bugün

görsel

Kahkaha attıran zihniyettir.

Vakur olmak varken dejenere olmayı tercih etmek felan. Yazık vallahi.

Pehh.
Shawn medeniyet olarak degil insani bir hak olarak giriyorum. Su basligin altina bu duruma karsi cikanlarin hepsini ya bacaklari cirkin ya da aile baskisindan falan icmiyorsa ben de ibneyim.

Yobaz surusu. Ohh kirmizi sarabimi acayim da soguk kis gununde icim isinsin.
pis yobazların iddia ettiği saçmalıktır. kendi din liderlerinin 9 yaşındaki kızla evlendiğini unuturlar.
Sesli güldüren hede.

Aynen ilericisin kanka. Medeniyetlisin felan. ...

He he.
Medeniyet sayıldığını sanmak.
hep eziklikten, komplekslerden, kendini bir bok sanmaya çalışmaktan oluyor işte bu. birazcık ağırlığınız olursa ve bu ergenliklerden kurtulup özenti olmazsanız yobaz değil normal insan olursunuz merak etmeyin.
kadınlara çarşaf giydirip, abazanlıktan ölüp oğlan badeleyen islamcıların yorumudur.
Medeniyeti doruklarına kadar yaşamaktır.
medeniyetin ne olduğunu bilmeyen ilk insanlar da daldaşşak geziyordu ona bakılırsa. medeniyet kavramından ne anlaşıldığına bağlı olarak değişen göreceli durumdur.
ya medeniyet denilen şey bu değil zaten. medeniyet insanların tercihlerine, düşüncelerine, fikirlerine, giydiklerine...bunun gibi bir çok şeye saygı duymak, yargılamamaktır.
Bir toplumda kültür dışı olağanüstü bir durum gerçekleştiğinde bu yankı bulur. Mesela islam dininin ve kurallarının Hakim olduğu bir coğrafyada bir tecavüz vakası gerçekleşirse bu büyük bir infial yaratır , yıllarca gündem olur. Ama aynı olay izmir , Ankara gibi kokuşmuş alkolik , suç ceza oranının tavan yaptığı yerlerde gerçekleşmesi inanın ki altyazı olarak bile geçmez .

Koordinat vermek yerine büyük şehirlerimizin en leş Mahallesi'ndeki bağımlılıkları sayalım ; alkol ,zina , uyuşturucu , kumar , hırsızlık , yani bir yerde kabul edilen bir dinin yasakladığı herşey yaygındır buralarda.

Mesela islamiyette içki içmeyin diyor . Eğer içerseniz bilincinizi kaybeder ve bilinçsizce davranmaya başlarsınız diyor.
kumar oynamayın , eğer oynarsanız emeğinize olan inancınızı kaybeder ve hiç emek harcamayan birini Zengin etmiş olursunuz diyor.
Zina etmeyin, eğer zina ederseniz toplumun altına dinamit yerleştirmiş olursunuz , yuva yıkar , yuvanızdan olursunuz diyor .
Hırsızlık yapmayın ve bunu hoş görmeyin , eğer hırsızlık yapar ve hırsızlığa göz yumarsanız toplumsal güven altüst olur diyor.

Bir üstteki paragrafım konu dışıydı. Vaaz vermek istemedim sadece birşeyleri hatırlatmak istedim. Belki 5000 yıldır bazı şeyler hiç değişmedi. Biz insanoğlu dünyamızı ne kadar süslesekte hep aynı süsleyen kişi olarak kalacağız . içgüdülerimiz hiçbir zaman değişmedi. Her medeniyetin sonunda olduğu gibi şuan bulunduğumuz medeniyetin sonuna yaklaştığımızı düşünüyorum. ilk insanlar çıplak geziyordu artık bizde belki bir yüzyıl sonra çıplak gezmeye başlayacağız.
Size medeniyet nedir söyleyeyim. Alkol içen- içmeyen, mini etek giyen-giymeyen arasında karşılıklı saygı var ise bu toplum medenidir, medeniyet vardır. Şimdi çelik ayna.
Adı neymiş ?? Medeniyet, uygarlık demek değil mi yahu ?? Medeni ile karıştırılmamalı mı sanki ??
Tercih ve medeniyeti ayırt edememek en fazla ilkokul üçüncü sınıfa kadar normal karşılanır.
alkol icmeyi ve mini etek giymeyi sapkinlik olarak tanımlamakla ayni sey.
Alkol içmeyip, mini etek istemeyen medeniyet sahibi olmadığı gibi, bunları isteyen de medeniyet sahibi oluyor demek değildir. Yani alkolü içip mini etek isteyenin medeniyet sahibi olduğunu sandığı gibi, bunları istemeyenin de medeniyet sahibi olmadığını sanması demek değildir. Anlayan beri gelsin! Ben ne dedim şimdi :-)

içki bütün kötülüklerin anasıdır. itiraz edemem; ama Sadri Alışık ve Cüneyt Arkın, neyzen tevfik ve Ömer hayyam, Bekr'i Mustafa ve Neşet Ertaş gibi insanları nereye koyacaksın arkadaşım?

