bugün

sevdiğiniz bir arkadaşınızı alkollü bir sürücü yüzünden kaybettiğinizden dolayı nefret ettiğiniz hadise
ağır yaralanan, 4 beyin ameliyatı geçirip, bir daha eskisi gibi bakamayan, gülemeyen, konuşamayan, yürüyemeyen arkadaşınızı düşündükçe,gördükçe içinizdeki tüm cinleri saklandıkları yerden ayağa kaldırıp, ellerinde isyan bayrakları içinizi yakan isyanlar çıkarmasına sebep olan, her türlü müsibetiyle, tüm sonuçları elim olan vaka.
yuhlanası dangalaklık.
alkol tespiti yapan arabaların icat edilmesi suretiyle tamamen ortadan kaldırılabilecek rezalet olay.
kazanın geliyorum demesi. "Ne var ben sürdüm hiçte bişey olmuyo" diyen arkadaşlara, çekirge ve enselenmesi ile ilgili olan atasözünü hatırlatmak isterim.
uzun sürmeyecek, ya kazaya ya da trafik polisine yakalanmakla sonuçlanacak eylem.
(bkz: alternatif intihar etme yöntemleri)
(bkz: canını seven yapmasın)
(bkz: ölüme davetiye çıkarmak)
açık bir intihardır. ancak bu beyin devrelerinin yanışı sonucu oluşan davranış şekli mümkünse bir duvara karşı yapılmalıdır. zira intihar etmek tek taraflı bir karar olup karşı araçtan bulunanları ve onların yakınlarına ağıt yaktırmamak gerekmemeklidir.
polise yakalanan sürücünün "valla memur bey bir bira be" diye yakındığı hadisedir.
kendi hayatı ile birlikte başka masum hayatlarıda hiçe saymış son derece hatalı sürücü davranışı (bkz: bunu yapan sürücü olamaz)
--spoiler--
Kaza riskleri nedeniyle trafik polisi için, sürücülerin alkol kontrolünün özel bir önemi vardır. Sürücü, alkolmetre ile yapılan test sonucunda alkollü çıkarsa; 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanununun 48/5 maddesi gereğince para cezası ile cezalandırılır, aracı trafikten men edilir ve sürücü belgesi (6) ay süreyle Trafik Polisince geri alınır.

Aynı sürücü aynı suçu işlerse; yine Kanunun ilgili maddesi gereğince para cezası ile cezalandırılır, aracı trafikten men edilir ve sürücü belgesi (2) yıl süreyle Trafik Polisince geri alınır.Aynı sürücü üçüncü kez alkollü olarak araç kullanırken tespit edilirse, kanunun ilgili maddesinde belirtildiği şekilde para cezası ile cezalandırılır, aracı trafikten men edilir ve sürücü belgesi (5) yıl süreyle Trafik Polisince geri alınır. Ayrıca (6) aydan az olmamak üzere hafif hapis cezası uygulanılır. (5) yıl süreyle geri alınan sürücü belgesi sahipleri, 5. yılın sonunda, psiko-teknik değerlendirme ve psikiyatri muayenesi sonrasında durumu uygun olanlara belgeleri iade edilir.

Alkollü araç kullanmaktan dolayı sürücü belgeleri geri alınan sürücüler, Sürücü belgesine el koyan Trafik birimine veya en yakın Trafik Denetleme Şube Müdürlüğüne alıkoyma süresinin bitiminde dilekçe ile başvurarak sürücü belgelerini geri alabilirler.
--spoiler--

http://www.trafik.gov.tr alıntıdır...
(bkz: alkollu araba surmek)
yurdumun insaninin alkollü arac kullanildiginda, ibret verici manzaralari halen iplememesi. nitekim bana bisey olmaz diyen zihniyettir.
alkollüyken sadece bir şeye konsantre olunabildiği ve üstüne üstlük dakikada yüzlerce şey düşünüldüğü için çok tehlikeli olan olaydır. söyle ki efenim alkol almadan araç kullanırken başka başka şeylerde düşünseniz bile beyniniz dikkat etmesi gerektiğini bilir ama alkollüyken böyle olmaz bambaşka bir şey düşünürken önde duran aracı görmez kaza yaparsınız. gibi.
genellikle sonu felaket olsada bazen komik diyaloglara neden olabilir...

bolca alkol alınan gecenin ardından arabayla eve dönülmektedir. arabayı kullanan şahıs
ehliyetini daha önceden alkollü araç kullandığı için kaptırmış ve doğum yeri piriştina olan bir arkdaşından ehliyetinin fotokopisini almıştır. böylece polis çevirmelerinden kurtulabileceğini düşünmektedir.
ve yolda zigzag çizerek ilerleyen aracı polis çevirir...

p: polis, s: sarhoş şahıs...

