denilse yeridir.
allah herkesin ömrünü kendine bağışlasın.

yetti gari.
atam bir 15 yıl daha yaşasaydı varya dünya devlerinden biriydik.
yine yalan ve yine bir siyasal islamcı.

bahsedilen şiirin yazım yılı safahat ile aynı yıllara tekabül eder, belki kitapta da yer alıyordur bilmiyorum.

bu da 1911 yılına tekabül eder.

yani ortada ne kemal var ne de kemalizm. belirtilen üzüntü tamamen osmanlının o dönemki durumuyla alakalı.

ayrıca nerede yazıyor şapka takmak istemediği?

eşi ve kızlarının başı açık desem oturur ağlar yobaz.