1. 1.
    Onlarca ayet binlerce hadis(allahın peygamberinin söylediği her söz allaha malolur diye düşünüyorum) düzinelerce kıssadan yaptığım çıkarım şudurki, dünya düzenini ve sistemini allah belirliyor, bunun için sadece erkek kullarını emir komuta merkezi olarak kullanıyor. Kutsal kitabın yarısı kadınların ne yapmamaları gerektiğiyle alakalı. Kendisi bizzat yeryüzüne gelip bilgilendiremediği içinde, hocalar(erkek), imamlar(erkek) peygamberler(erkek) vasıtasıyla direktiflerini yalnızca sakallılara aktarıyor.

Ama neydi? islamiyet kadını yüceltirdi çünkü neydi? Cennet anaların ayakları altındaydı.. bi öğrenmişsiniz bunu. Gerçekleri konuşacak cesaretiniz yoksa düşünecek zekanız olsun. ilk emri oku olan bir kitabın müridleri okuyup anlamaktan, anlayıp düşünmekten bu kadar korkuyor olamaz.
    13 -14 ... dj battaniye
  2. 2.
    allahın sadece erkekleri muhattap alması
    1 -7 ... ekonovich
  3. 3.
    kadına laf dinletilmeyeceğinin farkında olan yaratıcı hareketi.

+bak peygamber kızım, onlar 3 defa ağızlarını yıkasınlar
    -ama rabbm nden 3 ki yha. bn msela bazı gnler 5 kre ykıorum, bazı gnler 1 kre. ndn 3 .s
    +seni alemlere rahmet olarak gönderdim.
    -rahmet mi. o ne yha?!
    +git artık.
    6 -5 ... thanatos gorse kiskanir
  4. 4.
    Öncelikle islamı yaşamak için aşık olmak gerekir. Tıpkı bir erkeğin kadına ya da bir kadının erkeğe aşık olduğu gibi.. insan aşık olduğunu beyniyle anlamaz,anlayamaz. Onun yanına yaklaştığında veya onu düşündüğünde artan kalp çarpıntılarından yani kalbinden hisseder, kalbinde yaşar. Hiç insan şey der mi, ya ben aşık oldum da bu insan fazla kilolu? Demez değil mi. Çünkü beyin geçerli değildir aşkta.
    Öncelikle insan bunu kavramalı.
    Daha sonra çok sevdiğim bir söz var:
    "neyi arıyorsan o'sundur sen" diye.
    Aşk mı arıyorsun, aşksın sen.
    Hata mı arıyorsun, hata sen de.

Kömür ve elmas diyeyim o zaman.
    Kömür ve elmas, ikisi de karbon atomlarından oluşur sadece atomların dizilişleri farklı. ikisinin de yapı malzemesi aynı Ama kömür yakılır çok da değerli değildir. Elmas öyle mi? Işıl ışıl parıldar ve çok da değerlidir.
    Tıpkı insanlar gibi. ikisi de aynı şeyden yapılmasına rağmen birisi olduğunca kötü, diğeri bembeyaz ve saf. Ama elmas ve kömür yüksek basınçlarda birbirine dönüşebilir. insanlar da öyle. iyiyken tek bir hareketle kötü. Kötüyken tek bir hareketle iyi olabilir insan.

Bazı şeylerin cevabını düşünerek bulamazsınız. Neden Türkiye'de doğdum, neden bu ailede doğdum, neden erkek veya kız olarak doğdum? Neden Allah kadınlardan peygamber göndermedi? Neden? Neden? Neden?
    Bu sorular böyle uzar gider.

