bugün

Okumadım.
Feminist değilim.
Kimseye emanet de değilim.
Emanet ettiğim kalemi bile kırık veren insana neyi emanet edeceğim aq?
Tabi ki güçlü erkek severim her kadın gibi. Ama kimse kimseye kendini bırakmamalı. Beni korur düşüncesiyle kendimi bıraktığım herkesten kazık yedim, hiç olmadı minnet borcu olarak karşılık beklediler.
Bu sadece erkek kadın ilişkisi meselesi değil, her konuda böyle.
Herkes kendi bacağından.

Edit: bu kadar insan benle aynı şeyi yazmış, ben niye eksilendim aq ahajajsjsj
--spoiler--
"Yaşamak, özgürlük ve kişi güvenliği herkesin hakkıdır."

insan hakları evrensel beyannamesi madde 3.
--spoiler--
kadınlar emanet alınıp verilebilen mallar oldukları için değil türkiye'nin de altına imza attığı bu beyannamede güvence altına alınan kişi hakları dolayısıyla yaşamayı, özgür olmayı ve kişi güvenliğini talep ediyorlar.
mevcut yasalar bunu sağlamak zorundadır.
tavsiye niteliğindeki cahilce sözde iyi niyet temennileriniz bu yüzden sinir bozmaktan öteye gitmiyor.
sırf nikah kıydı diye kendisini istemeyen bir kadına evlilik boyu tekrar tekrar tecavüz etmeyi nikahın gereği sayan tiplerin allah korkusundan ne olacak?
zaten bütün bu şiddetin nedeni bu.
boşanmış ama hala nikahlı olduğunu hala kadının onun malı olduğunu sanıyor.
dövüp, öldürüp namaz kılıp tövbe etti mi affeden bir allahınız var nasıl olsa.
Allah'ın emaneti olmaktan değil, kadın gibi aciz olan başka bir varlık yani erkeğe emanet edilmesinden rahatsız olan feminiktir. Erkekler güvenilecek varlıklar değiller. Bırakın bir kadını, kitabımı bile emanet etmem ben açıkçası bir erkeğe. yıpratır kitabı da.

Emanet etmenin mantığı şudur; biri acizdir diğeri güçlü, aciz olan güçlü olana emanet edilir. Mesela küçük bir çocuğu bakıcıya emanet etmek gibi. Yani dolaylı yoldan eğer derseniz ki kadınlar size allah'ın emanetidir, şunu kabul etmiş olursunuz biz kadınlar aciziz erkekler ise değil. Halbuki böyle bir şey yok. Bizi rahatsız eden hatta kadınların ölmesine sebep olan temel düşünce budur. Erkekleri güçlü kadınları ise aciz görmek?
Kardeş sözlüğe girerken beynini kapıda mı çıkarıyon?
Kadınlarınızı hafifçe dövün diyen, mirastan eşit hak vermeyen, iki kadının şahitliğini bir erkeğin şahitliğine eşit gören, bir erkeğin 4 kadınla evlenmesine izin veren, parası olan erkeğin sınırsız cariye almasını söyleyen allah, kadını erkeğe emeanet etse ne olur. Kusura bakmayın ama kadınlar Allah’ınızın pek umrunda değil. islam hukukunda kadının yerini bilmesek inanırdık belki.
bu vatandaş da nafakaya takmış.
emanet olmak istemiyorsak nafaka talep etmeyecekmişiz.
medeni hukuk okumanı tavsiye ederim. nafaka erkeğin boşandığı eşine verdiği bir haraç değildir.

--spoiler--
Tedbir Nafakası: Boşanma davası açılmadan önce veya açıldıktan sonra herhangi bir eşin veya ergin olmayan çocukların (18 yaşından küçük çocuklar) geçinmesini sağlamak üzere hükmedilen nafaka türüdür.

iştirak Nafakası: Boşanma davası neticesinde çocuğun velayeti kendisinde olmayan eş aleyhine çocuğun giderlerine katılmasını sağlamak üzere hükmedilen nafakadır.

Yoksulluk Nafakası: Evliliğin boşanma kararı ile bitmesi nedeniyle yoksulluğa düşecek eş lehine, diğer eş aleyhine hükmedilen nafakadır.

Yardım Nafakası: Yardım nafakasının boşanma davası veya evlilik ile bir ilişkisi yoktur. Bir kimsenin, yardım etmediği takdirde yoksulluğa düşecek olan altsoy ve üstsoyu ile kardeşlerine ödediği nafaka çeşididir.
--spoiler--

yani kadın ya da erkek duruma göre nafaka verebilir. sen çalışırken eşini eve kapatıp, ev işlerini yaptırıp, çocuk baktırıp, çalışmasını engelleyip, bir kariyer edinip ilerde geçimini sağlama şansını sonsuza kadar yok ettiysen bir zahmet nafaka vermeyi de göze alırsın.
uygar bir toplumda yaşam hakkı gibi nafaka konusunda da devlet bireyleri yasalarla güvence altına alır riyakar dincilerin sahte merhamet ve sadakasına muhtaç bırakmaZ.
Eskiden peşimize erkek takılınca hızla üzerlerine yürüyüp "Ya kusura bakmayın aynı yöne gidiyoruz sanırım, malum ortalık sapık dolu. Problem olmazsa sizinle yürüyebilir miyim evime varana kadar" gibi numaralarla kendimizi kurtarırdık.

Okula eğitime gittiğim bir dönem sınıfta sürekli yaramazlık yapan bir çocuk vardı. Onun dışında sorun çıkaran bir kişi bile yoktu. Bir sürü konuşma, uyarı vs. ardından sonunda ona da ilkine benzer bir taktik uygulamaya başladım. "Senden bir şey rica edebilir miyim, sınıfta yaramazlık yapanları sakinleştirmek için bana yardımcı olur musun?"

Iki örneği de kimin üzerinde denesem istisnasız işe yaradı. Belki Allah da sorunlu olanı dizginleyebilmek için böyle bir şey yaptı. Benimki işe yaradı ancak Koca Allah'ınki yaramıyor. Benim bunu istediğim insanlar aslında bir şekilde takdirimi, ilgimi, dikkatimi almak isteyen insanlardı. Peki Allah'ın ilgisini takdirini almak istemiyor mu bu adamlar?

Dürüst olayım, bence umurlarında değil. Allahın emaneti diye değil kendi egoları ve dürtüleri yüzünden "sahipleniyorlar" çünkü. Çünkü Allah emanet etti diye düşünselerdi en büyük günahın "kul hakkı-can almak" olduğunu da gözetirlerdi bir şey yapmadan önce. Ben bir feminist sayılmam ama bir kadın olarak soruyorum nesinden mutlu olacağım bu emanetin?
güncel Önemli Başlıklar