1. 1.
  içicinin ruh haline göre ortaya çıkması muhtemel negatif sonuçlardır.
  bu sonuçlar; içiciden içiciye değiştiği gibi,
  içicinin alkolle munasebet kurduğu andaki durumuna göre de değişebilir.
  zarar katsayısının yükselmesinde:
  -bünyenin kaldırabileceğinden hızlı içmek.
  -bünyenin yaşamakta olduğu negatif duygulardan sıyrılmak için içmesi vb.
  unsurlar sayılabilir ancak yukarıdakiler kişiseldir ve asıl önemlisi
  insan ilişkilerine yansıyanlardır. örneğin içip içip,
  aranızda sorun olan insanlara telefon açtığınızda
  duygularınız alt ve üst sınırlara doğru harekete geçmiş olduğundan
  ya aşırı pozitif yaklaşım gösterilip aşka gelinir
  ya da 'sigtir git amua goyim' gibi sınırları zorlayan terbiyesizlikler edilebilir.
  her iki durumda da kendiniz değilsinizdir ve zarar görürsünüz.
  en tehlikelisi ise yanında kasıldığınız insanlarla içmektir.
  gerilimden kurtulmak için aşırı içer, sonunda saçmalamaya başlarsınız.
  tabii tüm bu örneklerin yanında alkolun faydalarını da göz ardı etmemek gerekir.
  2 ... arsmagna
 2. 2.
  * pahalı olması,
  * bedava olmaması,
  6 -2 ... mese odunu
 3. 3.
  çok çeşidi bulunduğundan kararsızlık durumu oluşturması.
  1 ... yoknickfalan
 4. 4.
  ertesi gunku agir nefes kokusu.
  ... radament
 5. 5.
  beraberinde gelen uykusuzluk durumuna göre ertesi gün gerçekleşen baş ağrısı ve baş dönmesi.

  (bkz: icki ictikten sonraki gun) *
  2 ... dancing in the moonlight
 6. 6.
  trafikte kazaları önlemek için hazırlanan hastalıklı sloganlara ilham kaynağıdır. alkol alıp can alma, alkollü sürücü yayaları dürücü..gibi.
  1 -1 ... insaneti
 7. 7.
  (bkz: alkolün faydaları)
  -1 ... jeam
 8. 8.
  ileri derecede alkol kullanımı, karaciğer sirozu (karaciğer hücrelerinin hasarı) ve pankreatit (pankreasın iltihabı) gibi hastalıkların ve karaciğer, ağız, boğaz, gırtlak (ses telleri) ve yemek borusu kanseri gibi bazı tip kanserlerin gelişmesi riskini artırır. uzun dönemli riskleri arasında, iştahsızlık, vitamineksiklikleri, mide rahatsızlıkları, sindirim bozuklukları, deriyle ilgili sorunlar, cinsel işlevle ilgili sorunlar, aşırı şişmanlık, kalp ve merkezi sinir sistemi hasarı, bellek kaybı ve psikolojik bozukluklar bulunmaktadır.
  ... jeam
 9. 9.
  sabah uyandığında yataktaki kızın beğenilmeyip geceden pişman olmak.
  -1 ... baz
 10. 10.
  ''Alkollü içkiler tesirlerini ihtiva ettikleri etil alkol ile sağlarlar. Bu maddenin az miktarı (kan seviyesi 100-200 mg/cc iken) zahiri olarak (görünüşte) canlılık sağlar zannedilirse de daha çok alınır ve 200-300 mg/cc kan seviyesine ulaşırsa depresyon ve fiziki güçlerin yönlendirilmesinde güçlükler ve azalmalar olur. Kişiye ve bünyeye göre değişmekle beraber miktarın daha da arttırılması ve 500 mg/cc'yi bulmasıyla nefes alma güçleşebilir ve hatta ölüme sebebiyet verebilir. Bunlar alkolün birden alınmasında ortaya çıkan belirtilerdir. Devamlı alanlarda ise vücut işleyişinde kalıcı bozukluklar olur.

  Alkoliklerin en az 1/4'ü karaciğer yetersizliği, beslenme yetersizliği ve mide rahatsızlıklarıyla karşı karşıyadır. Psikolojik durum bozuklukları ise bunlarda çok daha yaygındır.

  Alkolizmin erken devresinde hastalar ekseri normal ağırlıktadır veya kilo fazlalığı vardır. ileri devrelerinde gözle farkedilen bir zayıflama görülür. Hastalar iyice zayıfladıklarından sık sık enfeksiyon hastalıklarına yakalanırlar. iştahları yoktur ve iştahlarının olmayışının sebebi; hem alkolün merkezi sinir sistemine hem de bağırsak kanalına yaptıkları zararlı tesirlerdendir. Vitamin B12 ve folik asit eksikliği sebebiyle alkoliklerde kansızlık başgösterir. En hafif vakalarda bile karaciğerde toksik (zehirli) yağ birikimi olur. Bazı hastalarda alkolik hepatit (karaciğer iltihabı) ortaya çıkabilir. Müzminleşmiş alkol alımı, karaciğer sirozuna sebebiyet vermektedir. Bilhassa günde 80 gram alkol alanlar (ve daha fazlasını alanlar) bu tehlikeye maruzdurlar. Günde 160 gr alanlarda ise tehlike son derece fazladır. Östrojen denilen ve kadınlarda erkeklerden daha yüksek yoğunlukta bulunan bir hormonun yıkımı karaciğerde olur. Alkoliklerde karaciğer harabiyeti sebebiyle bu hormonun yıkımı azaldığından kandaki konsantrasyonu yükselir ve erkek alkoliklerde erkeklik hislerinin azalmasına sebebiyet verir.

  Midede asit salgılanmasını arttırarak mide ve onikiparmak barsağı ülserlerinin gelişmesine yol açabilir. Akut gastritlere (had mide rahatsızlıklarına) alkol alanlarda sık sık rastlanmaktadır.

  Uzun seneler devamlı alkol alanlarda müzmin pankreas iltihapları ortaya çıkar ve sık sık bu hastalığın tekrarlaması sonucu tam bir pankreas yetmezliği gelişir. Tam pankreas yetmezliği ise alınan gıdaların sindirimini ve bağırsaklardan emilimini bozar. Vücutta vitamin yetersizlikleri başgösterir. Şeker hastalığının ortaya çıkışını kolaylaştırır. Ayrıca böbreklerde de toksik etki yapıp nefrite yol açabilmektedir. Çok mühim bir tesiri de çevre sinirlerine olan toksik tesiri ve bunun sonucu polinevrit denilen sinir iltihaplarına sebeb olmasıdır.

  Alkol, kalp hastalarına da negatif (olumsuz) etki eder, kalp kasları önce hacim genişlemesine uğrar ve sonra kalp yetmezliği meydana gelir. Koronerler (kalbi besleyen damarlar) de spazma ve göğüs ağrılarına sebeb olur. Alkol genel olarak damar sertliğini hızlandıran faktörlerdendir. Alkoliklerde ruhi bozukluklara da rastlanır. Kronik alkolizmde zeka geriler. Öğrenme kapasitesi zayıflar ve hafıza kusurları ortaya çıkar.''

  kaynak: http://tr.wikipedia.org/wiki/Alkolizm
  1 ... vakur