1. 1.
  yaşanılan kötülüklere allah'ın izin verdiğini ve onların yaşanması gerektiğini gösterir. yani bugün kudüs'te yaşanılanlar için isyan edenler afedersiniz ama kafirlik yapıyor. siz nasıl Allah'ın izin verdiği kötülüğe karşı çıkıyorsunuz?

  ''Allah'ın izni olmaksızın hiçbir musibet (hiç kimseye) isabet etmez. Kim Allah'a iman ederse, onun kalbini hidayete yöneltir. Allah, her şeyi bilendir.''

  Demek ki allah'ın bir bildiği var ki izin veriyor, saygı duymak lazım.
  8 -5 ... keyf kahyasi
 2. 2.
  Kötülüklerin, ölümlerin kaynağı allahtir. O istemeden hiçbir şey olmaz ve sizi sevdiklerinizden ayıran ölüm onun emridir. Başınızdan geçen tüm kötü olaylar onun istegidir. Bunu inkar eden müslümancık dinini inkar eden bir kafirdir.
  2 -1 ... graben
 3. 3.
  (bkz: dindeki kötülük bug ı)

  kötülüğü engelleyemeyeceğine göre (çünkü allah yok) kontrollü kötülük tezine geçiş yapıyorsun.
  3 ... david addison
 4. 4.
  kaderi ve kaza' yı anlayamayan yazar beyanı.
  kardeşim bak allah yapılacak şeyleri ezelden biliyor ama müdahale etmiyor sadece. müdahale etmediği için izin vermiş oluyor yani kullarını uyarıyor.
  2 -1 ... console
 5. 5.
  Sana gelen her iyilik Allah'tandır, sana ne kötülük dokunursa kendindendir...” (Nisa, 4/79)

  ikisinide yaratan allahtır ama insan seçimi kendisi yapar.
  1 -3 ... console
 6. 6.
  elbette Allah'ın izni olmadan başa hiçbir kötülük gelemez. ortada cevap verememek gibi bir durum yok. sen ayet cımbızlamakta o kadar level atlamışsın ki ayet numarası paylaşma ihtiyacın bile yok. özel mesajı da senin ikiyüzlülüğünü ifşa etmek için paylaştım, cevap veremediğimden değil. iyi oldu, buna karşı verdiğin cevaptan da yüzsüz olduğun ortaya çıktı.

  Edip Yüksel'in (bkz: ateistlere 19 soru) kitabından ilgili bölümü alıntılıyorum:

  Çelişki iddiası: "Kötülük Allah'tan mı gelir? 4:78 ayetiyle 4:79 ayeti arasında çelişki var.

  4:78: Nerede olursanız olun, sağlam kalelerde bile olsanız ölüm sizi yakalar. başlarına iyi bir şey gelse, "bu Allah tarafındandır" derler. Kendilerine bir kötülük dokunsa, "bu senin tarafındandır" derler. de ki: "hepsi Allah tarafındandır." bu topluma ne oluyor ki neredeyse hiçbir hadis (söz) anlamıyorlar?

  4:79 sana gelen her iyilik Allah'tan, sana gelen her kötülük ise kendindendir. seni insanlara elçi olarak gönderdik. tanık olarak Allah yeter.

  yukarıdaki 4:78 ayetinde geçen "ind (taraf)" kelimesinin 4:79 ayetinde bulunmayışına dikkatinizi çekerim. birincisinde ilişkinin dolaylı oluşu, ikincisinde ise dolaysızlığı ima edilir. ayrıca bak: 57:22-23.

  her şey önünde sonunda Allah'ın izni ve kontrolü dâhilinde olup (4:78; 8:17) başımıza gelen kötülükler kendi hata ve günahlarımızın sonucudur (42:30; 64:11). örneğin ateşe elini sokan elini yakarak kendisine zarar verir. bu zarar Allah'tan değil, kendisindendir. ancak ateşin yakması olayı Allah'ın yasası olduğundan Allah tarafındandır.
  2 -4 ... lunarliftoff
 7. 7.
  isterse kalp gözünü kapatıp sonra da cehenneme atıyor. ben yarattım istediğim gibi oynarım misali. sims sanki.
  1 -1 ... syme
 8. 8.
  cüzi iradede mevzu iyiyle kötüyü insanın seçmesidir.onunla çelişir.
  ... deli anlamindaki de
 9. 9.
  Kötülüğün kaynağı allah değildir. Çünkü Allah mallah yoktur. Hadesin, lokinin veya erliğin olmadığı gibi. Kötülüğün kaynağı cahil olan insandır.
  1 -2 ... kenz i mahfi