1. 1.
  şüphesiz ki göklerden inen doğru kararlardan birisidir.

  Şöyle ki yapılan savaşlarda tabi ki yağma yapılıyordu . Fakat alınan ganimet belli boyutta herkese dağıtılır ve herkesin belli hakları vardır. E tabi bu durum da hoş değil sonuçta ortada peygamber var ayıp yani. E allah'ta durur mu ? Diyor ki sen 5 tane aldıysan 1 isini de peygambere ver imansız, vicdansız. Çünkü o ganimetin 5'te biri Allah'ındır. E ben de Allah olduğumu göre elçime yolla sen onu diye ayet indiriyor.

  Eee ama peygamber yağma yapar mı ? diyorsanız zaten sizi tarih dersine almak lazım.

  ''Bilesiniz ki, savaşta ganimet olarak her ne ki ele geçirdiyseniz, onun beşte biri Allah'a ve Rasûl'e, yakın akrabaya, yetimlere, ihtiyaç içinde olanlara ve yolda kalmışlara aittir. Gözetmeniz gereken ölçü budur. Eğer Allah'a ve hakkın batıldan ayrıldığı, iki topluluğun savaşta karşı karşıya geldiği gün, kulumuza indirdiğimize inanıyorsanız ki, işte o gün tanık olduğunuz gibi, Allah'ın gücü herşeye yeter.''

  Enfal suresi 41. ayet.
  3 -1 ... keyf kahyasi
 2. 2.
  ee sonuçta yapımda en büyük emeği geçen peygamber, tabiki savaşıp ona mal getireceksiniz krolar. peygamber hiç para almıyordu diyen şakirtleri de şöyle alalım. muhammed kendi peygamber olduğu için resmen mal istiyor. peygamberliği profesyonel bir meslek olarak yapıyordu ve işine duygularını karıştırmıyordu. evet.
  2 -2 ... allah yok din yalan