bugün

kişiyi alkol kullanımına iten nedenlerdir.
örneğin, unutmak istedigimiz durumun, aksine sürekli olarak düşünülmesidir, balığın yanında rakı'nın iyi gitmesi,dertten kederden keyiften bilimum gider böyle.
en populer neden;

(bkz: sevgili)
eğer alkol kullanmak için bir neden arıyorsa kişi, hiç aramasın, karaktersizdir kendisi. nedeni de budur aslında.
hmm ekonomi, hmm din, hmm akp, hmm kuzey ırak diye dolana dolana beyin şiştikten sonra, içip içip, o, amaaan dünya yıkılsın banane,yeter ki içki şişeme birşey olmasın, hali ruhiyesini yakalamak.
(bkz: kendinden geçmek)
(bkz: güzelleşmek)
nedensizliğe neden bulma çabasının listesidir.
alkol kullanmak için neden aranmaz, çünkü her zaman bir neden vardır..
ya mutluluk, ya üzüntü, ya bir kutlama , bu böyle sürüp gider..

çok yoğun bir günün ardından bir duble jack daniel's ile biraz gevşemek ister insan..
altın sarısı kızarmış patatesin yanında buz gibi bir bira nasıl da iyi gider..
beyaz peynir -veya evde hangi çeşidi varsa- ile güzel bir şarap açılmaz mı?..
öğlen yemeğinden sonra içilen kahvenin yanında güzel bir likör gitmez mi?..
televizyon izlerken taze sıkılmış meyve suyuyla vodka da içilebilir..
boğaz manzarasına karşı bir akşam balık- salata ikilisinin yanında rakı bol buzlu mesela..

liste bunun gibi uzayıp gider.. ama şunu da bilmekte fayda var, bu listeyi kişi uzatmaya başlamışsa orda bir sorun oluşmaya başlamıştır kanımca, çünkü şurası muhakkaktır ki alkol sorunu yaşayan insanlar bunun gibi sayısız bahanelerle uzatır.. yazık bu bahaneleri bulup da bu kadar kullanana.. akıl var yakın var..

bunu özetlemek gerekirse (bkz: alkol kullanmanın sonuçları)
bi noktadan sonra alkolizm *
tüm insanları güzel görmek için olabilir mesela. hatta şişenin dibini gördüğünüz vakit artık bir hümanist olur çıkıverirsiniz aniden ya da tam tersi.
(bkz: ağzınıza için şu zıkkımı)
ne diyordum arkadaş..
diyordum ki ben bu zıkkımı içmek için içerim
ama içerken düşünmem neden içiyorum diye
daha sonra yaparım hayatın felsefesini .... * *
biraz daha cesur olmak icin.

(bkz: ask-i ilan)
güzelleşmek.
(bkz: ijelim güzellejelim)
(bkz: cam cama değil can cana)
uygun dozajda, oral kullanım tavsiye olunandır.
fitil olarak ya da overdose alındığında; baş ağrısı, mide bulantısı ve rezillik gibi yan etkilere sahiptir.
sakinleşme ihtiyacı yada içip coşma isteği her türlü çalışır.
dinç kafadan sıkılıp fuluğ düşüncelere dalmak.
(bkz: güzel sevgili)
(bkz: endirekt serbest vurus)
orta öğretimin sonlarında ve lisenin tamamı boyunca özentilikten ileri gitmeyen durum. alkolden daha ileri olanı sigara var bide. gençler çevrelerine bazen sigara içiyorum kederliyim, bazen sigara içiyorum serseriyim, çok pis kavga ederim, bazen sigara içiyorum hemde altı yaşımdan beri içmeyince ellerim titriyor bazen de sakın içmeyin çok pis bişey zehirli, ben içtim ordan biliyorum mesajı vermeye çalışıyorlar. alkolde başları öyle birşey, çok pis içtik sarhoş olduk, çok eğlendik denilebilsin diye içiliyor. özellikle okul gezileri alkolün tavan yaptığı, kusmukların göl olduğu geziler oluyor liselerde. birde kızları sarhoş etmeyi ve sonrasını hayal edip içip içirtenler, sıçıp sıçırtanlar var, onlara hiç değinmiyorum.
içki eğer şarapsa, tadı da etkendir.
(bkz: çirkin kadın yoktur az votka vardır)
"ne diyordum arkadaş?
diyordum ki, ben bu zıkkımı içmek için içerim
ama içerken düşünmem neden içiyorum diye."

(bkz: ekmek şarap sen ve ben)
a$k acısı en klasik neden olmakla beraber can sıkıntısını gidermek için içeni de bulunmaktadır.
bir süreligine düşünmeyi bırakmak ve devamında gelecek bebekler gibi bir uyku. tabi uyanma faslı biraz kötü olabiliyor.
çakır keyif olma isteği.
-ya hacı diyorum ki bir bira devirip mi sınava girsem...
-bi siktir git olum ya...
-lan öyle deme ya... benim kafa daha iyi çalışıyor içince...
-hadi len...
-walla olm... zihnim açılıyor... birden herşey aklıma geliyor
-kes lan... gerzek gerzek konuşma!!!
-ama abii
-kesssss!!!