Kur'an da beşiklik bir çocuğun hz Yusuf'a şahitlik ettiği de yazıyor. Çok mu mantıklı bir çocuğun konuşması? Hayatım boyunca hiç konuşan bir bebek görmedim ben ama inanıyorum o kitaba. Kalbimi verdim çünkü. O ol derse olmayacak bir şey yok çünkü.
    2 -6 ... the champion for us
  5. 5.
    Milattan öncesi karışık, milattan sonra 2019 yıl geçmiş ama kadınların henüz ne söyledikleri, neyi niye söyledikleri ve ne istedikleri belli değil. Dediğini yaparsın ben öyle mi demek istedim gerizekalı diyorlar örnek olarak. Şimdi sünnet olan şeyler var ortada, acaba öyle mi demek istedi? Yaptı ama aslında ne yapmak istedi? gibi sorular varken nasıl olacak? Kadın karmaşık her şeyiyle, erkek öyle değil. Kadın değersiz, muhattap değil gibi bir şey yok. Öyle bir şey var ki buyrulmuş olan, ötesi yok. Kadın istemezse doğurduğu çocuğuna bile süt vermek zorunda değil. Şart koşamassın, bu durumda erkek gidip o sütü bulacak. Kaçarı yok. Hizmet, yemek vs. tripleri yaşanıyor halen daha. Tamamen gönül rızasıyla yapar yapacağını kadın. Erkek peki?
    1 -1 ... huzursuz adam
  6. 6.
    şimdi allah yok din yalan muhabbeti yapmayacağım, kulaktan dolma konuşmayacağım, kuranda varlığını yokluğunu bilmiyorum, okumadım. bu yüzden dinler hakkında yorum yapamam.

ama sormak istediğim bir şey var. bundan yaklaşık 3 hafta 1 ay öncesinde gitmek durumunda kaldığım bir erkek cenazesinde evin bahçesinde duran tabutun içindeki cesete kimse yokken bakmak istedim, yıkanmış kefenlenmiş, tabutlanmış gömülmeye hazır bir ceset işte. denyo da değilim gizli gizli tabut açıp ceset’e dokunayım. halama sordum bakabilir miyim diye, kayınpederiydi çünkü ölen. olmaz dedi abdesti bozulur. inançtır dedim susup kapattım konuyu.

her neyse tabut omuzlandı mezarlığa götürülüyor köy mezarlığı yürüme 3-5 dakika işte. adamın arkasından ağlayan tek kişi karısı, herkes çok dirayetli. mezarlığa gidelim gitmeyelim tartışmasına girdiler, düşünüyorum ben de niye gitmek istemiyorlar son yolculuğunda yanında olmak ister herkes. bir takım kadın topluluğu yürüyünce ben de yürüdüm yavaş yürüyorlar, hava çok soğuk diye önden önden yardırdım erkek kafilesini takip ediyorum, biraz arkalarındayım ama yetişirim sonuçta, yetiştim de girdim mezarlığa ama tabii ki herkes mezarın çevresini sarmış bir şey göremiyorum ki. çevrede hiç kadın yok bu arada tek kadın benim 50-60 kişinin arasında, kalabalığı yarıp geçebilsem bakacağım nasıl koyuyorlar mezara. göremedim tabii, arkamdan kadınlar götünü yırtıyor buraya gel napıyorsun sen, kadınlar girmez mezarlığa zannedersiniz mezardakini ben öldürdüm amk. alt tarafı ceset mezara indirilirken ortalığa nasıl bir enerji yayılıyor onu hissedeceğim. her neyse bunlar götünü yırtınca ben tabii geri döndüm bunların yanına dedim niye girmiyorsunuz siz? olmaz çok günah dediler. diyorum ki niye? niye günah olsun? kendileri de bilmiyor. peki dedim kadınlar gömülürken girebiliyor muyuz? onda da giremiyormuşuz. yine adamlar gömecek bizi, bütün kadınlar abdestsiz gidecek arkadaşlar. saçmalığa bakar mısınız? erkeği de erkek, kadını da erkek gömüyor.

kadın her yerde geri, kadın her yerde dışlanmış, kadın her yerde kendini ezdiriyor.

