1. 1.
  allah, kötü tuzak kuranların tuzağını başlarına geçirmek için hayırlı tuzak kurar:
  https://acikkuran.com/8/30
  4 -2 ... alyans takayim sana
 2. 2.
  Gariptir.

  Tuzak niye kurulur? Gücünün yetmeyeceği veya yetse bile doğrudan çatışmada sana zarar verebilecek veya yakalanması, hakkından gelinmesi zahmetli olacak bir canlıyı taklaya getirmek için kurulur.

  Durum böyleyken, sınırsız güce sahip bir tanrı neden tuzak kurmaya tenezzül etsin..

  Nietzche'nin dediği gibi, insani.. Çok insani..
  1 -1 ... rumeli71
 3. 2.
  intikamcı bir tanrı ne kadar mantıklı değil mi? koca evrenleri yaratan tanrı her şeyini bildiği aciz amip kullarına kızıp kinlenip intikam alıyor. yahu bu duygular kızgınlıklar kendi gibi olana karşı alınır. kendinden zayıf çok aciz birine niye kinlensin ki. birisi kendi hasetlik kin kompleks vs. aciz insani duyguları tanrı üzerinden gidermiş. bu da dinlerin aslında insan kurgusu olduğunun düpedüz ispatı.
  3 -4 ... kakandoboy
 4. 3.
  Tuzak, yani bir nevi hile. O halde Tuzak kurmak da hile yapmak diyebiliriz. Hile niye yapılır? Bir kaç nedeni var. Savaşta Kazanmak için. Yada Haksız yere kazanmak için. Peki hangi hallerde hile yapmak haktır? Hile yapana hile yapılması revadır. Peki ayette kastedilenler hile mi yapıyor? Evet. Kime karşı? Allaha ve ona iman edenlere karşı. Sonuçta mutlak güç kimde? Cenabı hakkda. Kim kazanacak bu savaşı? Allah. Kaybedeceklerini baştan bildikleri halde allahla mı savaşıyorlar? Evet. E O halde bunu hak ediyorlar. Bunda anormal bir durum yok. Buraya kadar herşey mantıklı. Ee bunda akla sığmayan ne? Aklın ve mantığın almadığı şu: hem allahı bilip hemde o'na karşı mücadele edip galip geleceğini zannetmek. işte esas ahmaklık bu. Yani cenabı hakkı eleştirenlerin içinde bulundukları absürd vaziyet. Varlıkla, Güçle akılla malla ve dünyada kendilerine sunulan imkan ve nimetlerle yüce allaha (c.c.) karşı gelip savaş ilan edip kazanabileceklerini zannetmeleri. Bu uğurda kendilerini helak ve heba etmeleri dikkati nazara verilmek istenilen husus bu. Zavallılık ve acziyet.

  --spoiler--

  bu cennet cehennem mevzusu bile bir tuzak olabilir. dikkatli olunmalı.

  --spoiler--

  inkarın çıkış noktası olan Fikir çok basit aslında: dünyadan başka hayat yok ahiret yok hesap kitap yok cennet cehennem yok düzen yok nizam yok alem başıboş dolayısıyla herkese hiç kimse karışamaz. Kral da biziz imparator da. haşa bir yaradan yok, otorite yok onlara göre. Tabi Şimdi deh diyen yok çüş diyen yok ya, hak bayram zannediyorlar. Birileri gerçeği söylemiş, hakkı hakikati bildirmiş, dini anlatmış, rabba davet etmiş, allaha peygambere dine imana islama çağırmış, ne ki bu? Umurlarında mı ki? Değil. Dünya Hayatı babalarının mirası ya. Hiç allaha borçlu da değiller. Beş başı mamur beyzadeler bunlar. O halde bu tuzak niye bu kadar umurlarında? Niye zorlarına gidiyor ki aldatılmak? Kendi kendilerini aldatmıyorlar mı zaten? Aldatıyorlar. Ee o halde? Ortada bir Mesele de yok. Bilakis özgürlük var. Herkes tam anlamıyla özgür ve serbest. Bak ne güzel işte. Hayatını Yaşa bak keyfine...
  2 -2 ... gazeloglu