1. 1.
  bu konuyu tekrar hortlatıyorum ama üzgünüm kafamı çok kurcalıyor. Hz. adem şeytanın verdiği elmayı yediğinde Allah cezalandırmak için dünya'ya neden yolladı? cehennem o zaman yaratılmamış mıydı? yoksa dünya mı cehennem? biz günah işleyip buraya mı gönderildik?

  internette bu konuyla ilgili bir şey bulamadım. bulduğum tek şey cennet nimetlerinden mahrum bırakılarak günahının daha doğrusu zellesinin bedelini ödediği.

  "Doğrusu bundan önce Âdem'e (bu ağaçtan yeme diye) emrettik, fakat unuttu ve biz onda bir azim (bir kararlılık) bulmadık." (Taha, 20/115)

  "Bunun üzerine ikisi de o ağaçtan yediler. Hemen ayıp yerleri kendilerine açılıp görünüverdi. Ve üzerlerine cennet yaprağından örtüp yamamaya başladılar. Âdem Rabbinin emrinden çıktı da şaşırdı." (Taha, 20/121)

  Ancak, bazı peygamberler hata yoluyla, unutmak veya daha iyiyi terk etmek suretiyle bizim bildiğimiz şeklin dışında "zelle" denen bazı hatalar işlemişlerdir.2 Hz. Adem (as)'in cennette iken yasak ağacın meyvelerinden yemesi zelleye misal olarak verilebilir. Hz. Âdem (as), yasak meyvelerden yemekle bizim bildiğimiz mânâda bir günah işlememiş, daha iyi olanı terk etmiştir. Neticede de, bu hatalarından dolayı cennet nimetlerinden mahrum kaldılar. Cennette günah ve sevap mefhumunun olmaması bu günahın, bilinenden başka bir şeklinin olduğu da anlaşılır.
  4 ... angel of the hell
 2. 2.
  beynimi yakan soru.
  şimdi tüm insanlık Adem’in hatasının bedelini mi ödüyor ?
  2 -3 ... saturday
 3. 3.
  Ağaç konusu sadece sebeptir,Adem yaratılmadan önce şu geçiyor ayette,ben yeryüzünde bir Halife var edeceğim.yani zaten imtihan için dünyaya inecekti ağaçta bunun nedeni oldu.
  9 ... kalahari 1
 4. 4.
  Çünkü düşmenin etkisi ile bir yeri kırılabilirdi.
  3 -1 ... lord marcus amoralist primses
 5. 5.
  Ne bileyim amk. Ben hep dünyadayım. Atmıştır bence epeydir adam görmüyorum dünyada. Cennette görüyorum, adam yok. Atmış mutlaka.
  -3 ... mr forever happy
 6. 6.
  Çünkü niye atsın?
  Hz. Adem Tövbe etmiş. Allah tövbeleri affeder. Siz hiç kuran okumuyor musunuz?
  Bu arada allah insanı yaratmadan evvel 'ben yeryüzünde bir halife yaratacağım' diyor. Bu ne demek? insanın yeryüzüne geleceği zaten kesin bilgiydi demek.
  Ne zaman ki adem ve eşi bir günah işleyip melek değil insan olduklarını ispatlıyorlar, (üstüne üstlük tevbe edip hatalarından ders alma kapasitelerini de ispatlıyorlar) o zaman da allah onları yeterince olgun kabul edip dünyaya/yeryüzüne yolluyor. Yani dünya bir ceza yeri değildi, bilakis adem ile havva'nın daha önce kaldığı bahçe olgunlaşma yeriydi sadece.
  5 -1 ... yazar x
 7. 7.
  Henuz yeni topraktı.
  Istemedı kı hemen çömleğe dönüşsün.
  2 -2 ... endless pain
 8. 8.
  Dünyadan daha kötü bir yer yoktur diye düşündü bence.
  1 -1 ... yol verilince kosan yaya
 9. 9.
  önce attı, sonra baktı iyi reyting yok, dedi ben bunlara bir surviver ortamı hazırlayım da neşemizi bulalım...
  1 -1 ... baftan
 10. 10.
  (bkz: adem ve havva hakkında sorular)
  2 ... noxeca