Beni anamın, babamın, abimin, sevdiğim adamın cenazesine sokmayacaklar yıkarım ortalığı yı-ka-rım.
    15 -2 ... kendi kendimin kedisiyim
  7. 7.
    Bu duruma alışkın olduğumdan benim açımdan erkekleri muhatap almasında pek bi sorun yok. Zaten bu ülkede de pek muhatap alındığım söylenemez. Biz de meleklerle falan laflarız.
    5 ... tango necla
  8. 8.
    Kur'an garip bir şekilde arada kadınları da seslenen kadınları da tınlayan erkeklere eş tutan nadir bir kutsal kitap.

Arabistan coğrafyasının siyasi kimlik çatışmaları ve erkek egemen toplumların islam coğrafyasında gücünü arttırmasının kadınlar hakkında ki ya da geneli ilgilendiren ayetlerin kafaya göre yorulmasına ve kadın varlığının günlük hayattan koparılmasına sebep olmuştur. Ki o coğrafyaya bakar isek zaten Mekke ve Medine arabistanı kadınların da belirli konularda az da olsa diğer coğrafyalara nazaran daha aktif rol oynadığı ender bölgelerden. Yani ateist deyimi ile kuran insan eli ile yazıldı ise kadınları da kapsıyor olması garip bir durum sayılmaz. Çünkü dönemin arabistanı zaten kadınlara belli haklar vermekte. Yönetim olmasa da çalışma hayatında Tabi. (Cahiliye devri diye ağlamayın hemen cahiliye devri de islam propagandalarından biridir. Soylular arasında erkek evlat sahibi olmak gücü ve otoriteyi temsil ettiği için bazı soylular kızlarını gömüyordu. Halk kızını gömmüyordu. Ya da her soylu gömmüyordu. Hz Muhammed'in ilk eşi Mekke'de gücünü kanıtlamış mal mülk sahibi bir kadındı. Babası neden onu toprağa gömmedi sorarım size ya da bir kadının bu kadar güçlenmesine neden izin verdiler. Çünkü onlar için normal bir şeydi iş hayatında kadın görmek.) Tabi bu Arap dünyasındaki ve islam coğrafyasındaki güçler çatışması kadını islam'ın içinde de diğer kutsal dinlerdeki gibi geri plana itmiştir. iş hayatından kadınlar el çektirilmiş. Erkeklerin zaten olan yönetim hakları daha da arttırılmış. Töreler dine baskın gelmiş ve törelere uymayan ayetler de yanlış yorumlanmış ve kendi tekeline bağlanmıştır. Çünkü Kur'an'ın kesin kurallar hakkındaki ayetleri dışında çoğu ayeti açık uçlu ve yorumlama ile sakız gibi bir çok yöne çekilebilen ayetler.

Bu sebeple islam coğrafyasında din bir kitap bir ama görüşler farklı farklı.

Bir agnostik olarak gece gece kuran islam ve kadın yorumu yaptım ve huuh cidden ilginç bir yazıydı. Kendimce kendi araştırma ve gözlemlerimi kağıda döktüm. Tabi bir takım kuran hakkında araştırma yapan müslüman, ateist, agnostik araştırmacılardan dinlediğim bilgiler ve dönemin siyasi ve sosyolojik haritasını incelediğimde fark ettiğim bulgular içerir. Bilim dünyası bu fikirler ortaya atılır tartışılır çürütülür ya da desteklenir. ben bir ekol değilim. Bir ata sözü varıdır babamın adı Hıdır elimden gelen budur diye. Ahahaha neyse iyi geceler.
    2 -1 ... uzay muhtari
  9. 9.
    Ulan Allah'ın cahilleri. Biraz okuyun öğrenin islam'da kadın önemlidir. Kız çocuklarının canlı canlı gömüldüğü zamanlarda ilk olarak bunu yasaklamıştır.

Ayrıca peygamber efendimizin son hutbesine kadınlarınız ve kızlarımız benim size emanetimdir diyor. Onun için ne kadar kiymetlisinizki sizi emanet olarak görüyor. Ayrıca kız çocuklarınız sizin için nimettir diyen gene bu dindir. Cahil cahil konuşmadan biraz araştırın.
    2 -4 ... sualci
  10. 10.
    Işte o yüzden şeytan kadınları muhatap alı.....
    3 -2 ... bay friedman