1. 1.
    alkol almak tabii ki günah değil. yeri geliyor ağzına içki sürmeyen arkadaşınız evinize gelirken bir şey istermisin diye sorduğunda 2 bira al gel dersin, alkol almış olur. bunda onun hiç suçu günahı yoktur.

içki içmek günah mı onu bilemicem, günahsa da yapacak bir şey yok. (bkz: allah taksiratını affetsin)

not: lastik gibi dil işte şu türkçe, nereye çekersen oraya geliyor.
    6 -5 ... thinkfull
  2. 2.
    --spoiler--

nşada azbuçuk iradesi olan insanlardan oluşan mühendis ve doktorların bağımlı olamayacakları düşünülebilir. Ama "sevdiği kız ona abi deyince", boşandığında, ayrıldığında insanların iradefree* oldukları zamanlarda bağımlıcasına içelebilir. Kanser riskini üçe katlar. Nesle, cana, mala verdiği zararlar sebebiyle haram olduğu söylenebilir.

--spoiler--
    ... teknikkafa
  3. 3.
    (bkz: there s probably no god) now stop worrying and enjoy your life.
    1 -2 ... caracal
  4. 4.
    ''müslümansan eğer kafir oldun'' diyebileceğim önermedir..

alkol alan kafir olmaz ama ''alkol haram değildir'' diyen kafir olur..
    6 -3 ... hazreti muz
  5. 5.
    haramdır, allah affetsin.*
    4 -1 ... ufktt
  6. 6.
    alkol islam'a göre haramdır. alkolü almak, taşımak, içmek günahtır. haram olduğunu inkar etmek kafirliktir. haram olduğunu bildiğin halde içersen hesabını çok zor vermeye çalışacağın günaha bulaşırsın. alkol seni başka günahlara doğru yelken açmaya zorlar. günaha girip girmemek senin tercihin. ama inkar etme veya helal ilan etme hakkın yok. meselenin özü budur.

şimdiki notum ise bu entry'yi gammazlayan sivrizekalıya: gammaz kurallarını oku sonra laf cambazlığı yap, dahi anlamındaki de ayrı yazmak ve din dersi filan demişsin, gerizekalı anlamındaki de yi ne yapalım koçum ? gammaz kurallarına göre kişisel yorum yapamazsın. ok mi canım ?
    3 -2 ... elimde belgeler var
  7. 7.
    almak haram değildir içmek haramdır. *
    5 -1 ... leftist mevlana
  8. 8.
    bu kadar pisliği,haksızlığı bu dünyaya bırakıp, ondan sonra alkol almanız yasaktır diyenin yaptığıdır asıl haram olan. senin yarattığın haram zaten, neyin haramından bahsediyorsun diye sorarlar adama.
    4 -4 ... fotoselli lamba
  9. 9.
    (bkz: yeni bir din doğuyor)
    (bkz: kapı çalıyor mehdi geldi)
    1 ... belfastchild
  10. 10.
    evvela allah (cc) şifayı helal olan şeylerde yarattık buyuruyor .. bu konuda ayet hadis girer uzunca bir açıklama getiririm fakat cahillerle uğraşmak yoruyor beni .. şöyle bir soru sorucam bu zihniyetteki atığa peki hınzır (domuz) eti niçin haram ? bunu hangi fakülte mezunu kardeşler üzerinden örnek vericeksin ? dur ben söylim kaldırım mühendisleri onlar nasıl kişiler peki ? kaldırıma oturup onun bunun bacısına kızına bakan deyyuslar ... bu konuda ciddi manada şüpheleri olan msj atsın açıklama getireyim ama başlığı açan kişinin din kissesine girmeden islam dini hakkında azıcıkta olsa bilgisi olmadan başlığı cahilce açmasına karşı cevap yazmıyorum ..
    tanım : haramdır . harama helal diyen kafir olur ...
    2 -3 ... la tahzen