bugün

o çirkin işler hayasızlığı ve kötülüğü men eder şeklinde devam eden mealdir.
düşünüp tutalım diye bize akıl verdiğini de söylediği güzel meallerdendir.

diğerleri güzel değil midir tabi ki güzeldir ama bak ne yazıyor düşünün diye size akıl verdim.

yazık insanlar bıraktı bu düşünmeyi.

edit: öğütmüş özür dilerim.
Nahl suresinin 90. ayetidir.
"iyilik ve akrabaya bakmak" kısmı, nepotizm (eş dost kayırmak) anlamına gelmemektedir. cümlenin başı, "adalet" ile başlıyor.
nahl suresinin 90. ayetidir.
allah, kendi ayetiyle akrabaya bakmayı emrederken, akrabanın önemini vurgularken, milliyetçiliğin haram olduğunu iddia eden ahmakların olduğu ülkedeyiz.
Türklerin hiç yapmadığı şeyler. Allahı yordunuz beyler.
Beyin nöronlarımıza işlemiş cümle.
Akraba değil, garibanlardır. Ayeti evirip çevirip torpile dini dayanak yapanların Allah belasını versin!

(bkz: Mehmet Metiner)

Edit: Akraba anlamı verip Milliyetçiliği de bu ayete dayandıran Geri zekalılar varmış LAN! Hepsinin amk!
fenalığı, hayasizligi ve de azgınlığı yasaklar. diye devam eden ayettir.
o, düşünüp tutasınız diye size öğüt verir. der nihayetinde de.
Müslüman olduğumuz halde uygulamadığımız, Hıristiyan ve yahudi topluluklarında uygulanan ve bu ayeti tatbikata geçirmeyenlerin bir baltaya sap olamayan milletler haline döneceğini hiç bir şekilde toplumsal bir ilerleme olamayacağını bireysel ve egoist bir topluma dönüşeceğimizin garantisini veren ayettir.
(bkz: akrabayı karıştırmayaydı Iyiydi)
akrabalik baglarini kesip koparan kimse cennet'e giremez.( buhari, edep 11)
insanı bir an dumur eden ayet-i kerime.

- Allah adaleti,
+ evet...?
- iyiliği,
+ eveeeet? *-*
- Ve akrabaya bakmayı
+ görsel
içinde geçen "gurba" kelimesi gureba yani garipler demek değil mi? nasıl bu ayeti akraba olarak çeviriyorlar?
dikkat ederseniz ayetin içinde önce "adalet" kelimesi geçmektedir.
ben peygamber olsam bu ayetten sonra cevap olarak şöyle derdim;

senin gücün hepsine yeterse bunları da sen yapsana sana zahmet, noluuuurrrrrr be abi abla...

not: gülüşmeyin, duanın bir kalıbı yok, istediğim gibi dua ederim, ister laubali ister ciddi. allahla kul arasına girmeyin.
akrabadan başlayacak iyilikle adaleti sağlayabileceğimiz bildirilmektedir.
Bir ayet.
duş alıp geldin galiba.
bu gün cumaya gittin demek...
ikinci kısmını bürokrasi ile birlikte düşünüyorum.
insanı kendine getiren cuma ayeti.
Çirkin işleri, fenalığı ve azgınlığı da yasaklar diye devam eder.
Çok severim bu sözü efenim. "Şüphesiz ki Allah; iyiliği, adaleti, akrabaya yardım etmeyi emreder. Her türlü fenalığı ve azgınlığı yasaklar. "O" düşünüp tutasınız diye sizlere öğüt verir." Şeklindedir.
Her cuma bunu dinleyen müsloların kulağından girip başka yerinden çıkıyor.
Emre uymayıp Müslüman diye geçinirler.