p: karar vermekte zorlanan birisin sanırım. hangi şeritten gideceğine karar veremedin bir türlü.
s: ya diğer araçlar sıkıştırıp duruyor, ne yapacağımı şaşırdım.
p: bizim polis aracı durduğuna göre öyle bir ihtimal yok sanki.
s: ( kullandığı araç kırmızı renkli bir opel ) kırmızı opel'i kullanan pezevenki görmedin mi abicim? nasıl kullanıyordu arabayı.
p: gördüm... neyse ehliyet ve ruhsatı alayım
s: buyur abicim ( bu arada yanında ki arkadaşının kulağına ehliyette yazan doğum yerini unuttuğunu fısıldar )
p: ehliyetin aslı yok mu?
s: abi kaybettim ya. gazeteye ilan verdim başvurucam yenisi için.
p: hımm doğum yerin neresi? okunmuyor fotokopide.
s: ahhhhhh be abicim beee hiç açma o konuyu, yarama tuz basma ühühüh ( ağlama efekti )
p: hayırdır?
s: ya benim annem üzerinize afiyet o.ospuymus bilmiyorum nerede doğurduğunu ühühühü.
p: allah belanı vermesin emi. hadi kaybolun gidin gözüm görmesin seni.
s: ehihihi saol be abicim kral adamsın. ehliyetimi alayım.
p: sie len dürzü.
muhteviyatı alkol içerikli sıvılar tüketip araç kullanmaktır ve ticari araç şöförleri ve kamu hizmetinde çalışan sürücüler için yasaktır

Sivil vatandaş olarak yakalanırsanız promil oranınıza göre işlem görürsünüz. belirli bir promilin altında iseniz elinizde bira kutusuyla trafik polisiyle konuşmaya devam edebilirsiniz. ödünüzün kopmasına gerek yoktur. efendi efendi içip mutlu mutlu yaşayın. aranızda alkol aldıktan sonra değişen insanlar varsa onlar içmesin.

unutmayın hergün bir kadeh şarap keyifli bir yolculuğa birebirdir.
eceline susamaktır. bir nedeni yoktur. sadece kendisininkini değil, pek çok bireyin yaşama hakkına kastedilmektedir.
-abi sen alkollüsün bırak ben kullanayım...
+zeten sen kullanıyosun lan!
-!?%#
ehliyetime tam 6 ay konulmasına sebep olan yaptığım en büyük mallıklardan biri. koca yaz yayan geçti anasını satıyım bu yüzden.
çekirge bir sıçrar iki sıçrar. ehliyeti olup ara sıra yada devamlı alkol alan biri mutlaka alkollu halde araba kullanmıştır. ama gün gelir bunun sonucunda kendinizi bulacağınız yerler sayılıdır. iyiden kötüye olarak: ehliyetinize el koyulmuş bir şelilde eve taksiyle dönerken (arabaya alışmış birinin en az altı ay araba kullanamaması), milyarlar verdiğiniz arabanın pert olması sonucunda hastahanede yaşam savaşı verirken (belki arabadan burnunuz kanamadan çıkarsınız ama iç kanaması var bu işin, ayrıca kasko bir kuruş vermez alkollü olduğunuz için), o haldeyken birine çarpar yaralanmasına veya ölmesine sebebiyet verirseniz cinayetten, tecavüzden, hırsızlıktan vb. işlenen suçlarla hüküm giymiş kişilerin arasına, yani cezaevine girerken (vicdan azabı da var bu işin). bazen de bütün bunlar olduğu için şükredersiniz, kendinizi bir yerlerde bulduğunuza. siz hiçbir şeyin farkında değilken, sevdikleriniz arkanızdan kara toprakla doldurur sonsuzluğa yattığınız yeri. ben ehliyetime el koyulmasına, arabanın pert olmasına şükredenlerdenim. alkol almakta, araba kullanmakta yeri geldiğinde hoş aktivitelerdir. ama yanyana hiçbir zaman değil.
iyi bir sey degildir. kaza falan yapmadan gideceginiz yere gelmis olsaniz bile bir matah yapmis sayilmazsiniz. gerci alkolsüz araba kullanan adam kaza yapmaz mi, niye buna böyle taktiniz seklinde görüsler de vardir, ama gene de yakalanmasaniz bile, mümkünse alkolsüz araba kullaniniz.

en azindan kaza yaparsaniz ve o kaza da birisine bir sey olursa "ulan o mereti icmeseydim simdi böyle bir sey
olmazdi" diye düsünmezsiniz...bunlar hep duruma göredir. alkollü adam kaza yapar , almayan yapmaz diye bir genelleme de tamamen yanlistir. ama "genel karine" gözönüne alinirsa alkol bir sekilde adamin reflekslerini kisitlar, gerci arabadaki bir sinek de ayni isi görebilir...gene de almayiniz, ya da almamaya calisiniz.ya da aldiktan sonra ayik birisinin arabayi kullanmasina yardimci olunuz. ki siz yan koltukta uyuyabilesiniz. yasa var cünkü.

ama tekrar...alkollü araba kullanip da kaza yapmayan adam sayisi, alkollü kaza yapan adam sayisindan mutlaka pekcok daha fazladir. öyle genelleme yapmanin da alemi yoktur.
çok aptalca bir harekettir. macera olsun diye yüksek bi yerden atlamaya benzer.
benzinli,dizel, elektrikli ve hidrojen yakıtlı araçların alternatifi olarak düşünülebilir. örneğin bu araç kilometreye kaç litre alkol yakar, yahut yolda kalırsak tekel bayisinden herhangi bir yakıt takviyesi yapabilir miyiz? bunlar önemli şeyler... ''alkollü araç'' kullanmanın değerlendirmesini o zaman yapabiliriz.