Mini etek konusunda da emir açık: Örtününüz! Peki örtmek ve sakınmak derken bunu nasıl yapmalı? Anadolu halk oyunları kıyafetleri tarihin imbiğinden süzülüp geldiği halde bu şekil giyimi değil de tek tarz bir şekilciliği mi gerçekleştirmek örtünme oluyor? Madem örtünmek gerek; ne diye Anadolu kadını gibi çarlanmak dururken türban icat ediyorsunuz bi' tarafınızdan? Maksat dişi temizlemek ise; o vakit tahta parçası (misvak) sürsen ne fırça sürsen ne? Örtünmek de böyle işte. Maksattan ziyade nefsin isteğini yapmak olmaz. Örtünen namuslu, örtünmeyen namussuz demek kimin haddine arkadaş. Nice mini etekli yüreği merhamet ve insanlıkla dolu şerefli kadınımız var ise nice de çarşaflı-türbanlı merhametsiz namussuz insan müsvettesi kaltağımız da var. Bunun da genellemesi yapılamaz.

Medeniyet; yiğit ve Mert olup, karakter ve saygınlığını yitirmeden insan olabilmek demektir. Toplumu bölmek değil bütünlemek demektir. Kim ne yaparsa yapsın siz kendinizden sorumlusunuz, unutmayın! Güzel insan olmaya çalışmalıyız, hepsi bu.
evet bunları yapmak medeni olmak değildir. ancak kara çarşafa bürünmek, bir şeye körü körüne tapıp da bilim yerine ondan medet ummak gibi şeyler de medeniyetten hiç nasibini almamak demektir.
alkol icmek mini etek giymek degil bunlari yaparken kinanmamak taciz edilmemek medeniyettir. ayni sekilde ibadet ederken, basini orterken kinanmamak, taciz edilmemek medeniyettir. bir erkegin istedigi gibi sacini uzatabilmesi, kupe takabilmesi, bir kadinin iliskisi olsun ya da olmasin kim ne der demeden erkek kiz arkadaslarinin evine girip cikabilmesi, bir insanin fikrini gonlunce savunabilmesi, dusunceleri yuzunden etrafindan baski gormeden yasayabilmesi medeniyettir. bir insanin kisisel alani olabilmesi ve bu alanda ozgur olabilmesi medeniyettir.

ozgurluklerin onur kirilmadan yasanabilmesi medeniyettir. ancak ulkemizde cok mumkun olmuyor. eskiden de olmuyormus. simdi de olmuyor.
hırsızlık ve tecavüzcülüğü din zannetmek.
Kur'an'ı bir kez bile kendi dilinde okumadan, Ali kıran baş kesen olmak. Tabii bu sadece cehaletle mümkündür. O da sizde gani.

Müslüman,
Çalmaz
Öldürmez
Kumpas kurmaz
Adaletli davranır
Aklını kullanır
Bilgiye değer verir
Görevini kötüye kullanmaz.

Daha konuşturma beni, aç oku böyle dangalaklık yapmazsın. Yeter artık kula kulluk etmeyi marifet sanan cahil güruhun saçmalıklarından bıktık.
Milletin giyim kiyafetiyle ugraşıp terör estirip,Uzun sakalla ormandan cıkmış gibi tam medenisin kanka aynen, yallah arabistana orda ne kadar medeniler iyi anlaşırsın.
müslümanlar modern düşünceyi "alkol içmek" ve "mini etek giymek"ten ibaret zannettikleri için bazen ağızlarından böyle saçmalıklar çıkar..

oğlum hastalanınca götüne soktuğun o fitil var ya.. işte modernite o fitili akıl edip yaratan şey...
(bkz: namaz kılmayı hacca gitmeyi müslümanlık saymak)
En güzel medeniyet göstergesidir.
evet bunların özgürce yapılabilmesi tabii ki medeniyettir. medeniyet çağdaşlık demektir zaten ki bunların yaygın olmasından da çağa uyduğu anlaşılabilir.